Ligue 1: Olympique Lyon liderem, Tuluza pokonała PSG

Olympique Lyon po 29. kolejce utrzymał pozycję lidera. W sobotę podopieczni Claude Puela stracili pierwszą lokatę w tabeli na rzecz Olympique Marsylia, ale dzień później pokonali FC Sochaux i obecnie ponownie wyprzedzają OM o jeden punkt.

Piotr Robaczyński

FC Sochaux nie wywiozło trzech punktów ze Stade Gerland od 1992 roku. W niedzielę zespół Francisa Gillota także nie był w stanie nawiązać wyrównanej rywalizacji z Olympique Lyon i przegrał 0:2. Bohaterem meczu został bramkarz OL Hugo Lloris, który wielokrotnie ratował swój zespół przed utratą gola i to on był głównym autorem tego sukcesu. Bezpośrednio zwycięstwo drużynie Les Gones zapewniły natomiast trafienia Edersona oraz rezerwowego Anthony'ego Mouniera.

Wielu emocji dostarczył kibicom pojedynek Toulouse FC - Paris SG. Gospodarze objęli prowadzenie już w 6. minucie, gdy na listę strzelców wpisał się Bryan Bergougnoux. W dalszej części spotkania to goście byli stroną przeważającą, ale podczas gdy oni atakowali, dążąc do zmiany niekorzystnego rezultatu, kolejne gole zdobywali gracze Tuluzy. Przed przerwą Mickaëla Landreau pokonali jeszcze André-Pierre Gignac oraz Moussa Sissoko i niespodziewanie już po pierwszej połowie mecz był praktycznie rozstrzygnięty. Pierwszą okazję do strzelenia bramki goście wykorzystali dopiero w 71. minucie, autorem kontaktowego trafienia był Larrys Mabiala, ale dziesięć minut później wynik na 4:1 ustalił Daniel Braaten i to Tuluza odniosła niezwykle ważne zwycięstwo. Podopieczni Alaina Casanovy awansowali dzięki temu sukcesowi na 4. pozycję w tabeli, PSG natomiast plasuje się obecnie na 6. miejscu.

Cenne trzy punkty dopisali do swojego dorobku gracze FC Lorient, którzy zanotowali pierwsze zwycięstwo w 2009 roku. Na Stade du Moustoir ograli oni rywala ze strefy spadkowej - AS Saint Etienne 3:1. Dzięki temu awansowali na 11. pozycję w tabeli. Wciąż jednak nie mogą być pewni ligowego bytu, po 29. kolejce 18. St Etienne wyprzedzają bowiem zaledwie o sześć punktów.