Puchar Kontynentalny kobiet: Anna Haefele dwukrotnie najlepsza

W weekend odbyła się inauguracja zimowego Pucharu Kontynentalnego kobiet w skokach narciarskich. Zawodniczki rywalizowały w Park City na olimpijskiej skoczni HS 100. Rozgrywany od 2004 roku cykl to jedyne oficjalne seniorskie zawody kobiet. Pierwszy konkurs wygrała Daniela Iraschko z Austrii. We wszystkich dotychczasowych edycjach Pucharu Kontynentalnego triumfowała Anette Sagen - 23-letnia zawodniczka z Norwegii.

Monika Szandała

Zasady rozgrywania konkursów są nieco inne, niż w przypadku mężczyzn. Aby wyniki były zaliczane do klasyfikacji generalnej, na starcie muszą pojawić się reprezentantki przynajmniej 5 krajów. Limit startowy dla jednej reprezentacji wynosi 10, jednak gospodarze konkursów dwa razy w roku mogą wystawić grupę krajową - kolejne 10 skoczkiń.

W inauguracyjnym konkursie zwyciężyła Anna Haefele. Niemka oddała skoki na odległość 92 i 89 metrów i o 3,5 punktu wyprzedziła reprezentantkę gospodarzy - Lindsey Van (92 + 87 m). Na najniższym stopniu podium stanęła Austriaczka Jacqueline Seifriedsberger.

Puchar Kontynentalny w Park City - 12.12.2008:
1. Anna Haefele GER 226.5 pkt (92 + 89 m)
2. Lindsey Van USA 223.0 pkt (92 + 87 m)
3. Jaqueline Seifriedsberger AUT 222.5 pkt (92,5 + 86 m)
4. Anette Sagen NOR 221.5 pkt (90,5 + 89 m)
5. Ulrike Graessler GER 219.0 pkt (91,5 + 88,5 m)
6. Alissa Johnson 214.0 pkt (91,5 + 84 m)
7. Nata de Leeuw CAN 212.0 pkt (89,5 + 85,5 m)
8. Bigna Windmueller SUI 208.5 pkt (87 + 85 m)
9. Jenna Mohr GER 206.5 pkt (88 + 85,5 m)
10. Maja Vtic SLO 204.5 pkt (87,5 + 87 m)

W drugim konkursie w Park City ponownie triumfowała Anna Haefele, która skoczyła 94 i 93 metry. Niemka wywalczyła 3,7 punktu przewagi nad Natą de Leeuw (91 + 94 m). Do zwycięstwa niewiele zabrakło trzeciej Ulrike Graessler, która na półmetku zawodów zajmowała 2. pozycję. Niemka w drugiej serii poszybowała na odległość 98 metrów, jednak podparła swój skok i ostatecznie w drugim konkursie Pucharu Kontynentalnego w Park City była 3.

Tuż za czołówką, ex aequo na 4. pozycji, znalazły się Anette Sagen (90 + 94,5 m) oraz Magdalena Schnurr (92,5 + 91 m). Lindsey Van oraz Jaqueline Seifriedsberger, które w pierwszym konkursie stanęły na podium, drugiego dnia rywalizacji zajęły odpowiednio 6. i 8. miejsce.

Puchar Kontynentalny w Park City - 13.12.2008:
1. Anna Haefele GER 240.5 pkt (94 + 93 m)
2. Nata de Leeuw CAN 237.0 pkt (91 + 94 m)
3. Ulrike Graessler GER 236.0 pkt (93,5 + 98 m)
4. Anette Sagen NOR 230.5 pkt (90 + 94,5 m)
4. Magdalena Schnurr GER 230.5 pkt (92,5 + 91 m)
6. Lindsey Van USA 230.0 pkt (92 + 91 m)
7. Jenna Mohr GER 226.0 pkt (91,5 + 92,5 m)
8. Jaqueline Seifriedsberger AUT 218.5 (89,5 + 88,5 m)
9. Atsuko Tanaka CAN 217.0 pkt (88,5 + 87,5 m)
9. Line Jahr NOR 217.0 pkt (88,5 + 89,5 m)

Po dwóch indywidualnych konkursach Pucharu Kontynentalnego kobiet w klasyfikacji generalnej prowadzi Anna Haefele przed Lindsey Van oraz Natą de Leeuw.

Kolejne konkursy Pucharu Kontynentalnego kobiet odbędą się w dniach 17-18 grudnia w Vancouver. Na początku lutego zawodniczki wystartują na Średniej Krokwi (HS 94) w Zakopanem. Po raz pierwszy w historii podczas Mistrzostw Świata w Libercu zostaną rozegrane konkursy kobiet. Zawodniczki wciąż walczą o możliwość startu na igrzyskach olimpijskich.