Liga Adriatycka: Jeszcze nie wszystko wiadomo - podsumowanie 24. kolejki

W tej kolejce Ligi Adriatyckiej zgodnie wygrywali faworyci, w związku czym nie wszystkie karty zostały jeszcze odkryte. Pewne jest to, że na szczycie do końca sezonu zasadniczego pozostanie Partizan Belgrad, który pokonał w sobotę Olimpiję Lublana. Przeżywający ciężki kryzys KK Zadar zakończy zmagania na drugiej pozycji, reszta pozostaje sprawą jak najbardziej otwartą.

Jacek Konsek

Fatalna dyspozycja KK Zadar trwa nadal. Wicemistrz Chorwacji przegrał kolejny mecz i to znów z zespołem zdecydowanie niżej notowanym. Wojwodina Nowy Sad zawdzięcza zwycięstwo wspaniałej postawie w czwartej kwarcie, którą to wygrali różnicą aż 17 punktów (27:10). Najjaśniejszą postacią Tulipanów był tego wieczora center Vladimir Golubović, który na swoim koncie zapisał 20 punktów i 14 zbiórek. Dzięki tej wygranej koszykarze z północy Serbii wciąż liczą się w walce o awans do rozgrywek play off. Na dwie kolejki przed zakończeniem rundy zasadniczej podopieczni Ivicy Mavrenskiego mają na swoim koncie 36 punktów i są tuż za plecami Cibony Zagrzeb i Budućnosti Podgorica. Z kolei KK Zadar mimo pasma porażek na pewno przystąpi do play off z drugiego miejsca.

Jak najlepsze miejsce przed play off chce zająć FMP Železnik, który wygrał już 6 spotkanie z rzędu. Pantery miały tym razem ułatwione zadanie, bowiem Cibona Zagrzeb przyjechała do Belgradu w mocno okrojonym składzie. W ich szeregach zabrakło między innymi doświadczonego rozgrywającego Damira Mulaomerovicia czy tegorocznego lidera Sama Hoskina. Mimo tego goście prowadzili do przerwy różnicą 10 punktów ? 49:39. Po zmianie stron kontrolę nad wydarzeniami na parkiecie przejęli jednak miejscowi, którzy świetnie spisali się w trzeciej kwarcie. Ich przewaga z tej części gry w zupełności wystarczyła do odniesienia zwycięstwa i umocnienia się na 5 miejscu w tabeli. Najlepszym graczem wśród zwycięzców był Nemanja Protić, zdobywca 13 punktów i 7 asyst.

W najciekawszym sobotnim starciu Partizan Belgrad zwyciężył niepokonaną od 4 tygodni Olimpiję Lublana. Spotkanie lepiej rozpoczęli goście, którzy wyszli na prowadzenie 17:11, lecz nie trwało to długo. Już w kolejnej odsłonie do remisu doprowadzili czarno-biali a do szatni schodzili już z 7-punktowym zapasem. Po przerwie rozpoczęli od runu 10:0, dzięki czemu losy meczu zostały przesądzone. 20 punktów dla mistrza Serbii uzbierał Nikola Peković. Dzięki tej wygranej Serbowie na pewno już zakończą sezon zasadniczy na 1 miejscu w tabeli. Olimpija jest obecnie 4 i musi mocno się pilnować, aby nie spaść jeszcze kilka stopni niżej przed rozpoczęciem fazy play off.