NHL: Rekord Detroit

50. zwycięstwo w lidze pozwala Detroit Red Wings wpisać się do historii ligi jako trzecia ekipa, która w ciągu czterech kolejnych lat wygrywała co najmniej tyle spotkań.

Grzegorz Grajdura

Już tylko pięć zespołów pozostało w walce o ósmą lokatę w konferencjach wschodniej i zachodniej. Na zachodzie szanse mają jeszcze St. Louis, Minnesota oraz Edmonton, na zschodzie - Floryda i Buffalo.

Bramka na niespełna minutę przed końcem spotkania Mariana Hossy zapewniła Detroit Red Wings zwycięstwo przed własną publicznością z Minnesotą Wild 3:2. Gola i asystę zaliczył Pavel Datsyuk. Porażka Minnesoty w Detroit może oznaczać dla hokeistów Wild koniec marzeń o walce w play off - aktualnie zajmują oni dziesiątą pozycję w tabeli i do ósmych Nashville Predators tracą trzy punkty. - Przyjechaliśmy tutaj z nastawieniem na zdobycie dwóch punktów. Pod koniec spotkania byliśmy bliscy zdobycia chociaż jednego, a jak się okazało, wracamy z pustymi rękoma - żalił się po meczu Nicklas Backstrom, który obronił 41. strzałów gospodarzy.

Aż dziesięć bramek padło w stolicy USA, gdzie Washington Capitals pokonali Atlantę Thrashers 6:4. Po golu i asyście zanotowała czwórka hokeistów gospodarzy - Tomas Fleischmann, Michael Nylander, Aleksander Semin i Keith Aucoin. Dwie asysty miał Aleksander Owieczkin. Gospodarze zwycięstwo zapewnili sobie w trzeciej tercji spotkania, którą wygrali aż 4-1. - Do tej pory moi gracze byli ospali, gra im się nie układała. Mam nadzieję, że sami zrozumieją własne błędy i nie będziemy przechodzić przez podobne męki w kolejnych konfrontacjach - mówił po meczu Bruce Budreau, trener Detroit.

Bez bramek spotkanie Pittsburgh Penguins z Florida Panthers zakończyli najlepiej asystujący w lidze - Sidney Crosby i Jewgienij Malkin, a Penguins przegrali z "Panterami" 4:2. Dobrze spisał się Tomas Vokoun, który obronił 39. strzałów przyjezdnych. Dzięki wygranej zawodnicy z Florydy zrównali się punktami z ósmymi New York Rangers, a do końca rundy zasadniczej pozostały obu ekipom jeszcze trzy spotkania. - Rok temu o tej porze byliśmy już poza burtą. Nie możemy zaprzepaścić szansy - nasz cel to play off, wtedy gra zaczyna się od nowa - komentował Vokoun.

Niepewni udziału w kolejnej fazie gier są Anaheim Ducks, którzy z 80. punktami zajmują siódmą lokatę w konferencji zachodniej. "Kaczory" w niedzielę przegrały we własnej hali z San Jose Sharks 3:2, dla których dwie asysty miał Dan Boyle. Mimo porażki, gracze Anaheim nie byli sfrustrowani swoją postawą. - Jesteśmy na dobrej pozycji, ważne tylko, by udowodnić dobrą grę w ciągu ostatnich tygodni w kolejnych dwóch spotkaniach. Mam nadzieję, że żadna katastrofa się nie stanie - stwierdził po spotkaniu Corey Perry, strzelec gola dla Anaheim.

Passę siedmiu porażek z rzędu przerwać udało się Colorado Avalanche, którzy wygrali w Vancouver z Canucks 4:1. W Columbus Blue Jackets po dogrywce przegrali z Chicago Blackhawks 1:0.

Wyniki:

Detroit Red Wings - Minnesota Wild 3:2
Washington Capitals - Atlanta Thrashers 6:4
Florida Panthers - Pittsburgh Penguins 4:2
Columbus Blue Jackets - Chicago Blackhwaks 0:1 (po dogrywce)

2. Vancouver 42 27 10 240 219 94
3. Minnesota 37 33 9 202 192 83