Zdarzyło się... wiosną 1946 roku Artykuł z Nowości.....

autor: użytkownik usunął konto | 2015-07-06, 21:35 |

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|
Nie mam wprawy w pisaniu takich rzeczy ale interesuję mnie historia również ta żużlowa....

Natknąłem się na arykuł w Nowościach Toruńskich o w/w tytule i wtawiam jego treść poniżej:

W cyklu przypominającym najważniejsze wydarzenia w historii Grudziądza dziś początki sportu żużlowego.

Tradycje sportu motorowego w Grudziądzu sięgają lat 20. XX wieku. W 1924 r. przy KS „Olimpia” powstała sekcja motocyklowa pod kierownictwem Stanisława Jurkiewicza.

Motory na szosie

Sekcja należała do Polskiego Związku Motocyklowego i od sezonu 1925/26 organizowała zawody motorowe, nie tylko szosowe, ale też żużlowe na nowo wybudowanym stadionie przy ulicy Parkowej, który posiadał tor kolarsko – motocyklowy.

W 1926 r. odbyły się mistrzostwa Polski w wyścigach szosowych na trójkącie szos pod Grudziądzem: Zakurzewo, Wełcz, Dusocin. Podobne zawody o mistrzostwo Polski odbyły się w maju 1933 r. Takie zawody przyciągały ogromną publiczność, która stojąc na poboczu szos podziwiała wyczyny motocyklistów. W latach 1935 – 1937 trzykrotnym motocyklowym mistrzem Polski został Jan Witkowski z „Olimpii”. Z czasem wyodrębniła się grupa specjalizująca się w wyścigach na żużlu. Zawody odbywały się na stadionie przy ulicy Parkowej. W czasie wojny stadion ten został zniszczony.

Po II wojnie światowej, w 1946 r. reaktywowano sekcję motocyklową. W dniu 22 czerwca 1946 r. wyłoniono władze sekcji. Kierownikiem został Jerzy Piotrowicz, zastępcą kierownika Stanisław Wąsowski, sekretarzem Teodor Włodarczyk, a skarbnikiem Jan Najdrowski. Na tym zebraniu postanowiono zgłosić grudziądzką sekcję do Polskiego Związku Motocyklowego. Pierwsze zawodu motorowe w powojennym Grudziądzu odbyły się 21 lipca 1946 r. na stadionie wojskowym przy ulicy Słowackiego. Po Jerzym Piotrowiczu w następnych kadencjach funkcję kierownika sekcji pełnili: Jan Matczak, Leon Formaniewicz i Józef Talpa.

W 1948 r. na stadionie przy ulicy Hallera odbyły się pierwsze w Grudziądzu międzynarodowe zawody żużlowe, w których wzięli udział grudziądzanie: Jan Najdrowski i Czesław Szałkowski. W zawodach spotkali się motocykliści Polski Północnej i Holandii. Wynik 82 do 64 dla Polski.

Byli też w kadrze

Do szczególnie wyróżniających się zawodników w tym okresie należeli Władysław Gątkiewicz, Jan Matczak, Jan Najdrowski, Czesław Szałkowski i Tadeusz Zwoliński. Odnosili oni sukcesy krajowe i zagraniczne. Władysław Gątkiewicz znalazł się na drugim miejscu w klasyfikacji zawodników przez PZMot w roku 1948. Jan Najdrowski był trzeci, a Tadeusz Zwoliński siódmy. Zawodnicy „Olimpii” startowali w pierwszej lidze żużlowej i odnosili w niej sukcesy.

Jan Najdrowski w 1948 r. był wystawiony do reprezentacji Polski na zawody w Holandii. W następnym roku w spotkaniach rewanżowych w Warszawie i we Wrocławiu wystawiono Czesława Szałkowskiego. W 1948 r. zawodnicy „Olimpii” zdobyli tytuł „Motocyklowy Mistrz Pomorza”. Triumfatorami w swoich kategoriach byli Władysław Gątkiewicz (125 ccm), Czesław Szałkowski (250 ccm), Jan Najdrowski (350 ccm) i Tadeusz Zwoliński w kategorii ponad 350 ccm.

Sukcesy jak i istnienie sekcji motorowej w Grudziądzu zakończyły się w latach 50. XX w. na skutek przeprowadzonych odgórnie zmian organizacyjnych w polskim sporcie. Musiało upłynąć wiele lat, aby sport żużlowy ponownie narodził się w Grudziądzu.

Nowy tor w parku

26 września 1967 r. oddano do użytku tor żużlowy na znajdującym się w Parku Miejskim stadionie KKS „Nadwiślanin”.

W 1976 r. powstała Grudziądzka Sekcja Żużlowa, a w 1979 r. powstał Grudziądzki Klub Motorowy (GKM). Jego pierwszym prezesem był Jerzy Urbański.

Jeśli macie wiecej informacji o 20-leciu międzywojennym oraz okresie powojennym tzn.lata 50-60 piszcie lub wstawcie zdjęcia.
Dotyczy to również waszych klubów a nie tylko historii speedwaya w Grudziadzu...

Pozdrawiam Bartek.

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.


Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.

Ostatnie komentarze

Sortuj: