Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

To nie jest normalna czasówka - przed 12. etapem Giro

Ze świecą szukać drugiego takiego etapu jak ten w Cinque Terre w edycji Giro d'Italia na stulecie. To szczególny wyścig, to szczególna czasówka, w której zapadną poważne zmiany w klasyfikacji generalnej.

Krzysztof Straszak
Krzysztof Straszak

Na ponad 60-kilometrowym odcinku jest około 600 zakrętów. Zawodnicy będą jechali na czas przez półtorej godziny: niektórzy nie zabierają na tę okazję rowerów czasowych, a zwykłe, uzbrojone jedynie w wysięgniki.

To będzie dzień próby dla wszystkich faworytów. Danilo Di Luca (Lpr) sam wie, że najprawdopodobniej straci w czwartek różową koszulkę, w którą wyjedzie na trasę po raz 26. - to rekord spośród wciąż aktywnych kolarzy.

Wyzwanie dla Ivana Basso (Liquigas). On zamiast startować w wyścigach jeździł po górach na czas, nawet ponad 150 km. Wszyscy patrzą na Levi Leipheimera (Astana), który wygrał w tym sezonie trzy wyścigi etapowe, a w każdym etap jazdy na czas.

Będący najbliżej Di Luki w klasyfikacji generalnej Denis Mienszow (Rabobank) i Michael Rogers (Columbia) to specjaliści od takich odcinków, choć Australijczyk wolałby raczej bardziej płaski profil.

Płasko na pewno nie jest, bo cała riwiera liguryjska jest pofałdowana. Po 26 km nie mniej ważny od wspinaczki zjazd, bardzo techniczny, który może okazać się kluczowy, a o tym przekonamy się na umiejscowionym na dole punkcie pomiaru czasu. Najtrudniejszy będzie następujący potem podjazd na przełęcz Termine (maks. nachylenie 10%).

Ostatnią tak długą czasówką w Giro była ta z Vicenzy do Marostiki w 1962 roku. Na 62 km najlepszy rezultat uzyskał wtedy Jewgienij Berzin. W 1951 roku przeprowadzono najdłuższy taki etap w historii wyścigu: 81 km z Perugii do Ternii, wygrał Fausto Coppi.



92. edycja Giro d'Italia
12. etap: Sestri Levante - Riomaggiore, 60.2 km

lista startowa (187):

Acqua&Sapone
1 Stefano Garzelli (Włochy), 2 Dario Andriotto (Włochy), 3 Massimo Codol (Włochy), 4 Alessandro Donati (Włochy), 5 Francesco Failli (Włochy), 6 Ruggero Marzoli (Włochy), 7 Andrea Masciarelli (Włochy), 8 Francesco Masciarelli (Włochy), 9 Giuseppe Palumbo (Włochy)

AG2R La Mondiale
11 Tadej Valjavec (Słowenia), 12 Władimir Jefimkin (Rosja), 13 Sébastien Hinault (Francja), 14 Jurij Kriwcow (Ukraina), 16 Aleksandr Pliuszczin (Mołdawia), 17 Jean-Charles Senac (Francja), 18 Blaise Sonnery (Francja), 19 Ludovic Turpin (Francja)

Astana
21 Lance Armstrong (USA), 22 Janez Brajkovic (Słowenia), 24 Levi Leipheimer (USA), 25 Steve Morabito (Szwajcaria), 26 Daniel Navarro (Hiszpania), 27 Jarosław Popowycz (Ukraina), 28 José Luis Rubiera (Hiszpania), 29 Andriej Zaic (Kazachstan)

Barloworld
31 Mauricio Soler (Kolumbia), 32 John-Lee Augustyn (RPA), 33 Francesco Bellotti (Włochy), 34 Diego Caccia (Włochy), 35 Félix Cardenas (Kolumbia), 36 Giampaolo Cheula (Włochy), 37 Christopher Froome (Wielka Brytania), 38 Robert Hunter (RPA), 39 Paolo Longo Borghini (Włochy)

