GP2 Asia: Kobayashi wygrywa w Dubaju i zostaje liderem

Japończyk Kamui Kobayashi był najszybszy w długim wyścigu serii GP2 Asia w Dubaju. Kobayashi był najlepszy po starcie, ale stracił prowadzenie po pitstopach na rzecz Witalija Pietrowa. Później był przez niego skutecznie wstrzymywany, co wykorzystał dotychczasowy lider serii, Roldan Rodriguez wyprzedzając Japończyka.

Paweł Krupka

Kobayashi się tym zbytnio nie przejął i po dwóch podobnych do siebie manewrach wyprzedzania w lewym zakręcie pod koniec okrążenia wrócił na prowadzenie którego nie oddał do samej mety.

Na drugie miejsce przebił się Davide Valsecchi który zaczął wyścig na drugim miejscu, ale po zjeździe do alei serwisowej spadł o kilka pozycji. Potem jednak wyprzedził Rodrigueza i Pietrowa opóźniając postój.

Za Pietrowem Sergio Perez z zespołu Campos zajął szóste miejsce, ale głównie dzięki temu że wycofał się Pastor Maldonado, szybko przebijający się w gore stawki z dwunastej pozycji na starcie. Z pierwszego rzędu ruszał inny Japończyk znany również z F1 Sakon Yamamoto, który jednak na drugim okrążeniu wypadł z toru i wywalczył tylko ósme miejsce.

Kobayashi zaczyna więc spełniać pokładane w nim nadzieje na wygranie całej serii w Azji. Po tym wyścigu został nowym liderem serii, zdobywając w weekend w Dubaju komplet punktów - 2 za pole position, 10 za wygraną i 1 za najszybsze okrążenie. Stało się tak, ponieważ drugi wyścig nie został rozegrany. Po ulewnym deszczu padającym w nocy na torze zgromadziło się zbyt wiele wody, aby można było się na nim ścigać.

To drugi sezon w historii GP2 Asia. Rozpoczął się 18 września rundą w Chinach, zakończy się 26 kwietnia w Bahrajnie. Kierowcy, w większości znani z "młodzieżowych" serii europejskich (GP2, F3000, World Series by Renault) rywalizują na torach w Szanghaju, Dubaju, na Sepang oraz w Bahrajnie. W sumie cały sezon obejmuje sześć podwójnych (krótki i długi wyścig) rund. W sumie daje to dwanaście wyścigów (w praktyce jedenaście - ostatni wyścig w Dubaju nie został rozegrany).

Kierowcy rywalizują na sprzęcie w bardzo dużym stopniu opartym na normalnej serii GP2 - nadwozia budowane przez firmę Dallara są tylko nieznacznie zmodyfikowane. Dwanaście zespołów z serii GP2 postanowiło wystartować w GP2 Asia. Nieobecny jest tylko Racing Engineering - jego miejsce zajął utytułowany azjatycki zespół Qi - Meritus.