Polscy koszykarze za granicą

Zakończony weekend przebiegał pod znakiem bardzo dobrych występów naszych rodaków w niższych ligach. Na zapleczu włoskiej ekstraklasy błysnął Tomasz Kęsicki, który zdobył 15 punktów i 14 zbiórek. Tymczasem w drugiej lidze hiszpańskiej świetnie spisał się Michał Chyliński. Polski obrońca w ciągu 22 minut uzbierał aż 25 punktów, trafiając 5 rzutów trzypunktowych. Dość niespodziewanie triumfował także Cajasol Sewilla z Michałem Ignerskim, który pokonał wyżej notowany Joventut Badalona i po wielu tygodniach opuścił ostatnie miejsce w rozgrywkach.

Jacek Konsek

ROSJA

Maciej Lampe (Chimki Moskwa) - wtorek: 22 minuty, 15 punktów, 4 zbiórki i 2 przechwyty w przegranym meczu z Dynamo Moskwa w ramach rozgrywek Pucharu Europy. Mimo porażki drużyna Polaka awansowała do Final Eight, gdzie zmierzy się z Pamesą Walencja. Sobota: 9 minut i 2 zbiórki w przegranym meczu z Uralem Great Perm. Drużyna Lampego z bilansem 13-6 zajmuje 3. miejsce a nasz rodak w 11. spotkaniach bieżącego sezonu notuje przeciętnie 12,8 punktu i 5,4 zbiórki.

Szymon Szewczyk (Lokomotiw Rostów) - wtorek: 17 minut, 11 punktów, 3 zbiórki i przechwyt w przegranym meczu z Proteas EKA AEL w ramach Top16 Pucharu Eurochallenge. Drużyna naszego rodaka z bilansem 2-4 zakończyła rywalizację na 4. miejscu w grupie i nie awansowała do fazy Top8. Szewczyk w 12 spotkaniach pucharowych notował przeciętnie 14,3 punktu, 7,1 zbiórki i 1,2 przechwytu. Sobota: 22 minuty, 13 punktów, 6 zbiórek i przechwyt w przegranym spotkaniu z Uniksem Kazań. Drużyna naszego rodaka z bilansem 8-11 zajmuje 7. miejsce w lidze rosyjskiej a Szewczyk w 19. spotkaniach tego sezonu Szewczyk zdobywa średnio 12,4 punktu i 6,2 zbiórki.

HISZPANIA

Michał Ignerski (Cajasol Sewilla) - wtorek: 20 minut, 12 punktów, 2 zbiórki, przechwyt i blok w przegranym spotkaniu z Uralem Great Perm w ramach Top16 Pucharu Eurochallenge. Drużyna Polaka z bilansem 2-4 zakończyła zmagania na 3. miejscu w grupie i nie awansowała do fazy Top8. Ignerski w 14 spotkaniach pucharowych zdobywał średnio 9 punktów i 3,8 zbiórki. Niedziela: 15 minut, 3 punkty, asysta i 3 przechwyty w wygranym meczu z Joventutem Badalona. W 23. spotkaniach tego sezonu Ignerski notuje średnio 9,9 punktu i 3,7 zbiórki. Drużyna Polaka z bilansem 6-18 zajmuje przedostatnie, 16. miejsce.

Michał Chyliński (Clinicas Rincon, 2 liga) - 21 minut, 25 punktów, zbiórka i asysta w wygranym meczu z Caceres 2016 Bakset. Drużyna Polaka z bilansem 14-10 zajmuje 6. miejsce a Chyliński w 24. spotkaniach zdobywa średnio 10 punktów i 2,1 zbiórki.

WŁOCHY

Jakub Wojciechowski (Benetton Treviso) - nie pojawił się na parkiecie w meczu przeciwko GMAC Bolonia. Nasz rodak wystąpił w dwóch spotkaniach obecnego sezonu.

Tomasz Kęsicki (Basket Crabs Rimini, 2 liga) - 30 minut, 15 punktów, 14 zbiórek, przechwyt i blok w przegranym meczu z Vanoli Soresina. W 24. spotkaniach tego sezonu Kęsicki notuje średnio 7,7 punktu, 5,4 zbiórki i 1,8 przechwytu. Drużyna Polaka z bilansem 11-13 zajmuje 10. miejsce.

CZECHY

Robert Tomaszek (CEZ Nymburk) - środa: 8 minut, 6 punktów, 2 zbiórki i przechwyt w wygranym meczu z Kondori Liberec. Piątek: 7 minut, 2 punkty, 3 zbiórki i przechwyt w wygranym spotkaniu z Geofinem Novy Jicin. Ekipa Polaka z bilansem 32-1 lideruje w rozgrywkach a Tomaszek w 28. spotkaniach notuje średnio 4,1 punktu i 2,4 zbiórki.

Kordian Korytek (NH Ostrawa) - środa: 13 minut, 4 punkty, 3 zbiórki i asysta w wygranym meczu z BK Synthesia Pardubice. Sobota: 18 minut, 3 zbiórki, 2 asysty i 2 przechwyty w wygranym spotkaniu z BC Kolin. Drużyna z Ostrawy z bilansem 14-18 zajmuje 6. miejsce a Korytek w 23. meczach zdobywa średnio 7,2 punktu i 4,7 zbiórki.

Artur Mielczarek (NH Ostrawa) - środa: 32 minuty, 9 punktów, 6 zbiórek, asysta i przechwyt. Sobota: 28 minut, 11 punktów, 2 zbiórki, asysta i przechwyt. Nasz rodak w 20. spotkaniach notuje przeciętnie 4,9 punktu i 1,7 zbiórki.

Robert Skibniewski (BK Prostejov) - 21 minut, 2 punkty, 4 asysty i przechwyt w przegranym spotkaniu z Geofinem Novy Jicin. Prostejov z bilansem 17-14 zajmuje 4. miejsce a Skibniewski w 18. meczach notuje przeciętnie 5,5 punktu, 4,6 asysty, 1,8 zbiórki i 1,4 przechwytu.

UKRAINA

Michał Hlebowicki (BC Mikołajów) - 14 minut, 4 punkty, 3 zbiórki, asysta, przechwyt i blok w przegranym meczu z BC Kijów. W 22. meczach obecnego sezonu Hlebowicki zdobywa średnio 9,6 punktu i 5 zbiórek. Jego drużyna z bilansem 8-15 zajmuje 5. lokatę.

WĘGRY

Zbigniew Białek (Lami-Ved Kormend) - ostatecznie opuścił węgierski zespół. Nasz rodak rozegrał w sumie 19 meczów, w których zdobywał przeciętnie 12,9 punktu, 7,6 zbiórki, 1,7 asysty i 1,4 przechwytu.