Puchar Narodów Afryki: Nigeria wciąż bez zwycięstwa

Nieciekawie po dwóch kolejkach rozgrywek w grupie B wygląda sytuacja reprezentacji Nigerii. Super Orły w piątek zremisowały bezbramkowo z Mali i są bliscy odpadnięcia z turnieju już w I rundzie!

Daniel Rosół

Nigeryjscy piłkarze nie mieli innego wyjścia - na murawie stadionu w Sekondi-Takoradi musieli odnieść zwycięstwo aby zachować realne szanse na awans do ćwierćfinałów. Po porażce 0:1 w pierwszym spotkaniu z Wybrzeżem Kości Słoniowej pokonanie Mali postawiłoby podopiecznych Berti Vogsta w korzystniejszej sytuacji przed ostatnią serią spotkań.

Super Orły od pierwszych minut zaczęły zagrażać bramce Mahamadou Sidibe, jednak żaden ze strzałów nie znalazł drogi do bramki występującego na co dzień w greckim PAS Jannina golkipera. Po zmianie stron to gracze z Mali groźniej zaatakowali, wykorzystując rozkojarzenie Nigeryjczyków. Kilkadziesiąt sekund po rozpoczęciu drugiej połowy groźnie zaatakował Seydou Keita, ale jego uderzenie na rzut rożny sparował Austin Ejide. Dwie minuty później znowu gorąco było pod nigeryjską bramką - tym razem za sprawą Frederica Kanoute. Napastnik hiszpańskiej Sevilli może mieć po meczu pretensje tylko do siebie, bo w kilku sytuacjach, szczególnie w drugiej połowie, mógł zachować się znacznie lepiej, a wtedy na pewno choć raz umieściłby piłkę w siatce bramki rywala. W 79. minucie piłkarze Vogsta mogli cieszyć się ze zdobytej bramki, ale tylko przez chwilę, gdyż jej autor, Yakubu Aiyegbeni, był na ewidentnym spalonym. W końcówce spotkania Super Orły coraz częściej atakowały, ale dobrze spisująca się defensywa Mali nie dała się zaskoczyć.

Sytuacja Nigerii po dwóch rozegranych kolejkach nie wygląda najlepiej. Podopieczni Berti Vogsta w dwóch spotkaniach nie zdołali zdobyć bramki i z dorobkiem zaledwie punktu zajmują trzecie miejsce w tabeli grupy B.

Nigeria - Mali 0:0

Nigeria: Austin Ejide - Taye Taiwo, Obinna Nwaneri, Danny Shittu, Joseph Yobo - John Obi Mikel, Seyi Olofinjana, Obinna Nsofor (85' Stephen Makinwa) - Yakubu Aiyegbeni, Obafemi Martins (46' John Utaka), Peter Odemwingie (57' Ike Uche).

Mali: Mahamadou Sidibe - Adama Tamboura, Adama Coulibaly, Souleymane Diamoutene, Cedric Kante - Amadou Sidibe (87'Souleymane Dembele), Mahamadou Diarra, Seydou Keita, Mohamed Sissoko (83' Drissa Diakite) - Frederic Kanoute, Dramane Traore (73' Mamadou Diallo).

Żółte kartki: Seyi Olofinjana (Nigeria) oraz Mahamadou Diarra (Mali).

Sędzia: Abderrahim El Arjoun (Maroko).

Widzów: 16 000.