NBA: Znakomity mecz Roy’a w Rose Garden

42 punkty Brandona Roy’a dały zwycięstwo Portland Trail Blaizers w starciu z Houston Rockets. Tym samym ekipa z Portland zdołała wyrównać stan rywalizacji na 1:1. Rakiety dodatkowo straciły doświadczonego środkowego Dikembe Mutombo. W pozostałych meczach obyło się bez niespodzianek. Cleveland Cavaliers pewnie po raz drugi pokonali Detroit Pistons. Podobnie ma się sprawa w konfrontacji Los Angeles Lakers z Utah Jazz.

Krzysztof Kaczmarczyk

Po 27-punktowej porażce w pierwszym meczu przeciwko Houston Rockets, koszykarze Portland Trail Blaizers mieli przed rozpoczęciem drugiego spotkania we własnej hali mieli tylko jeden cel - odnieść wygraną. Podopieczni Nate Mcmillana nie mieli jednak łatwego zadania, ale w swoich szeregach mieli Brandona Roy’a.

- Ludzie, to jest bardzo trudna i ciężka sprawa wygrywać mecze w fazie play off. To zabiera dużo czasu i pracy, żeby tutaj być i wygrywać - powiedział Roy, bohater spotkania. Rzucający gospodarzy zdobył w tym meczu aż 42 punkty i poprowadził swój zespół do pierwszej od sześciu lat wygranej w fazie play off.

Roy dostał znakomite wsparcie od swojego silnego skrzydłowego LaMarcusa Aldridga, który w swoich statystykach zapisał 27 punktów i 12 zbiórek. - Teraz wiemy już, co musimy zrobić i jak musimy grać. Musi to być twarda gra fizyczna oraz mieć wiarę w zwycięstwo - mówił Aldridge.

Końcówka spotkania w Rose Garden w Portland była bardzo nerwowa. Gospodarze prowadzili 104:97, ale „Rakiety” się nie poddawały. Straty do czterech oczek celną trójką zmniejszył Aaron Brooks, po chwili ten sam zawodnik kolejnym celnym rzutem zza linii 7,24 doprowadził do stanu 105:103, ale do zakończenia meczu pozostawało już tylko 1,5 sekundy. Gdy dodatkowo dwa rzuty celne trafił Rudy Fernandez jasne stało się, żę zwycięstwo zostanie w Portland.

Rockets oprócz porażki stracili również swojego doświadczonego środkowego Dikembe Mutombo, który po jednym z podkoszowych starć z Gregiem Odenem upadł na parkiet i został z niego zwieziony na noszach. Mutombo nabawił się urazu w lewym kolanie po zaledwie 100 sekundach pobytu na parkiecie w pierwszej kwarcie meczu.

Żadnych problemów z odniesieniem drugiego zwycięstwa w starciach z Detroit Pistons nie miała ekipa Cleveland Cavaliers. Niesamowicie skupiony i zmobilizowany LeBron James wywalczył dla „Kawalerzystów” 29 punktów, 13 zbiórek i 6 asyst, a jego drużyna wygrała 94:82.

King James był nie do zatrzymania, a dowodem na to było zachowanie Amira Johnsona. Skrzydłowy „Tłoków”, podczas jednego z kolejnych wejść pod kosz Jamesa, próbował z całej siły powalić lidera rywali na parkiet. James się nie dał, a w jego obronie stanęli wszyscy koledzy z zespołu. Doszło do przepychanki, jednak sędziowie zdołali opanować sytuację i obyło się bez żadnych wykluczeń. To wydarzenie jednak tylko zmobilizowało gospodarzy do znakomitej gry i po trzech kwartach było 77:50.

- To były piękne - cieszył się Mo Williams z gry swojego zespołu w pierwszych 36 minutach meczu. Jeszcze dalej poszedł James. - Pierwszych siedem kwart w meczach numer 1 i 2 było potężną koszykówką w naszym wykonaniu. Nie chcemy takiej dyspozycji wypuścić, tak jak dzisiaj w czwartej kwarcie powiedział James.

W czwartej kwarcie meczu losy się jednak odwróciły i to zawodnicy Detroit Pistons zaczęli odrabiać straty. Dzięki runowi w czwartej kwarcie 27:5 zdołali zmniejszyć straty do 8 punktów.

- Straciliśmy naszą koncentrację. Wiedzieliśmy o tym, ale trudno nam było ponownie zaskoczyć. Wydaje mi się jednak, a raczej jestem o tym przekonany, że takie rzeczy się już nie zdarzą w przyszłości - powiedział Mo Williams.

Ostatecznie jednak Cavaliers zdołali dowieźć wygraną do końcowej syreny i objąć prowadzenie 2:0 w serii. Teraz rywalizacja przeniesie się do hali Palace of Auburn Hills w Detroit.

Na wielkie emocje nie zapowiadało się również w hali Staples Center w Los Angeles, gdzie Lakers gościli Utah Jazz. „Jeziorowcy” od początku meczu prowadzili spokojnie, a ich przewaga cały czas krążyła wokół 10 punktów. Nerwowo zaczęło się w końcówce, kiedy to wynik brzmiał 109:106 dla gospodarzy, a piłka była w posiadaniu „Jazzmanów”. W kluczowej dla losów meczu akcji piłkę stracił jednak Carlos Boozer, a gospodarze od tego czasu zdobyli kilka punktów z rzędu i po celnej trójce Trevora Arizy było 116:108.

Lakers zaczęli spotkanie od mocnego uderzenia, zdobywając w pierwszej kwarcie aż 41 punktów, grając na 85 procentowej skuteczności rzutów z gry.

Była to 195 wygrana trenera Phila Jacksona w fazie play off. Jest to najlepsze osiągnięcie spośród wszystkich szkoleniowców.

- Zagraliśmy zdecydowanie lepiej w porównaniu z pierwszym meczem. Nadal nie udało nam się jednak pokonać rywali. Mieliśmy swoje szanse na wygraną w tym meczu, jednak kluczowe w ostatnich akcjach to rywale byli skuteczniejsi - powiedział po meczu Boozer, który w całym meczu wywalczył 20 punktów i zebrał z tablic 10 piłek.