Sarnaka - lubi

 • Sarnaka lubi Komentarz

  Szkoda, że jedyna słuszna władza pokazuje 8 meczy w roku, mając gdzieś kibiców, reklamodawców, kluby etc

 • Sarnaka lubi Komentarz


  Panas napisał list do min. Bańki - "ZPRP jak góra lodowa"
  26.03.2018 11:23 Źródło: inf. własna
  komentarzy 2

  Marek Panas wystosował list otwarty do ministra sportu i turystyki Witolda Bańki. Były znakomity reprezentant Polski krytykuje w nim działalność Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Chodzi o funkcjonowanie handballowej centrali w kwestii szkolenia i "mizerię" w dostarczaniu reprezentantów Polski ze Szkół Mistrzostwa Sportowego. Zdaniem Marka Panasa, który postuluje przesunięcie publicznych środków na kluby, można zbudować silną piłkę ręczną tylko w oparciu o kluby sportowe.

  Fragment listu Marka Panasa do ministra sportu Witolda Banki (Fot. mat. prasowe)
  Podyskutuj z Handball.pl na Facebooku - zapraszamy!

  Marek Panas wysłał ten list także do nas, dlatego zdecydowalismy się jego treść upublicznić dla cełego środowiska polskiej piłki ręcznej:

  Szanowny Panie Ministrze!

  Jako osoba zasłużona dla piłki ręcznej, dla której ta dyscyplina sportu wiele znaczy, chciałbym podzielić się paroma spostrzeżeniami, które być może pozwolą Panu Ministrowi dokładniej poznać sytuację naszej dyscypliny.


  Od dawna staram się, poprzez wszelkie media, pokazać chory system działania prowadzony przez ZPRP. Mamy kastę działaczy, którzy okopali się w strukturach Związków Sportowych. ZPRP to blisko 50 osób zatrudnionych, niesamowite wydatki na funkcjonowanie Związku, tworzenie wirtualnych stanowisk, wysysanie jak największych pieniędzy z Klubów Sportowych, nieliczenie się z opiniami środowiska, arogancja i pycha.

  Jeżeli dodamy to tego wszelkie Okręgowe Związki Piłki Ręcznej, które są przedłużeniem ZPRP na cały kraj, to mamy obraz góry lodowej, którą ciężko skruszyć. Efektem tej polityki jest „piękny” jubileusz, bo akurat na stulecie piłki ręcznej w Polsce obie reprezentacje znalazły się w dołku!


  Rozumiem, że Panu Ministrowi także jest ciężko ingerować w związki sportowe w celu poprawienia tego stanu rzeczy. Sądzę jednak, że można pewne rzeczy naprawić. Jedną z nich jest bardziej racjonalne i dokładne kontrolowanie pieniędzy, które MSIT daje na sport młodzieżowy.

  Proszę sobie wyobrazić, Panie Ministrze, że jest i funkcjonuje Polskie Stowarzyszenie Trenerów i Instruktorów, ale żadne sugestie, czy propozycje nie są przyjmowane przez układ ZPRP. Mało tego, każdy trener czy instruktor wyrażający akces wstąpienia do w/w stowarzyszenia od razu znajduje się na tzw. czarnej liście.
  Marek Panas
  Grupa sprytnych ludzi (tzw. wydział szkolenia) wymyśla zmiany istniejącego systemu szkolenia, który jest teorią, fasadą w celu uzyskania finansowania. Niedawno wymyślono Ośrodki Szkolenia Piłki Ręcznej (ok. 300 w kraju) m.in. koordynatorów, nadkoordynatorów, które praktycznie nie funkcjonują. Pracę od podstaw prowadzą nauczyciele, którzy piłkę ręczną znają z telewizji…

  Oczywiście ZPRP powie, że robi szkolenie dla instruktorów czy nauczycieli (oczywiście płatne) ale co uczestnicy dostają w zamian? Zamiast uczyć się zasad gry, techniki, podstaw, to uczą się psychologii, anatomii, taktyki… Osobiście znam bardzo dobrych trenerów, prawdziwych pasjonatów, których nie stać było na opłacenie szkolenia i w rezultacie zrezygnowali ze swojej pasji.


  Proszę sobie wyobrazić, Panie Ministrze, że jest i funkcjonuje Polskie Stowarzyszenie Trenerów i Instruktorów Piłki Ręcznej, ale żadne jego sugestie, czy propozycje nie są przyjmowane przez układ ZPRP. Mało tego, każdy trener czy instruktor wyrażający akces wstąpienia do w/w stowarzyszenia od razu znajduje się na tzw. czarnej liście.


