Horror w Lublanie - podsumowanie 11. kolejki Ligi Adriatyckiej

Niezwykle dużo emocji dostarczyły końcówki w większości spotkań 11. serii gier w Lidze Adriatyckiej. Fantastyczna pogoń Crveny Zvezdy Belgrad dała zwycięstwo nad KK Zadar a ostatnie minuty okazały się także rozstrzygające w meczach drużyn z dolnych rejonów. Tymczasem dogrywka była potrzebna w starciu Olimpiji Lublana z Hemofarmem Vrsac. Po dramatycznych zwrotach akcji ostatecznie triumfowali Pomarańczowi.

Jacek Konsek

Włodarzom Olimpiji Lublana skończyła się cierpliwość. Po kolejnej porażce w rozgrywkach Euroligi pracę stracił trener Aleksandar Dzikic oraz wiceprezydent Peter Vilfan. Ekipę mistrza Słowenii objął dotychczasowy asystent Gasper Potocnik, który już w sobotni wieczór poprowadził drużynę w meczu przeciwko Hemofarmowi Vrsac. Przez trzy kwarty na parkiecie dominowali goście, systematycznie powiększając przewagę. Świetny mecz wśród Pomarańczowych rozgrywał potężnie zbudowany środkowy Vladan Vukosavljevic, zdobywca 31 punktów. Wicemistrz Serbii osiągnął w pewnym momencie nawet 11 punktową przewagę i wydawało się, że Olimpija już się nie podniesie. Tymczasem fantastyczny finisz pozwolił niespodziewanie odrobić straty i doprowadzić mecz do dogrywki. Kluczowa okazała się "trójka" Saso Ozbolta na kilka sekund przed końcową syreną. W dodatkowym czasie gry ponownie inicjatywa przeszła w ręce gości, którzy tym razem bez problemu dowieźli zwycięstwo do szczęśliwego końca. Dzięki tej wygranej koszykarze z Vrsaca zachowali wysokie drugie miejsce w ligowej tabeli.

Ostatnia kwarta decydowała także o wygranej w Belgradzie, gdzie miejscowa Czerwona Gwiazda potykała się z KK Zadar. Pierwsza połowa przebiegała pod dyktando koszykarzy z Dalmacji, którzy potwierdzili, że w chwili obecnej są najlepszymi rzucającymi z obwodu. 11 "trójek" w ich wykonaniu pozwoliło objąć nieznaczne prowadzenie i marzyć o korzystnym wyniku. Niestety podopieczni Aleksandra Petrovicia fatalnie spisali się w ostatnich minutach. Prowadząc 75:70 oddali rywalowi 17 punktów z rzędu, grzebiąc swoje szanse na korzystny rezultat. Marko Marinovic okazał się najskuteczniejszym zawodnikiem wśród zwycięzców z 19 punktami. Dla Zadaru identyczny wynik uzyskał Hrvoje Peric. Serbowie dzięki wygranej pozostali na trzecim miejscu w tabeli, legitymując się identycznym bilansem jak Hemofarm.

Bardzo ciekawie było w spotkaniach drużyn z dolnych rejonów tabeli. Outsider rozgrywek Wojwodina Nowy Sad pokonała we własnej hali Heliosa Domzale, przerywając tym samym passę dziewięciu kolejnych porażek. O zwycięstwie zdecydowała ostatnia kwarta, wygrana przez Tulipany 28:17. 23 punkty dla gospodarzy uzbierał Marko Sutalo. Fatalną serię zakończyły także Pantery z Belgradu. FMP Zeleznik po emocjonującej końcówce pokonał KK Zagrzeb 81:76. Najlepszy mecz w sezonie rozegrał młody rozgrywający serbskiej ekipy Nemanja Protic, zdobywca 28 punktów.