Hit dla Lotosu PKO BP, czyli podsumowanie 24. kolejki FGE

W hitowo zapowiadającym się meczu 24. kolejki Ford Germaz Ekstraklasy Lotos PKO BP pewnie pokonał ekipę CCC Polkowice. Bardzo ważne zwycięstwo w walce o utrzymanie się odniosły koszykarki ŁKS-u Siemens AGD, które odprawiły z kwitkiem rybnicki UTEX ROW. W pozostałych meczach pewne wygrane odnotowały ekipy upatrywane jako faworyci, chociaż do miana małej niespodzianki z pewnością zaliczyć wygraną MUKS-u Poznań z PKM Dudą Super Pol Leszno.

Krzysztof Kaczmarczyk

Lotos PKO BP Gdynia - CCC Polkowice 80:58 (20:14, 18:15, 20:21, 22:8)

Pojedynek drużyn Lotosu PKO BP Gdynia i CCC Polkowice był zapowiadany jako hit kolejki. Oba zespoły w ostatnim czasie nie zaznawały porażek i obie przystępowały do tego pojedynku z celem zwycięstwa. Spotkanie było emocjonujące przez dwie i pół kwarty, kiedy to polkowiczanki jeszcze minimalnie prowadziły. Ostatnia kwarta to jednak popis gry gdynianek, które ostatecznie pewnie wygrały różnicą aż 22 punktów. Liderką drużyny z Trójmiasta była Alana Beard, która w ostatnim czasie jest jedną z najjaśniejszych postaci całej ligi. Warto odnotować, że obie drużyny przystąpiły do tego pojedynku osłabione. W Lotosie PKO BP zabrakło Tamiki Catchings, natomiast na ławce szkoleniowej CCC nie było Krzysztofa Koziorowicza, który ma problemy ze zdrowiem. Wygraną tą gdynianki praktycznie zapewniły sobie fotel lidera po rundzie zasadniczej.

MVP spotkania: Alana Beard

Wisła Can Pack Kraków - Finepharm AZS KK Jelenia Góra 84:52 (18:19, 23:14, 23:10, 20:9)

Emocje pod Wawelem skończyły się w drugiej kwarcie. Akademiczki z Jeleniej Góry były w stanie tylko w pierwszej kwarcie być równorzędnym rywalem dla Mistrzyń Polski z Krakowa. Podopieczne Miodraga Gajicia miała olbrzymie problemy z pokonaniem Candicy Dupree oraz znakomicie dysponowanej tego dnia Hiszpanki Marty Fernandez. Zwłaszcza postawa tej drugiej cieszy z pewnością sztab szkoleniowy Białej Gwiazdy. Fernandez zakończyła spotkanie z dorobkiem 20 punktów, 8 asyst i 4 przechwytów. Wśród akademiczek walczyła jak tylko mogła Maxann Reese, która zakończyła mecz z 25 oczkami na koncie i siedmioma celnymi rzutami za 3 punkty. Finepharm w tym meczu wystąpił osłabiony brakiem Magdaleny Skorek.

MVP spotkania: Marta Fernandez

MUKS Poznań - PKM Duda Super Pol Leszno 84:59 (18:14, 27:30, 18:14, 21:1)

Koszykarki poznańskiego MUKS-u w ostatnich kolejkach zanotowały kilka bardzo ważnych wygranych w walce o utrzymanie się w Ford Germaz Ekstraklasie. W meczu z PKM Dudą Super Pol Leszno podopieczne Iwony Jabłońskiej po raz kolejny wyszły na parkiet bez kompleksów i żądne wygranej. Po trzech kwartach poznanianki prowadziły zaledwie 5 punktami, więc ostatnie 10 minut zapowiadało się bardzo interesująco. Przyjezdne jednak zostały zmiecione w ostatniej kwarcie i przegrały ją aż 1:21, a cały mecz 59:84. Dzięki temu sukcesowi ekipa z Wielkopolski w zasadzie jest już pewna zachowania ekstraklasowego bytu. Przyjezdnym nie pomógł nawet powrót do składu Ashley Shields, która powróciła już z ojczyzny.