  Druga sprawa do rozważanie, to zasadność działania i finansowania SMS-ów, które od paru lat nie zdają egzaminu, ponieważ przez zaniedbania pracy „na dole” nie ma dobrego materiału do szkoleń na poziomie SMS-ów. Prawie 50% młodzieży trafiającej do SMS jest brana tylko dlatego, żeby wypełnić warunki naboru i statystycznie wykazać, że wszystko jest ok.


  Ostatni zawodnik, który zasilił reprezentację wyszedł z SMS w Gdańsku cztery lata temu (Arkadiusz Moryto), jeżeli dodamy do tego słabą kadrę trenerska to widać celowość zlikwidowania SMS do czasu, gdy poprawi się praca „na dole”.


  Dlatego też ośmielę się zasugerować (po wielu rozmowach z trenerami, klubami), być może na jakiś czas przekierować to finansowanie na kluby sportowe, które posiadają sekcje piłki ręcznej młodzików, juniorów i mimo kłopotów finansowych prowadzą bardzo dobrą i fachową robotę.


  Panie Ministrze! Przez lata byłem kapitanem Reprezentacji Polski, byłem i jestem przeciwny grze nie fair, dlatego też pozwoliłem sobie na powyższy wywód, mają nadzieje, że moja ukochana dyscyplina sportowa znowu wróci „do gry”.


  Nadmienię, że wraz z innymi trenerami, pasjonatami piłki ręcznej, jestem gotowy do spotkania z panem Ministrem i omówienia powyższych uwag osobiście.

  Z poważaniem,


  Marek Panas

 • Sarnaka lubi Komentarz

  Kadra rocznika 1998/99 przez cały okres istnienia właściwie nic nie osiągnęła, pomimo licznych zmian w sztabie trenerskim (za jednego z poprzedników zdarzały się porażki nawet z Włoszkami i Portugalkami) i przebłysków w rodzaju towarzyskiej wygranej z Holandią pod koniec ubiegłego roku. Kilka dziewczyn indywidualnie rokuje nadzieje, ale gdy za jakiś czas będą musiały wejść w buty Kudi i innych filarów reprezentacji, to już na starcie, nie przebrnąwszy ani razu eliminacji do młodzieżowych ME i MŚ, będą daleko z tyłu za ogranymi na takich imprezach rówieśniczkami z innych krajów.

 • Sarnaka lubi Komentarz

  Pani Boluk lepiej niech się zajmie bombami transferowymi w swoim zagłębiu, a nie Montexe - Pani teksty są po prostu jałowe, prawie jak te Kempskiego! dla kogoś kto się trochę interesuje szczypiorniakiem wspomniane przez Panią odejścia z Montexu przy zeszłorocznej formie wszystkich wymienionych zawodniczek ( i tego mega trenera) to raczej wzmocnienie zespołu i pole do manewru przy transferach. Niestety najważniejszym problemem w klubie są osoby u steru... Niech Pani napisze lepiej o przedłużających się negocjacjach z Maric (bo miała grać u nas i dlatego zwlekała do końca z przedłużeniem kontraktu z wami) czy formie Aliny.

 • Sarnaka lubi Komentarz

  Pierwsza dobra decyzja. Jednakże ktoś tego fachowca zatrudniał, ktoś brał i bierze wynagrodzenie i odpowiedzialność za decyzje personalne w klubie? czy nie powinno zacząć się od Lipca (faceta widziałem 2 razy w życiu) i Daniewskiej (choć w tym przypadku może być ciężko bo tatuś działa i to mocno)?

 • Sarnaka lubi Komentarz

  Facet ma cały okres przygotowawczy przed sobą, więc o wymówkach poprzednika nie możne być mowy. Niestety program ,,rodzina przy korycie'' w Lublinie wciąż aktualny, a więc hitów transferowych raczej nie oczekujmy. Co tam słychać u naszego nowego dyrektora, pensja na konto już przelana...?

 • Sarnaka lubi Komentarz

  Lato wywalił trenera po podobnej kompromitacji i co? Rzeczywiście, na następnych 2 turniejach piłkarskich pokazaliśmy klasę, Euro 2012 u siebie wygrane na lajcie, w 2014 mocny występ na mundialu w Brazylii. Zmiana trenera bez zmian u podstaw i w związku to jest czysty przepis na sukces. Na co jeszcze czekać?


