Słońca w odwrocie / Denver w natarciu

Na Zachodzie walka o awans do play off trwa na dobre. Po zakontraktowaniu Shaquille'a O'Neala Phoenix Suns mieli grac lepiej, ładniej i skuteczniej a awans do play off miał być tylko formalnością. Tymczasem minionej nocy Słońca nie sprostali Utah Jazz, co było ich 6 porażką w ostatnich 9 spotkaniach. Tymczasem zajmujące wciąż 9 miejsce w konferencji Denver Nuggets robi wszystko, aby znaleźć się w gronie najlepszych 8 drużyn. Pierwszym korkiem do tego było zwycięstwo we własnej hali nad San Antonio Spurs, które przerwało passę 11 kolejnych wygranych Ostróg.

Jacek Konsek

- Z naszym składem nie ma mowy żebyśmy nie awansowali do play off - mówił po meczu lider Denver Allen Iverson. A.I. zdobył 29 punktów w niezwykle ważnym zwycięstwie nad obrońcami tytułu. Szczególnie udana w ich wykonaniu była druga połowa meczu, kiedy to swoje 3 grosze dołożył także Carmelo Anthony oraz niespodziewanie Eduardo Najera. Po raz pierwszy od sezonu 1988/1989 San Antonio nie wygrało ani jednego meczu w sezonie z graczami z Kolorado. Tymczasem podopieczni George'a Karla mimo jednego z najlepszych sezonów od 20 lat (37-24), wciąż zajmują miejsce poza pierwszą ósemką Konferencji Zachodniej. Już w niedzielę Denver podejmie we własnej hali kolejnego potentata z Zachodu - Phoenix Suns.

Słońca po niezwykle ciekawym i zaciętym spotkaniu nie sprostały przed własną publicznością Utah Jazz. Gospodarze kontrolowali wydarzenia na parkiecie aż do czwartej kwarty, kiedy to sprawy w swoje ręce wziął Deron Williams (25 punktów i 15 asyst). Rozgrywający Jazzmanów najpierw wspaniałym wejściem pod koszem oszukał O'Neala a chwilę potem obsłużył rewelacyjnym podaniem Carlosa Boozera i Mehmeta Okura. Turecki skrzydłowy nękał Phoenix rzutami z dystansu a na swoim koncie zapisał w sumie 25 punktów i 14 zbiórek. - Zrobiliśmy dobrą robotę zwiększając nieco tempo gry. Próbowaliśmy wymuszać faule, aby częściej stawać na linii rzutów wolnych. Byliśmy bardziej agresywni w drugiej połowie meczu - mówił po meczu Carlos Boozer. Słońca po tej porażce mają już tylko 1,5 spotkania przewagi nad Golden State Warriors, które zajmuje ostatnie miejsce premiowane awansem do play off.

Walka o play off trwa również na Wschodzie. W Toronto miejscowe Raptorki potykały się z Washington Wizards a do rozstrzygnięcia meczu potrzebna była dogrywka. W niej lepsi okazali się Czarodzieje, którzy tym samym umocnili się na 7 miejsce w konferencji. Bohaterem zwycięzców okazał się Antawn Jamison, zdobywca 25 punktów i 16 zbiórek. 32-letni skrzydłowy w ostatnich sekundach dogrywki celnie przymierzył z linii rzutów wolnych, dzięki czemu podopieczni Eddiego Jordana mogli cieszyć się z 30 wygranej w sezonie. W innym spotkaniu, nie mającym już takiego ciężaru gatunkowego, Sacramento Kings niespodziewanie przegrało we własnej hali z Minnesotą Timberwolves. Godnym podkreślenia jest jednak występ rzucającego obrońcy Królów Kevina Martina, który uzbierał aż 48 punktów. Leśne Wilki triumfowały na wyjeździe dopiero po raz 3 w 29 spotkaniach w tym sezonie!