Wystartowała Ekstraklasa

autor: wislok | 2019-07-23, 01:04 |

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|
Ruszyła Estraklasa. Od tego sezonu mecze pokazuje niezmiennie Canal+ oraz TVP mająca jeden mecz z każdej kolejki i magazyn ligowy ze skrótami. Dodatkowo platforma NC+ uruchomiła nowe kanały Canal+Sport3 i Canal+Sport 4 oferowane innym operatorom z myślą o zmonetaryzowaniu kosztownych praw i umożliwienie dostępu do Ekstraklasy bez konieczności posiadania platformy NC+. To na pewno swego rodzaju rewolucja,że teraz abonenci Cyfrowego Polsatu mają dostęp do najważniejszyw praw konkurencyjnej platformy. Dodatkowo Ekstraklasę mogą oglądać na Balkanach dzięki Planet Sport( wszystkie mecze). Spółka prowadzi jeszcze rozmowy na temat praw do pokazywania rozgrywek Ekstraklasy z telewizją Sportdigital, która chce transmitować po 30 meczów w sezonach 2019/20 i 2020/21 na terenie Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Możliwe, że Ekstraklasa trafi też do Ameryki oraz Indonezji.

Pieniędzy w polskiej piłce przybywa, mamy coraz piękniejsze stadiony, Ekstraklasa jest szerzej dostępna i bardzo dobrze opakowana medialnie. Ten piękny obraz szybko się załamuje gdy przychodzi do meczów w europejskich pucharach. Ledwo się zaczęła, Cracovia już się pożegnała, Piast pechowo, frajersko,ale odpadła z BATE i tylko temu, że nie oznacza to końca przygody z pucharami ,a degradację do LiGI Europy będziemy oglądać ją dalej. Legia zaś jako jedyna wywalczyła awans ,ale męcząc się z amatorami. Tych coraz większych pieniędzy nie widać, sprowadzamy piłkarzy trzeciego, czwartego sortu w Europie i jest to tłumaczone tym,że jest presja na wynik tu i teraz. Problem w tym,że owego nie ma, co roku jest kompromitacja w Europie i właściwie nas się już nikt nie obawia,a w lidze o mistrzostwo Polski właściwie co roku walczy tylko Legia, bo inne kluby boją się jak ognia deklarowanie i stawianie tego celu,a wywalczenie prawa gry w pucharach to okazuje się być czymś czego włodarze klubów, trenerzy woleli by uniknąć.

Problemem Ekstraklasy jest to,że faktycznie ta przerwa między zakończeniem jednego sezonu ,a rozpoczęciem kolejnego jest krótka przerwa i nie ma odpowiedniego okresu na przygotowania. Tutaj musi być jakaś reforma systemu rozgrywek. Musi zmienić się filozofia polskiego futbolu. Musimy postawić na szkolenie i stawiać na polskich piłkarzy. Eksport ich w świat , czyli podążanie drogą holendarską i w ten sposób umacnianie kondycji fnansowej naszych klubów to korzyści nie tylko dla ich samych,ale i dla reprezentacji Polski. Polacy - myślę,że to oni mogą stanowić magnes dla kibiców, budować tożsamość kibiców z klubem. Pokazuje o postać Arka Malarza. Dotychczasowa polityka włodarzy klubów jest ślepą uliczką. Nie chciałbym aby rozwój akademii klubowych, stawianie na polską młodzież było wymuszane przepisami o młodzieżowcu.

Prognozy? Spadają trzy drużyny. To istotna zmiana. Trudno po pierwszej kolejce o przewidywania. Problemem Rakowa jest gra wszystkich spotkań na wyjazdach, trudno tu o radość z powrotu do Ekstraklasy. Tak to wyglądać nie powinno. Myślę,że Korona to kolejna drużyna, która raczej będzie walczyć o utrzymanie. Co sezon rewolucja kadrowa i nie widzę żadnej wizji rozwoju tej drużyny i pomysłu. Więcej było zamieszania z odejściem rzecznika prasowego, osoby tworzącej znakomity kanał klubowy Korona TV,a ostatnio trenera drużyny juniorów, która zdobyła MP Marka Mierzwy. W wiśle Kraków też niewesoło. Klub ratują się dofinanswaniem kibiców z Socios Wisła i  można powiedzieć wegetuje, a chętnych do zainwestowania w Wisłę nie ma,trwa dramatyczna walka o to by rozłożyć wierzetelności na dłuższy okres. Arka i Górnik też wydają mi się,że dolna część drabinki, tymczasem widać dobrą rękę Marka Jóźwiaka w Wiśle Płock i myślę,że to będzie górna ósemka. Śląsk także przeszedł pewną metamorfozę,ale trudno mi powiedzieć co oni mogą osiągnąć.

Górna część tabeli. Powiedzmy sobie szczerze,że Piast sprawił niespodziankę rok temu i powtórka tego osiągnięcia byłaby chyba jeszcze większą niespodzianką. Jednak myślę,że powtórka sprzed zdaje się z dwóch lat kiedy to po wicemistrzostwie przyszła walka o utrzymanie nie powtórzy się. Zespół relatywnie nie osłabił się tak mocno jak tego się obawiano. Lech przeprowadził rewolucję i odświeżył kadrę. Gorzej niż przed rokiem raczej nie będzie. Jagiellonia wciąż powinna się liczyć w walce o  podium podobnie jak Cracovia i Lechia, których największymi atutami są trenerzy. Myślę,że odwrotnie niż w przypadku Legii. Nie widzę żadnego pomysłu i takiej własnej pieczątki Vukovicia. Czarnym koniem rozgrywek może być Pogoń Szczecin.

Liga Polska nie stoi na najwyższym poziomie,ale poprzez swoją nieprzewidywalność jest ciekawa i emocjonująca. Za to ją chyba kochamy,a jak chcemy poziomu to włączamy ligi zagraniczne.

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.


Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.