Harri Olli wygrywa, Adam Małysz znów drugi w Planicy!

Fin Harri Olli wygrał w Planicy niedzielny konkurs lotów narciarskich odnosząc tym samym swoje trzecie zwycięstwo w sezonie. Ponownie z bardzo dobrej strony zaprezentował się Adam Małysz, który nie utrzymał wprawdzie prowadzenia po pierwszej serii, jednak i tak stanął na podium zajmując drugą pozycję. Wysoko sklasyfikowany został również Kamil Stoch, który był ósmy.

Daniel Ludwiński

Był marzec 2007 roku, gdy Adam Małysz na koniec sezonu w Planicy odniósł trzy zwycięstwa i przypieczętował tym zdobycie kolejnej Kryształowej Kuli. Następne dwa lata nie były jednak udane dla Polaka, aż wreszcie forma na dobre wróciła ponownie w tej słoweńskiej miejscowości. Na Letalnicy przez trzy dni rywalizacji znów mogliśmy oglądać tego Małysza, który przyzwyczaił nas do wspaniałych wyników - w Planicy skakał równo i daleko, dzięki czemu stanął na podium we wszystkich trzech konkursach. W piątek uplasował się na trzeciej pozycji, dzień później był drugi w konkursie drużynowym, a w niedzielę na koniec sezonu już w pierwszej serii pokazał, że poprzednie wyniki nie był przypadkowe.

Odległość 210 metrów dała mu prowadzenie na półmetku zawodów, jednak w drugiej kolejce nie do pobicia okazał się Harri Olli. Fin, który w bieżącym sezonie już nieraz pokazywał, że na mamucich obiektach czuje się fantastycznie, wylądował po pokonaniu 219,5 metra. Małysz odpowiedział skokiem o dziesięć metrów krótszym i mimo posiadania pewnej przewagi z pierwszej serii nie mógł już pokonać rywala. Drugie miejsce nie było jednak w tym wypadku porażką – Polak i tak był oczywiście bardzo zadowolony. Nie inaczej było w przypadku drugiego z naszych reprezentantów, Kamila Stocha. Niespełna 23-letni skoczek w ostatnich konkursach sygnalizował zwyżkę formy i w Planicy zajął ósme miejsce, najlepsze w całym sezonie w zawodach Pucharu Świata i drugie w całej karierze - wyżej był tylko w 2005 roku w Pragelato.

Niedzielne zawody na Letalnicy były jednymi z najdłuższych w całym sezonie, gdyż trwały aż trzy godziny. Pierwsza seria była przerywana dwa razy i następnie rozpoczynana od nowa, już z krótszego rozbiegu. Skokiem na odległość 233,5 metra popisał się bowiem Simon Ammann, jednak podparł tą próbę i jury momentalnie zdecydowało się obniżyć belkę startową. W efekcie tak dalekich skoków już nie oglądaliśmy, jednak widowisko i tak stało na wysokim poziomie. Mimo anulowania wspaniałego skoku Ammann nie miał powodów do rozczarowania, gdyż dwa udane liczone skoki zapewniły mu miejsce na najniższym stopniu podium. Wraz ze Szwajcarem trzecią pozycję zajął też Robert Kranjec. Słoweniec przez całe zawody był niezwykle żywiołowo dopingowany przez licznie zgromadzonych kibiców i uzyskując 212,5 metra w drugiej serii w piękny sposób podziękował im za to wsparcie.

Konkurs w Planicy zakończył sezon 2008/2009. Już wcześniej triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zapewnił sobie Gregor Schlierenzauer, który wygrywał aż trzynaście razy i pobił aż trzy rekordy wszech czasów - w ilości zwycięstw w ciągu sezonu i lokat na podium, a także w ilości zdobytych punktów w jednym cyklu pucharowych. W niedzielę młody Austriak nie zdołał stanąć na podium, jednak i tak uplasował się bardzo wysoko – był bowiem piąty. Na podium dla trójki najlepszych prócz Schlierenzauera stanęli także Simon Ammann oraz Wolfgang Loitzl. Właśnie drugi z Austriaków obok swojego rodaka jest największym zwycięzcą sezonu - triumfował w Turnieju Czterech Skoczni i na mistrzostwach świata w Libercu. Z kolei Małysz dzięki świetnej końcówce sezonu uplasował się na trzynastej pozycji. W niedzielę dzięki drugiej pozycji stanął na podium już po raz siedemdziesiąty siódmy i więcej lokat w czołowej trójce ma od niego już tylko Janne Ahonen.