Bouygues Télécom
41 Julien Belgy (Francja), 42 Steve Chainel (Francja), 43 Yohann Gene (Fra), 44 Saïd Haddou (Francja), 45 Perrig Quemeneur (Francja), 46 Jewgienij Sokołow (Rosja), 47 Matthieu Sprick (Francja), 48 Johann Tschopp (Szwajcaria), 49 Thomas Voeckler (Francja)

Caisse d'Epargne
51 David Arroyo (Hiszpania), 52 Arnold Jeannesson (Francja), 53 Wasilij Kirijenka (Białoruś), 54 Pablo Lastras (Hiszpania), 55 David Lopez (Hiszpania), 57 Mathieu Perget (Francja), 59 Anthony Charteau (Francja)

Cervelo TestTeam
61 Carlos Sastre (Hiszpania), 62 Philip Deignan (Irlandia), 63 Simon Gerrans (Australia), 64 Wołodymir Hustow (Ukraina), 65 Jeremy Hunt (Wielka Brytania), 66 Ted King (USA), 67 Ignatas Konovalovas (Litwa), 68 Daniel Lloyd (Wielka Brytania), 69 Serge Pauwels (Belgia)

Fuji-Servetto
71 Iker Camano (Hiszpania), 72 Eros Capecchi (Włochy), 73 Davide Vigano (Włochy), 74 Angel Gomez (Hiszpania), 76 Hector Gonzalez (Hiszpania), 77 Alberto Fernandez (Hiszpania), 78 Fredrik Kessiakoff (Szwecja), 79 Ricardo Serrano (Hiszpania)

Garmin-Slipstream
81 Thomas Danielson (USA), 82 Julian Dean (Nowa Zelandia), 83 Tyler Farrar (USA), 84 Cameron Meyer (Australia), 85 David Millar (Wielka Brytania), 86 Danny Pate (USA), 88 Bradley Wiggins (Wielka Brytania), 89 David Zabriskie (USA)

ISD
91 Giovanni Visconti (Włochy), 92 Oscar Gatto (Włochy), 93 Dario David Cioni (Włochy), 94 Ian Stannard (Wielka Brytania), 95 Andrij Griwko (Ukraina), 96 Dmitro Grabowskij (Ukraina), 97 Bartosz Huzarski (Polska), 98 Leonardo Scarselli (Włochy)

Lampre-N.G.C.
101 Damiano Cunego (Włochy), 102 Matteo Bono (Włochy), 103 Marzio Bruseghin (Włochy), 104 Mauro Da Dalto (Włochy), 105 Enrico Gasparotto (Włochy), 106 Francesco Gavazzi (Włochy), 107 Marco Marzano (Włochy), 108 Manuele Mori (Włochy), 109 Paolo Tiralongo (Włochy)

Liquigas
111 Ivan Basso (Włochy), 112 Valerio Agnoli (Włochy), 113 Kjell Carlström (Finlandia), 114 Vladimir Miholjevic (Chorwacja), 115 Franco Pellizotti (Włochy), 116 Manuel Quinziato (Włochy), 117 Gorazd Stangelj (Słowenia), 118 Sylwester Szmyd (Polska), 119 Alessandro Vanotti (Włochy)

LPR Brakes
121 Danilo Di Luca (Włochy), 122 Gabriele Bosisio (Włochy), 123 Riccardo Chiarini (Włochy), 124 Giairo Ermeti (Włochy), 125 Jure Golcer (Słowenia), 126 Matteo Montaguti (Włochy), 127 Alessandro Petacchi (Włochy), 128 Daniele Pietropolli (Włochy), 129 Alessandro Spezialetti (Włochy)

Quick Step
131 Allan Davis (Australia), 132 Dario Cataldo (Włochy), 133 Dries Devenyns (Belgia), 134 Addy Engels (Holandia), 135 Mauro Facci (Włochy), 136 Francesco Reda (Włochy), 137 Kevin Hulsmans (Belgia), 138 Kevin Seeldrayers (Belgia), 139 Davide Malacarne (Włochy)

