NBA: 10 punktów i 8 zbiórek Gortata, wygrana Orlando w Milwaukee

Marcin Gortat zdobył 8 punktów i zebrał z tablic 10 piłek w wygranym meczu jego Orlando Magic w Milwaukee z tamtejszymi Bucks. Najwięcej emocji dostarczyły minionej nocy mecze w Bostonie i Houston. Celtics po dogrywce pokonali Miami Heat, a Rockets potrzebowali dwóch dogrywek na odprawienie Detroit Pistons. Ważne zwycięstwo w walce o awans do play off odnieśli też koszykarze Phoenix Suns.

Krzysztof Kaczmarczyk

Spotkanie w Bostonie przyciągało wiele uwagi. Mistrzowie NBA ostatnio nie potrafili wygrać, a Miami Heat byli ostatnimi czasy bardzo dobrze dysponowani. Już na starcie okazało się, że oba zespoły wystąpią bez podstawowych zawodników. Wśród Celtics zabrakło kontuzjowanego od dłuższego czasu Kevina Garnetta oraz Ray’a Allena. W składzie Miami nie pojawił się Dwyane Wade (pierwszy opuszczony mecz w sezonie), który dostał chwilę na złapanie oddechu po ostatnich morderczych bojach i meczach kończonymi kilkoma dogrywkami. Można powiedzieć, że Heat to specjaliści od dogrywek. Nie inaczej było w Bostonie.

Spotkanie rozpoczęło się znakomicie dla "Celtów", którzy już w chwilę po rozpoczęciu prowadzili 24:10. Pomimo takiego startu do przerwy było już 54:49 dla ekipy z Florydy i emocje w TD Banknorth Garden zaczęły się na dobre. Druga połowa to walka kosz za kosz. Przy stanie 100:99 dla Celtics, jeden rzut wolny wykorzystał Mario Chalmers. Wygraną gospodarzom mógł dać Paul Pierce, jednak jego rzut równo z syreną nie znalazł drogi do kosza.

Dodatkowe pięć minut gry zaczęły się bardzo dobrze dla gospodarzy. Celnym rzutem za 3 punkty zrehabilitował się Pierce, a "Celci" prowadzili 106:100. Do końca dogrywki prowadzenie to nie było już zagrożone i ostatecznie Celtics uporali się z Heat 112:108.

- Wszystko sprowadza się do tego, że my mieliśmy w składzie Paula Pierca, a oni nie mieli w swoim Dwyana Wada - mówił po meczu szkoleniowiec Celtics Doc Rivers.

Pierce wywalczył dla swojej drużyny 36 punktów i zebrał z tablic 11 piłek. Bardzo dobry występ zaliczył również Rajan Rondo, który w swoich statystykach zapisał 27 punktów i 10 asyst.

- Jesteśmy drużyną. Nazywamy się Miami Heat. Nie ważne, czy jest z nami D-Wade czy go nie ma, jesteśmy drużyną. Oczywiście jest on bardzo ważną częścią naszego składu i naszym liderem. Ale kiedy jego nie ma w składzie, kiedy nie gra, ktoś musi przejąć po nim rolę. Dzisiaj kilku z nas to uczyniło - powiedział po meczu Michael Beasley, który był najskuteczniejszym zawodnikiem "Żaru" zdobywając 21 punktów.

Aż dwie dogrywki były potrzebne do rozstrzygnięcia pojedynku pomiędzy Houston Rockets a Detroit Pistons. W Toyota Center oba zespoły od początku spotkania toczyły niezwykle wyrównany pojedynek. W końcówce "Tłoki" prowadziły już różnicą 3 punktów, jednak "Rakiety" zdołały doprowadzić do remisu 82:82. W ostatniej akcji regulaminowego czasu gry szalę zwycięstwa na korzyść ekipy z Detroit mógł przechylić Walter Hermann, ale jego rzut zza łuku nie wpadł.

Pierwsza dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia. Bliżej wygranej byli gospodarze, ale akcja Rona Artesta nie dała punktów "Rakietom", a na tablicy wyników było 91:91. Drugą dogrywkę gospodarze zaczęli od runu 11:1 i sprawa zwycięzcy w tym meczu była jasna.

Ekipa Pistons do Houston przybyła osłabiona brakiem Richarda Hamiltona, Allana Iversona i Rasheeda Wallaca. Pod nieobecność tego tria najskuteczniejszym w ekipie Pistons okazał się Arron Afflalo z 24 punktami na koncie.

- To głupie, jak frustrujące to jest - powiedział po meczu Rodney Stuckey, który na swoim koncie zapisał 21 punktów i 10 asyst. - Próbowałem być tak bardzo agresywny, jak tylko umiem, ale nie czułem w sobie mocy. Graliśmy tak twardo, jak tylko potrafimy, ale nie dało to efektu.

Bohaterem Rockets był chiński środkowy Yao Ming, który zdobył 31 punktów i zebrał 15 zbiórek.

- Zrobiliśmy bardzo dobrą robotę w samej końcówce meczu. Yao wykonał kawał dobrej roboty. Mieliśmy go pod koszem i trudno było by go nie wykorzystać. Podawaliśmy mu piłki na centra, a on wiedział co z nią zrobić - skomentował Aaron Brooks, który 7 ze swoich 14 punktów zdobył w drugiej dogrywce.

Problemów z odniesieniem 50. wygranej w sezonie nie mieli koszykarze Orlando Magic. "Magicy" już po pierwszej połowie meczu prowadzili 65:35. Liderem ekipy z Florydy był tradycyjnie Dwight Howard. Superman zakończył spotkanie z 28 punktami, 12 zbiórkami i 7 asystami na swoim koncie.

Kolejny udany występ na swoim koncie zanotował Marcin Gortat. Polski środkowy spędził na parkiecie niespełna 16 minut. W tym czasie wywalczył 10 punktów (4/4 z gry i 2/2 z linii rzutów wolnych) i zebrał z tablic 8 piłek.

Niezwykle ważne zwycięstwo odnieśli Phoenix Suns, którzy nadal liczą na udział w tegorocznym play off. "Słońca" we własnej hali pokonały Philadelphie 76ers, którzy dzień wcześniej uporali się w Staples Center z Los Angeles Lakers. 26 punktów, 11 zbiórek, 3 asysty i 3 bloki to dzieło "Diesela". O’Neal zdominował grę pod koszami i trafił 12 z 18 rzutów z gry. 25 punktów do dorobku Suns dołożył Jason Richardson, 24 Steve Nash, a 21 Grant Hill.

W starciu Los Angeles Clippers z Washington Wizards niecodziennym wyczynem popisał się rozgrywający z LA Baron Davis, który w swoich statystykach zapisał aż 20 asyst, a jego Clippers wygrali spotkanie 123:108.