Rakiety z drugą najdłuższą serią zwycięstw w historii NBA!

Niepokonani od 29 stycznia wciąż nie mają zamiaru poprzestać. Houston Rockets pokonało na wyjeździe Atlantę Hawks 83:75 i wyrównało tym samym wynik Milwaukee Bucks z sezonu 1970/1971, którzy podobnie jak Rakiety zwyciężyli w 20 kolejnych spotkaniach! Tymczasem New Orleans Hornets pod wodzą niesamowitego Chrisa Paula (26 punktów i 17 asyst) pokonało San Antonio Spurs, dzięki czemu ich awans do play off staje się coraz realniejszy.

Jacek Konsek

Wygrana na parkiecie Jastrzębi nie przyszła już tak łatwo, jak kilka ostatnich, kiedy to podopieczni Ricka Adelmana z łatwością ogrywali kolejnych rywali. Rakiety w pierwszej połowie zdobyły zaledwie 32 punkty, co jest ich najgorszym wynikiem w sezonie. Później jednak, głównie dzięki świetnej postawie Tracy'ego McGrady'ego (21 ze swoich 28 punktów zdobył w drugiej połowie) udało się wypracować bezpieczną przewagę. Jeszcze na 5 minut przed końcową syreną goście prowadzili różnicą zaledwie 1 punktu - 71:70, lecz od tego momentu T-Mac i spółka trafili 10 punktów bez odpowiedzi Atlanty. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej wygranej, ponieważ nie graliśmy zbyt dobrze w pierwszej połowie. - powiedział McGrady. - Ogólnie był to brzydki mecz. Nie trafialiśmy często i było to jedno z tych spotkań, które wygrała dla nas defensywa. - dodał. Co ciekawe, było to już 7 kolejne zwycięstwo bez Yao Minga, który odniósł poważną kontuzję i nie zagra już w tym sezonie. W czasie gdy Houston wygrało 20 meczów z rzędu, Jastrzębie poniosły aż 16 porażek. Minionej nocy najlepszy wśród pokonanych był Josh Smith - 16 punktów i 22 zbiórek.

Niektórzy komentatorzy za wielką wodą zastanawiając się nad tym, która drużyna nie awansuje do play off wskazywali na New Orleans Hornets. Zawieść miała młodość, brak doświadczenia i rutyny w spotkaniach o stawkę. Tymczasem podopieczni Byrona Scotta nie mają zamiaru rezygnować z walki o najwyższe cele, co udowodnili w starciu z obrońcami tytułu. San Antonio Spurs nie miało nic do powiedzenia minionej nocy, kiedy to zdołali uciułać ledwie 75 punktów. Nie mogło być jednak inaczej, ponieważ ich skuteczność z linii rzutów wolnych (41%) i rzutów za trzy punkty (11%!) wołała o pomstę do nieba. Gospodarze dali popis gry szczególnie w ostatniej kwarcie wygranej 24:8! Nie do zatrzymania okazał się duet Chris Paul - David West, który wypracował potężną przewagę. Jedynym pozytywnym aspektem występu Ostróg był Bruce Bowen, który rozegrał swoje 500 kolejne spotkanie w wyjściowym składzie San Antonio!

Nie zawiedli także inni faworyci. Lider Northwest Division Utah Jazz wygrała na wyjeździe z Milwaukee Bucks, choć do ich zwycięstwo nie było przesądzone do ostatnich sekund. Po raz kolejny błysnął Deron Williams, który na swoim koncie zapisał 26 punktów i 13 asyst. Łatwiej ze swoim rywalem poradziło sobie Dallas Mavericks. Ekipa z Teksasu bez większego problemu ograła Charlotte Bobcats a najlepszy mecz od czasu kontuzji rozegrał Josh Howard - 24 punkty, 7 zbiórek i 6 asyst. Rysie jeszcze nigdy w historii nie wygrały z Dallas. Niezwykle zacięta rywalizacja trwa również o ostatnie miejsce na Zachodzie, które premiowane jest awansem do play off. Na chwilę obecną zajmuje je Golden State Warriors, lecz tuż za ich plecami jest Denver Nuggets. Wojownicy wygrali ważne starcie z Toronto Raptors i legitymują sie bilansem 40-23. Ponad 63% zwycięstw może okazać się niewystarczające, jeśli Denver będzie grało tak jak w meczu przeciwko Memphis Grizzlies. Podopieczni George'a Karla nie pozostawili żadnych złudzeń kto jest lepszy w tej potyczce a najskuteczniejszym graczem okazał się tym razem Kenyon Martin, zdobywca 23 punktów. Nuggets tracą do Warriors 2,5 zwycięstwa.