Druga porażka Łotyszek (relacja)

W pierwszym swoim meczu rozgrywanego w Dąbrowie Górniczej turnieju preeliminacyjnego do Mistrzostw Świata w 2009 roku, Islandia pokonała Łotwę 37:27 (18:11). Zwycięstwo nie przyszło im jednak tak łatwo jak się zapewne tego spodziewały, oglądając wtorkowe spotkanie Polek z tą drużyną.

Maciej Brum
Maciej Brum

Pierwsza połowa spotkania rozpoczęła się od mocnego uderzenia Islandek, które w 6 minucie prowadziły już 5:0. Łotyszki, tak jak w poprzednim meczu, grały nerwowo, popełniając wiele prostych błędów. Podopieczne Nataliji Kudrjavcevej zdołały się jednak pozbierać, kilkukrotnie zbliżając się do wyspiarek na dwie bramki (6:4 w 12 minucie i 13:11 w 24 minucie). W tej części spotkania największe zagrożenie dla bramki strzeżonej przez Berglind Iris Hansdottir stanowiła środkowa łotewska Jolanta Bicka. Końcówka należała już jednak do Islandek, które zdobyły 5 kolejnych bramek ustalając jej wynik na 18:11.

Po zmianie stron Islandki zagrały konsekwentniej. Zadanie miały o tyle ułatwione, że Łotyszki co chwilę łapały kary wykluczenia. Same jak natomiast grały w osłabieniu potrafiły zdobywać bramki. Gdy w 47 minucie było 29:17 wydawało się, że zwycięstwo podopiecznych Porbjorg Gunnarsdottir będzie bardziej okazałe. Zawodniczki łotewskie walczyły jednak do końca, zmniejszając ostatecznie przewagę przeciwniczek do dwóch bramek. Spotkanie zakończyło się wynikiem 37:27 dla wyspiarek.

Mecz nie stał na zbyt wysokim poziomie. Obie drużyny popełniały bardzo dużo błędów, tak w ataku jak i obronie. Wydaje się więc, że Islandki, z którymi Polki zagrają na zakończenie turnieju, w niedzielę, nie będą zbyt wymagającym rywalem. Tradycyjnie po zakończonym spotkaniu wybrano najlepsze zawodniczki w obu drużynach. U zwyciężczyń była to zdobywczyni 16 bramek, Hanna Gudrun Stefansdottir. U pokonanych została nią uznana Ekkerte Elita, która rzuciła 9 bramek.

Islandia - Łotwa 37:27 (18:11)

Islandia: Hansdottir 1, Mariasdottir- Stefansdottir 16/5, Palsdottir 5, Skuladottir 4, Gunnarsdottir A. 3, Bragadottir 2, Thorgeirsdottir 2, Skuladottir 2, Gunnarsdottir E. 1, Einarsdottir S. 1, Bjornsdottir, Johansdottir, Einarsdottir H.
Łotwa: Sklara, Vuskane, Klementjeva- Ekkerte 9, Aare 7/2, Bicka 4, Kalasnikova 3, Nikolajeva 2, Gundega 1, Skabarde 1, Guseva, Milisjunaite.

Kary: Islandia - 6 min.; Łotwa - 14 min.
Sędziowały: Umlu Pinar i Simsek Mehta (Turcja)