Rabobank
141 Denis Mienszow (Rosja), 142 Mauricio Ardila (Kolumbia), 143 Laurens Ten Dam (Holandia), 144 Jos Van Emden (Holandia), 145 Bram De Groot (Holandia), 147 Dmitrij Kozontczuk (Rosja), 148 Tom Stamsnijder (Holandia), 149 Maarten Tjallingii (Holandia)

Diquigiovanni-Androni
151 Gilberto Simoni (Włochy), 152 Leonardo Bertagnolli (Włochy), 153 Michele Scarponi (Włochy), 154 Alessandro Bertolini (Włochy), 155 Jose Serpa (Kolumbia), 156 Rubens Bertogliati (Szwajcaria), 157 Francesco De Bonis (Włochy), 158 Carlos José Ochoa (Wenezuela), 159 Jackson Rodriguez (Wenezuela)

Silence-Lotto
161 Christophe Brandt (Belgia), 162 Francis De Greef (Belgia), 163 Bart Dockx (Belgia), 164 Philippe Gilbert (Belgia), 165 Pieter Jacobs (Belgia), 166 Jonas Ljungblad (Szwecja), 167 Olivier Kaisen (Belgia), 168 Jelle Vanendert (Belgia), 169 Charles Wegelius (Wielka Brytania)

Columbia-Highroad
171 Michael Barry (Kanada), 172 Edvald Boasson Hagen (Norwegia), 173 Mark Cavendish (Wielka Brytania), 174 Thomas Lövkvist (Szwecja), 175 Marco Pinotti (Włochy), 176 Morris Possoni (Włochy), 177 Mark Renshaw (Australia), 178 Michael Rogers (Australia), 179 Kanstancin Siwcow (Białoruś)

Katiusza
181 Filippo Pozzato (Włochy), 182 Pavel Brutt (Rosja), 183 Nikita Jeskow (Rosja), 184 Michaił Ignatiew (Rosja), 185 Sergiej Klimow (Rosja), 186 Luca Mazzanti (Włochy), 187 Jewgienij Pietrow (Rosja), 188 Aleksander Sierow (Rosja), 189 Ben Swift (Wielka Brytania)

Milram
191 Luca Barla (Włochy), 192 Robert Förster (Niemcy), 193 Markus Fothen (Niemcy), 194 Thomas Fothen (Niemcy), 195 Martin Müller (Niemcy), 196 Thomas Rohregger (Austria), 199 Björn Schröder (Niemcy)

Saxo Bank
201 Fabian Cancellara (Szwajcaria), 202 Jens Voigt (Niemcy), 203 Anders Lund (Dania), 204 Jason McCartney (USA), 205 Juan José Haedo (Argentyna), 206 Jurgen Van Goolen (Belgia), 207 Lars Ytting Bak (Dania), 208 Matthew Goss (Australia), 209 Nicki Sørensen (Dania)

Xacobeo Galicia
211 Serafin Martinez (Hiszpania), 212 Gustavo Cesar Veloso (Hiszpania), 213 David Garcia Da Pena (Hiszpanie), 214 Władimir Isajczew (Rosja), 215 Gonzalo Rabunal (Hiszpania), 216 Delio Ferandez (Hiszpania), 217 Iban Mayoz (Hiszpania), 218 Marcos Garcia (Hiszpania), 219 Eduard Worganow (Rosja)

wycofani (11): Matthias Russ (Niemcy, Milram) - na 2. etapie; Christian Vande Velde (USA, Garmin) - na 3. etapie; Francisco Perez (Hiszpania, Fuji-Servetto) - na 4. etapie; David Garcia Da Pena (Hiszpania, Xacobeo) - na 5. etapie; Jesus Del Nero (Hiszpania, Caisse d'Epargne) - na 7. etapie; Pedro Horrillo (Hiszpania, Rabobank), Julien Loubet (Francja, Ag2r), Rusłan Pidgorny (Ukraina, ISD) - na 8. etapie; Ronny Scholz (Niemcy, Milram) - na 10. etapie; Christopher Horner (USA, Astana) - przed 11. etapem; Joaquin Rodriguez (Hiszpania, Caisse d'Epargne) - na 11. etapie

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
    Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
    ×