MVP spotkania: Naignouma Coulibaly

ŁKS Siemens AGD Łódź - UTEX ROW Rybnik 61:57 (18:18, 15:8, 8:15, 20:16)

Doświadczona rozgrywająca Sylwia Wlaźlak wzięła na siebie ciężar gry w ostatnich fragmentach spotkania w Łodzi i to dzięki niej ŁKS Siemens AGD mógł cieszyć się z wygranej nad rybnickim UTEX-em ROW. Wlaźlak była najskuteczniejszą zawodniczką swojego zespołu z dorobkiem 17 punktów, a jej rzuty trzypunktowe i osobiste okazały się bezcenne w drodze po zwycięstwo w tym meczu oraz w walce o pozostanie w Ford Germaz Ekstraklasie. W obronie ŁKS-u szalała natomiast Alicja Perlińska, która w statystykach zapisała aż 11 przechwytów, w tym jeden kluczowy na kilkadziesiąt sekund przed końcową syreną. W drużynie z Rybnika najlepiej wypadła Aleksandra Chomać, z pilnowaniem której nie radziły sobie podkoszowe gospodyń. Rybniczanki na parkietach FGE nie wygrały żadnego ligowego spotkania od 13 grudnia ubiegłego roku…

MVP spotkania: Sylwia Wlaźlak

Energa Toruń - Cukierki Odra Brzeg 72:50 (15:1, 18:16, 21:20, 18:13)

Sprawczynie największej sensacji ostatniej kolejki, koszykarki Cukierków Odry Brzeg, z wielkimi nadziejami jechały do Torunia na konfrontację z Energą. Podopieczne Jarosława Zyskowskiego jednak w niczym nie przypominały zespołu z ubiegłego tygodnia, a w pierwszej kwarcie zdołały wywalczyć zaledwie 1 punkt. Torunianki nie zagrały rewelacyjnego spotkania, jednak wystarczyło to na swobodne pokonanie brzeskiego rywala. Na małe usprawiedliwienie Cukierków Odry można jednak wskazać brak na parkiecie Elizy Gołumbiewskiej i Amber Petillon, które nie wystąpiły z powodu urazów. Energa zwycięstwem tym praktycznie zapewniła sobie piąte miejsce przed fazą play off.

MVP spotkania: Monika Krawiec

KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski - INEA AZS Poznań 84:65 (20:15, 32:13, 26:18, 6:19)

Pojedynki akademiczek z Gorzowa Wielkopolskiego i Poznania elektryzują zawsze. Tym razem jednak emocji było jak na lekarstwo. Podrażnione ostatnią wpadką podopieczne Dariusza Maciejewskiego tylko w pierwszej kwarcie miały małe problemy z poznaniankami. W drugiej odsłonie gorzowianki zaaplikowały swoim rywalkom aż 32 punkty, tracąc przy tym tylko 13 i to ustawiło przebieg spotkania w drugiej połowie meczu. Do gry na pełnych obrotach wróciła w KSSSE AZS PWSZ Justyna Żurowska i widać, jak jej gra wpływa na dyspozycję całego zespołu. Z meczu na mecz coraz lepiej gra Edyta Koryzna, która już w pełni zaaklimatyzowała się wśród akademiczek. Tym razem doświadczona rzucająca wywalczyła 20 punktów, trafiając 7 z 9 rzutów z gry. Wśród podopiecznych Katarzyny Dydek najskuteczniejsza była Agnieszka Skobel, która zdobyła 20 punktów grając na 90% skuteczności rzutów z gry.

MVP spotkania: Edyta Koryzna

MVP XXIV kolejki wg SportoweFakty.pl: Alana Beard (Lotos PKO BP Gdynia)

Amerykańska rzucająca Lotosu PKO BP Gdynia od jakiegoś czasu znajduje się w znakomitej dyspozycji. Począwszy od meczy w Rybniku i Jeleniej Górze do tego z ostatniej kolejki przeciwko ekipie CCC Polkowice. Jej 24 punkty, 5 zbiórek, 5 asyst i 4 przechwyty były nieocenione dla sukcesu ekipy z Trójmiasta w hicie kolejki przeciwko "Pomarańczowym". Z Beard w takiej dyspozycji strzeleckiej i takimi popisowymi przechwytami w defensywie Lotos PKO BP może spokojnie myśleć o odzyskaniu złotych medali Mistrzostw Polski.

Najlepsza Polka XXIV kolejki FGE wg SportoweFakty.pl: Sylwia Wlaźlak (ŁKS Siemens AGD Łódź)

Najbardziej doświadczona rozgrywająca Ford Germaz Ekstraklasy miała w ogóle nie wystąpić w meczu swojego zespołu przeciwko UTEX-owi ROW Rybnik. Wlaźlak nie dość, że wystąpiła z bólem kolana, to jeszcze została bohaterką ŁKS-u Siemens AGD. Jej 17 punktów i pewna ręka na linii rzutów wolnych i zza linii 6,25 w decydujących momentach okazały się bezcenne w czteropunktowym zwycięstwie nad rybniczankami. Wygrana ta znacznie przybliżyła łodzianki do pozostania w FGE na kolejny sezon.