  Jesteśmy w ciemnej d*pie jeśli chodzi o szkolenie, liczbę zawodowych szczypiornistów (20.000), wyszkoloną młodzież, połowa klubów w lidze ledwo wiąże koniec z końcem. Mimo to wciąż "nam" się wydaje, że jesteśmy potęgą i dobry trener za dotknięciem różdżki zrobi z tego potentata. To jest śmieszno-gorzkie.
  Jaramy się, że Gębala jest "młody" i rzuca 3 bramki w meczu, gdy rówieśnik Sagosen w tym czasie podpisuje kontrakt z PSG.


  Proponuję sobie jednak kupić budzik i zacząć się przyzwyczajać do tej rzeczywistości.

 • Sarnaka lubi Komentarz

  Powiedzmy sobie szczerze (nieważne z jakim dorobkiem i ostatecznym wynikiem zakończymy sezon) - dzięki polityce kolejnych zarządów klubu i prezesów (jeśli ludzi z nadania POlitycznego można tak nazwać) mamy co sezon gorszy zespół (biorąc pod uwagę zarówno osiągane wyniki, jak i skład personalny). Od czasów Jankowskiego jakości nam tylko ubywa - z jednej strony zakończenie karier przez ikony klubu, lekceważące podejście w temacie Kristy, z drugiej polityka transferowa -np. za Wojtas, która odeszła do Larvika, przyszła Brazylijka de Jesus, za którą zapłacono jakąś chorą kwotę (z jakim rezultatem każdy widział), czy obecna komiczna i wręcz żenująca sytuacja na bramce i prawym skrzydle (ponoć rozmowy z Kati utknęły z powodu jedynie drobnych rozbieżności finansowych).Dodatkowo ten lubelski gawędziarz stolikowy, którego już raz pogoniono z klubu, ponoć był bezpośrednim źródłem ''inspiracji'' dla zarządu odnośnie transferu do Montexu Chorwata i jego świty. Poza tym nie wkur...a Was już to jego ciągłe pier...nie przy stoliku - bo wiem, ze swoich źródeł, że niektóre nasze zawodniczki szlak już trafia! (w ostatnim meczu mieliśmy np. relację live z meczu Zagłębia, a wcześniej z innych hal. Facet jeszcze przed zakończeniem meczu Montexu sam już sobie dodaje punkty i przedstawia publiczności stworzoną przez siebie wirtualną tabelę wywierając negatywną presję na naszych, zwłaszcza młodych, zawodniczkach). Prawda jest taka, że mamy najsłabszy skład od lat i żadne lukrowanie tego nie zmieni - niestety przespało się okres transferowy a 2,5 mln z miasta gdzieś się chyba rozmyło (i to nie tam gdzie powinno).Niestety pani Marta żyje w dobrej komitywie z lubelskim klubem kibica, a my pozostali jesteśmy za słabi i niezorganizowani żeby wywrzeć presję na władzach miasta odnośnie koniecznych zmian - przede wszystkim zmian w zarządzie i na ławce trenerskiej! Mointex nigdy nie szkolił zawodniczek, a w tym sezonie postawiono na liczne grono młodych adeptek, którym brakuje zimnej głowy w kluczowych momentach (nic w tym dziwnego bo Gdynia w poprzednich latach miała ten sam problem), a gdy dochodzi do tego słabsza forma doświadczonych szczypiornistek - rezultat mamy przed oczami. Zastanawiam się na co idzie kasa w tym klubie...

 • Sarnaka lubi Komentarz

  Byłem zwolennikiem zwolnienia Sabiny ze stanowiska,każdy widział jakie błędy popełniała,decyzja była słuszna!!! tylko że spóźniona pisałem o tym jeszcze przed zakończeniem poprzedniego sezonu. Trzeba było ładnie podziękować p.Trener na koniec sezonu,i od nowego zatrudnić nową miotłę. Mielibyśmy większe pole manewru, a zmiana w trakcie sezonu jest zawsze ryzykiem,trzeba było wsiąść pierwszego wolnego trenera.Montex jest pokusą i wyzwaniem dla uznanych szkoleniowców. Na pewno potrzebne są zmiany na górze, faktem jest, że zespół z roku na rok jest słabszy,brak odpowiednich zmienniczek dziewczyn kończących karierę bądź zmieniających klub,osoby za to odpowiedzialne powinny zostać wyp.. z klubu na zbity łep. P. Daniewska dobrze wie co tym sądzimy,i jakie jest nasze zdanie,nie Ma tu żadnej miłości.Ten sezon pokazuje,co trzeba zmienić,tylko kto to zmieni???,mam nadzieje że zarząd pójdzie po rozum do głowy, i nastąpią po sezonie radykalne zmiany,o co wszyscy musimy zabiegać,i głośno o tym mówić. P. Zbyszku jestem tak jak i p. za tym by do końca sezonu pierwszym trenerem została Monia,tylko czy tam na górze zostaną podjęte takie decyzje,to już druga sprawa. My natomiast wierzymy do końca, dopóki jest szansa na..., i walczymy o jak najlepszy wynik.

