W KUPIE SIŁA...

autor: sekup | 2018-11-05, 18:03 |

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|
Przypadek Agnieszki Radwańskiej zdradza nam, że kwestia zdrowia to kwestia w sporcie najważniejsza. Warto więc u progu sezonu ogórkowego w tenisie poruszyć temat naszego zdrowia, a że dobre samopoczucie w znacznym stopniu zależy od tego co jemy więc w tym temacie warto poruszyć...treści...od których nikt nie jest wolny.

 
Jeśli kiedykolwiek myśleliście, że wasz kał to tylko kilka martwych komórek, zastanówcie się nad tym głębiej. Większość jest żywa, pełna miliardów drobnoustrojów. Oto, co pokazały badania zdrowych osób dorosłych, które udostępniły swoje odchody.

WODA
Ekstrementy w znacznej części (75 procent) składają się z wody, chociaż jej zawartość różni się w zależności od typu osobnika. Wegetarianie mają wyższą zawartość wody w swoich stolcach, ci, którzy spożywają mniej błonnika i więcej białka mają jej mniej. Włókno ma wysoką zdolność odprowadzania wody i sprawia, że zwiększa się częstotliwość ruchów jelit ułatwiających proces generowania wypróżnień. Pozostałe 25 procent kału składa się z ciał stałych , które są głównie materiałami organicznymi (związanymi z żywą materią). Niewielka część ciał stałych składa się z materiału nieorganicznego, takiego jak fosforan wapnia i żelaza, a także z wysuszonych składników soków trawiennych. Około 25-54 procent materiału organicznego składa się z mikrobów (martwych i żywych), takich jak bakterie i wirusy.

MIKROBY
Bakterie w kale zostały dokładnie zbadane . Szacuje się, że jest prawie 10 miliardów bakterii na gram wilgotnego stolca. W jednym z badań, które dotyczyły zbioru świeżych stolców w warunkach beztlenowych (ponieważ tlen może uszkadzać pewne typy bakterii ), stwierdzono, że prawie 50% bakterii żyje. Różne typy bakterii obecne w kale mogą wpływać na to, jak twarde lub luźne mogą być próbki kału. Na przykład bakterie Prevotella , które można znaleźć w jamie ustnej, pochwie i jelitach, częściej występują u osób z miękkimi stolcami. W rzeczywistości dieta wysokobłonnikowa jest silnie związana z tymi bakteriami. Bakterie Ruminococcaceae , które są powszechnie występującymi drobnoustrojami jelitowymi, które rozkładają złożone węglowodany, preferują twardsze stolce. Wirusy były mniej badane niż bakterie jako składniki mikroflory jelitowej - populacja bakterii i wirusów żyjących w naszym jelitach. Ich ilość jest szacowana na 100 mln do 1 mld wirusów na gram mokrego kału w większości z nas. Liczba ta może się znacznie zmienić, gdy ludzie zachorują na wirusowe zapalenie żołądka i jelit, takie jak infekcje norowirusowe, gdzie można znaleźć poziomy przekraczające 100 mld wirusów na gram kału. Niektóre rodzaje wirusów, które infekują bakterie, zwane bakteriofagami , są powiązane z chorobami jelit, takimi jak choroba Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Archaea są bakteryjnymi mikroorganizmami, które mogą zamieszkiwać niektóre z najbardziej ekstremalnych środowisk na Ziemi, takich jak gorące źródła, głębokie otwory wentylacyjne lub wyjątkowo kwaśne wody. Archaea, które produkują metan, są znane z tego, że żyją w ludzkich jelitach i odpowiadają za około 10 procent niezależnych od tlenu drobnoustrojów . Takie archeony wytwarzające metan, jak Methanobrevibacter, są powiązane z twardszymi stolcami i zaparciami, ponieważ metan może spowolnić ruch jelit . Uważa się, że istnieje około 100 milionów archeonów na gram mokrych odchodów. Grzyby jednokomórkowe (drożdże) są obecne w jelicie około 70 procent zdrowych osób dorosłych . Występują one w szacunkowych stężeniach do miliona mikroorganizmów na gram mokrych odchodów, ale zawierają tylko niewielką część (0,03 procent) wszystkich drobnoustrojów.

INNE MATERIAŁY ORGANICZNE
Niektóre z materiałów organicznych obejmują węglowodany lub jakąkolwiek inną niestrawioną substancję roślinną, białko i niestrawione tłuszcze. Kał nie zawiera dużych ilości węglowodanów, ponieważ większość z tego, co jemy, jest wchłaniana. Jednak niestrawione ilości pozostają jako błonnik pokarmowy. Około 2-25 procent materii organicznej w kale jest spowodowane substancjami zawierającymi azot, takimi jak niestrawione białko w diecie wraz z białkiem pochodzącym z bakterii i komórek wyścielających okrężnicę, które zostały zrzucone. Tłuszcze dostarczają 2-15 procent materiału organicznego z kałem. Ilość tłuszczu wydalana do naszych stolców zależy w dużej mierze od przyjmowania pokarmów. Jednak nawet bez przyjmowania tłuszczu, wydalamy tłuszcz z kału. Tłuszcz w kale może pochodzić od bakterii w postaci krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, gdy fermentują żywność, oprócz niestrawionego tłuszczu spożywczego.

CZĄSTECZKI Z TWORZYWA SZTUCZNEGO
Niedawne badania wykazały, że mikroskopijne cząsteczki z tworzyw sztucznych mogą pojawić się w naszych kałem gdy pijemy z plastikowych butelek lub jemy żywności, która została zapakowana w folię. W tym niewielkim badaniu obejmującym ośmiu uczestników, którzy byli narażeni na działanie plastiku w żywności i napojach, zidentyfikowano do dziewięciu różnych rodzajów tworzyw sztucznych w ich stolcach. Ale potrzeba większych badań i dodatkowych badań analitycznych, aby zrozumieć znaczenie kliniczne tego.

KUPA JEST INNA W CHOROBIE
Nie każda kupa będzie taka sama. Choroby, takie jak zapalna choroba jelit, mogą prowadzić do zmian w typie bakterii w naszym jelitach i prowadzić do wzrostu białek zapalnych, które można wykryć w naszym stolcu. Obecność krwi w stolcu może sygnalizować raka jelita, choć nie zawsze tak jest. Na szczęście istnieje dobry test przesiewowy, który może wykryć ślady krwi w stolcu i doprowadzić do dalszych badań, takich jak kolonoskopia.

 

Źródło: theconversation.com

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.


Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.

Ostatnie komentarze

Sortuj: