Roland Garros: Trzecia runda znowu nie do przejścia dla Venus Williams

Venus Williams (nr 3) przegrała z Agnes Szavay (nr 29) 0:6, 4:6 w trzeciej rundzie wielkoszlemowego French Open rozgrywanego na kortach Rolanda Garrosa w Paryżu (z pulą nagród 7,23 mln euro).

W pierwszym secie, który trwał 30 minut, Venus na korcie nie istniała. Amerykanka ugrała raptem 14 punktów, nie miała ani jednej okazji na przełamanie serwisu rywalki, a skuteczność wygranych przez nią piłek wyniosła: 36 proc. przy pierwszym i 30 proc. przy drugim podaniu. Wymowna jest jej statystyka kończących uderzeń i niewymuszonych błędów (3-14).

W drugim secie Venus próbowała poderwać się do walki, raz udało się jej przełamać rywalkę, ale czująca swoją wielką szansę Szavay odpowiedziała tym samym dwukrotnie, w tym w decydującym 10. gemie.

Venus Williams od początku French Open prezentowała się mizernie. Dwa pierwsze spotkania wygrywała po trzysetowych bojach i jak się okazało to było tylko odroczenie jej kolejnej paryskiej klęski. Amerykanka grała bardzo pasywnie, liczyła głównie na błędy rywalki, sama rzadko decydowała się przejąć inicjatywę, czyli grała zupełnie w nie swoim stylu. Co więcej korzyści nie przynosiły jej wypady do siatki, przy której zdobyła tylko pięć z 12 punktów. Węgierka, która najpewniej czuje się na linii końcowej, dzięki akcjom wolejowym wygrała pięć z sześciu piłek.

Venus Williams po raz trzeci z rzędu swój występ we French Open zakończyła na trzeciej rundzie. W 2002 roku jedyny raz udało się jej dojść w Paryżu do finału (przegrała z Sereną Williams), a poza tym jeszcze tylko cztery razy osiągała ćwierćfinał.

Broniąca tytułu Ana Ivanovic (nr 8) w pierwszym gemie meczu z Ivetą Benesovą (nr 32) obroniła dwa break pointy, by następnie rozpędzić się i wygrać pierwszego seta do zera po 23 minutach. W drugim secie Serbka kontrolowała sytuację i po 61 minutach zapewniła sobie awans do czwartej rundy.

Tym zwycięstwem Ivanovic udowodniła, że mimo małej liczby rozegranych spotkań na kortach ziemnych zdążyła się naprawdę dobrze przygotować do French Open. - Dużo pracowałam - powiedziała. - Oczywiście, potrzebuję meczowej pewności. Dobrze czułam się podczas treningów, ale nie miałam okazji zagrać kilka meczów z rzędu. Teraz mogę pozwolić sobie na pewne błędy i pracować samodzielnie podczas turnieju. I to jest naprawdę dobre, więc jestem naprawdę zadowolona.

Nowy trener Serbki Craig Gordon zalecił jej, by szybciej dyktowała warunki, lepiej wykorzystywała swój forhend i by najszybciej jak to tylko możliwe kończyła akcje przy siatce. Benesova bezskutecznie próbowała rozrzucać Ivanovic po kątach, Serbka agresywnie atakowała drugi serwis Czeszki i od razu spychała ją do defensywy.

Meczbola przyniósł jej znakomity drop-szot bekhendowy, a wygrywający forhend pozwolił jej przypieczętować pewny awans. - Fizycznie czuję się odpowiednio i jestem przygotowana, by radzić sobie z każdą przeciwniczką - powiedziała Serbka, która miała zdecydowaną przewagę uderzeń kończących (20-3). - Oczywiście takie rodzaje meczów pomagają mi przed ciężkimi meczami w drugim tygodniu. Myślę, że nie będzie już więcej łatwych meczów i muszę ciężko pracować. Czuję, że moja gra wraca i czuję się dużo pewniej i bardziej komfortowo na korcie. Jestem również zadowolona ze swojego poziomu sprawności fizycznej.

Kolejną rywalką Ivanovic będzie zwyciężczyni meczu: Wiktoria Azarenka (Białoruś, 9) - Carla Suarez Navarro (Hiszpania, 22). Z żadną z tych zawodniczek Serbka jeszcze nie grała. - (Suarez) jest bardzo ciężką przeciwniczką na ziemi - stwierdziła Ivanovic. - Ona przerzuca z powrotem wiele piłek. Azarenka gra naprawdę dobrze, ona jest agresywną zawodniczką. Ona mocno angażuje się w swoje uderzenia i lubi dominować. Więc decydujące będzie to, czy będę miała swoje pierwsze uderzenie.

W czwartej rundzie zagra również reprezentantka gospodarzy Aravane Rezai (WTA 57), która pokonała wydającą niezwykle głośne okrzyki 16-letnią Michelle Larcher de Brito (WTA 132) 7:6 (7-3), 6:2. Francuzka miała pretensje do rywalki o jej zachowanie na korcie, ale w ostateczności nic to Portugalce nie dało. Kwalifikantka cały czas grała potężne piłki, ale Rezai nie pozostawała dłużna i odgryzała się soczystymi uderzeniami.

Francuzka zachowała więcej opanowania, popełniła mniej prostych błędów i mogła się cieszyć z pierwszego w karierze awansu do czwartej rundy French Open. Na koniec kibice potraktowali Brito porcją gwizdów za to, że po zakończeniu meczu tylko leciutko klepnęła w dłoń Rezai, gdy zawodniczki przy siatce dziękowały sobie za grę. Dla Portugalki był to wielkoszlemowy debiut.

Dominika Cibulkova (Słowacja, 20) - Gisela Dulko (Argentyna) 6:4, 6:2

Aravane Rezai (Francja) - Michelle Larcher de Brito (Portugalia, Q) 7:6 (7-3), 6:2