Zapomniane ośrodki żużlowe
autor: Borysek ROW | 2016-07-25, 21:21 |
PKM Warszawa
Lechia Poznań
Poznańska Lechia startowała w polskiej lidze zaledwie dwa sezony. Największymi sukcesami drużyny były pierwsze medale poznańskich wychowanków w cyklu Indywidualnych Mistrzostw Polski. Później sekcja żużlowa w poznańskim mieści zaczęła upadać. W kolejnych dekadach na żużlowej arenie pojawiały się kluby z tego miasta pod szyldami Kolejarz, Gwardia czy Polonez. W początkowych latach XXI wieku podjęto kolejną próbę odbudowania żużla na Golęcinie. W 2006 roku pojawiło się Poznańskie Stowarzyszenie Żużlowe, które w tym samym roku zanotowało awans do I ligi. Swe miejsce zagnieździło tam przez sześć sezonów, kiedy to po spadku do najniższej klasy rozgrywkowej kolejny raz upadło.
Polonia Bytom
Historia bytomskiego klubu motorowego liczy trzydzieści-jeden lat, zaś sekcja żużlowa w tym mieście liczy sześć sezonów, w tym cztery w których śląski klub aktywnie udzielał się na owalnych torach. Bytomski żużel bardziej kojarzony jednak jest z innymi żużlowymi imprezami oraz dwukrotnymi medal Indywidualnym Mistrzostw Polski zdobytym przez tamtejszych wychowanków.
ŚKS Sparta Śrem
Wielkopolski Śrem jest jednym z najmniejszych miejscowości jakie gościły żużel. Jednak warunki działania tamtejszej Sparty wydają się dość stabilne. Śremski ŚKS funkcjonował przez czterdzieści-trzy lata. Początkowo klub zajmował się amatorskim żużlem, lecz w roku 1956 spróbowano tam czegoś więcej. Niezbyt się to opłaciło. Po ośmioletniej tułaczce między drugą, a trzecią ligą drużyna została rozwiązana.
CKS Górnik Czeladź
Historia motorowa w Czeladzi zaczęła się od dwóch spędzonych sezonów czeladzkiego Górnika. Później klub zaczął podupadać i wycofał się z rozgrywek. Szybka reaktywacja nastąpiła jednak dzięki produkcji popularnych jak na lata pięćdziesiąte motorów ''FIS''. Możliwe wówczas stało się budowanie drużyny. Czarny sport nieopodal Częstochowy czynnie uprawiany był jednak tylko przez pięć lat. Po karach nałożonych na CKS przez Główną Komisją Sportu Żużlowego ten zniknął z żużlowej mapy Polski.
SSM Gdynia
Działalność gdyńskiego klubu jest jedną z najkrótszych, które jak do tej pory odnotował polski żużel. Żużel w Gdyni zakończył swój byt to porozumienie się zarządu SSM-u z ówczesnym Gdańskim Klubem Motorowym i pojawieniem się na żużlowej arenie rok później Związkowcem Gdańsk.
Victoria Rolnicki Machowa
Dziękuję za przeczytanie i zachęcam do komentowania. :)
ostatnia odpowiedź: 27 lipca 2016 [5 komentarzy tej dyskusji]
ostatnia odpowiedź: 27 lipca 2016 [3 komentarze tej dyskusji]