ATP Halle: Petzschner wyeliminował Verdasco, Federer nie zagra

Philipp Petzschner (ATP 59) pokonał Fernando Verdasco (nr 3) w pierwszej rundzie turnieju Gerry Weber Open rozgrywanego na kortach trawiastych w niemieckim Halle (z pulą nagród 750 tys. euro). Swojego szóstego tytułu w tej imprezie nie zdobędzie w tym sezonie Roger Federer, który w ostatniej chwili się wycofał.

Początek meczu nie był dla Petzschnera udany. Niemiec przegrał pierwszego własnego gema serwisowego i tej straty nie odrobił do końca seta. Zanim deszcz przerwał ten mecz reprezentant gospodarzy zdążył objąć prowadzenie 3:0 w drugim secie. Po wznowieniu gry Verdasco szybko wszedł w swój rytm gry. Prowadził 6:5 i miał nawet piłkę meczową, ale Petzschner doprowadził do tie-breaka, którego wygrał 7-5.

Wydawało się, że w trzecim secie Verdasco ma sytuację pod kontrolą, gdy wygrał drugiego gema serwisowego Petzschnera do zera. Jednak Niemiec natychmiast zaliczył przełamanie powrotne, a następnie Verdasco jeszcze raz stracił własne podanie.

Niemiec nie zmarnował historycznej szansy na pokonanie zawodnika z czołowej 10 i do końca utrzymał przewagę breaka.

To był bardzo dobry dzień dla reprezentantów Niemiec. Oprócz Petzschnera do drugiej rundy awansowali Philipp Kohlschreiber (ATP 24), Nicolas Kiefer (ATP 34), Mischa Zverev (ATP 45) i Andreas Beck (ATP 53).

We wtorek decyzję o wycofaniu się z turnieju podjął Roger Federer. W oświadczeniu na swojej stronie internetowej Szwajcar napisał: - Jest mi bardzo przykro poinformować, że zdecydowałem się wycofać z odbywającego się w tym tygodniu turnieju Gerry Weber Open w Halle, w Niemczech. Szczerze przepraszam organizatorów turnieju, moich rywali i fanów w Niemczech Mam tylko nadzieję, że oni zrozumieją, że ciągle czuję się wyczerpany emocjonalnie i podekscytowany niesamowitymi wydarzeniami z ostatnich kilku dni. Trudni jest mi to przyznać, ale po prostu nie potrafię sobie wyobrazić, że mógłby dać z siebie wszystko w innym turnieju tak od razu i nie chcę ryzykować kontuzji, gdy nie jestem przygotowany w 100 procentach. Muszę odpocząć i odzyskać siły. Liczę na powrót do Halle w 2010 roku, by zdobyć swój szósty tytuł. To jeden z moich ulubionych turniejów w cyklu ATP World Tour.

Dyrektor turnieju Ralf Weber powiedział, że jest w stanie zrozumieć Federera, który - miał naprawdę trudną decyzję do podjęcia. Weber powiedział: - Gdy Roger przyjeżdża na turniej, to chce go wygrać. On tylko chce prezentować najwyższą formę, co nie jest możliwe w tej bardzo szczególnej sytuacji. On myślał o tym wiele godzin zanim podjął ostateczną decyzję. Jestem przekonany, że on będzie graczem światowej klasy na najwyższym poziomie przez długi czas.

We wtorek swoje pierwsze mecze wygrali faworyci turnieju: Novak Djokovic (nr 2) i Jo-Wilfried Tsonga (nr 4). Serb potrzebował jednej godziny i 24 minut, by pokonać Włocha Simone Bolelliego (ATP 66) 7:5, 6:2.

Tsonga pokonał zbliżającego się do końca swojej kariery rodaka Fabrice'a Santoro (ATP 38). Muhammad Ali tenisa bardzo groźnie uderzał z każdej części kortu. Santoro starał się zaskoczyć młodszego rodaka returnami i utrzymywać swoje podanie. Został jednak przełamany w decydującym 12. gemie pierwszego seta. Santoro w całym spotkaniu nie miał ani jednej okazji na przełamanie serwisu Tsongi, sam zaś stracił własne podanie trzy razy.

- Dostosowanie się do kortów trawiastych nie było dla mnie problemem, lubię na nich grać i robię to dobrze. Dlatego mojej oczekiwania są bardzo wysokie: chcę wygrać - mówił odważnie Tsonga.

pierwsza runda gry podwójnej:

Thomas Berdych/Dusan Vemic (Czechy/Serbia) - Frantisek Cermak/Michal Mertinak (Czechy/Słowacja, 2) 6:1, 6:2

Marc Gicquel/Jo-Wilfried Tsonga (Francja) - Rogier Wassen/Igor Zelenay (Holandia/Słowacja) 6:3, 6:2

Arnaud Clement/Rainer Schuettler (Francja/Niemcy) - Fabrice Santoro/Florent Serra (Francja) 6:3, 6:2

Tommy Haas/Michael Kohlmann (Niemcy, WC) - James Cerretani/Victor Hanescu (USA/Rumunia) 7:6(12), 6:4