 • Sarnaka lubi Komentarz

  Monika Marzec- mistrzyni tłumaczenia miernoty. Skąd my znamy te teksty?
  "Tym razem trzeba przełknąć gorycz porażki", "Czasami tak jest, że zdarzy się słabszy mecz. " , "Akurat w piłkę ręczną wkalkulowane są kontuzje. One u nas teraz się pojawiły.itp. Tyle,że nie tak dawno ledwo udało się wygrać w Koszalinie, i to bez kontuzji. A dlaczego tak koszmarną niedyspozycję zaprezentowały Gega, Bożovic, Skrzyniarz? Dlaczego nadal nie ma liderki w zespole? Czy nie ma Pani kaca moralnego po odejściu Kristy Repelewskiej? Poza tym chciałbym poczytać co trener Hrupec ma do powiedzenia, bo jednak coś tu jest nie halo.

 • Sarnaka lubi Komentarz

  W ostatnim 20-leciu było już paru takich co miało czas, ale wyników jakoś nie było

 • Sarnaka lubi Komentarz

  Funkcja zobowiązuje - powodzenia w bramce i asertywności w szatni :) !

 • Sarnaka lubi Komentarz

  U mnie NC+ wygrywa praktycznie we wszystkich kategoriach: jakość obrazu i dźwięku, komentarz, eksperci, studio, ilość pokazywanych spotkań itd. Co do Polsatu to rzeczywiście nie prezentuje już tego poziomu co w latach 2007-2010, a opinie wypowiadane przez ich ekspertów (Kowalczyk, Siódym)są bezbarwne, bezproduktywne i całkowicie przewidywalne w niemal każdym z tematów.

 • Sarnaka lubi Komentarz

  Może PPV z sali sądowej?

 • Sarnaka lubi Komentarz

  Zgadzam się w całej rozciągłości, aby osiągać sukcesy w tej dyscyplinie trzeba poświęcić lata ciężkiej pracy i kawał zdrowia.Dziewczyny już posmakowały sukcesu i chcą osiągnąć coś więcej niż,kadrowe, kolejny atrakcyjny wyjazd i lanserka na europejskich parkietach.Podczas takich meczy nie ma zmiłuj się trzeba napier....ć i tyle w temacie.Brawo Iwona.

 • Sarnaka lubi Komentarz

  Brawo dziewczyny !! Pokazałyście klasę. Teraz w sobotą czas dokończyć działa !!

 • Sarnaka lubi Komentarz

  Relacja skrótowa. Z uwagi na brak paszportów nie nastawialiśmy się na wielki wyjazd stąd zamówiony został busik. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami do nas miały dołączyć delegacje i Pomorza i Płocka. W czwartek dostaję informacje o awarii busa, której nie da się usunąć do soboty. Zaczynają się nerwowe poszukiwania transportu ale ostatecznie udaje się i ruszamy na Ukrainę w sile 13 osób (mały bus i auto). Z uwagi na problemy z przekroczeniem granicy pierwsze osoby weszły na mecz w 27 minucie, ale w drugiej połowie na sektorze jest już cała ekipa. W hali sauna, ale dajemy radę i prowadzimy dobry doping, W międzyczasie pozbywamy się koszulek bo i klimat i emocje dawały ku temu powody. Po meczu podczas podziękowań odśpiewaliśmy hymn. Po meczu z pewnymi utrudnieniami (granica) zbieramy się w drogę powrotną, w Lublinie "delikatne" pożegnanie z ekipami z reszty kraju. Było zacnie, w październiku Słowacja, myślę że tym razem w dużo większej liczbie. POLSKA KIBOLSKA! :)

 • Sarnaka lubi Komentarz

  Dzięki Agnieszka, zawsze super było oglądać Cię w Montexie.

 • Sarnaka lubi Komentarz

  Agnieszka Wolska! Dzięki za te sezony w barwach Montexu :)

 • Sarnaka lubi Komentarz

  Lublin pamięta,i dziękuję za te wszystkie lata u nas.Powodzenia:)