Ostatnie akcje użytkownika, Tablica użytkownika

Ostatnie akcje użytkownika

 • góral69 napisał/a komentarz do Górnik - Podbeskidzie czyli derby, derbiki czy mecz sąsiadów w tabeli?

  żadne 'derby' ! tutaj nie chodzi tylko o administrację, bo administracyjnie to mogliśmy być wg projektów z czasu sprzed ostatniej reformy administracyjnej województwie małopolskim czy beskidzkim a wylądowaliśmy w czymś co się nazywa 'śląskim' a nim jest tylko w części. Połowa województwa śląskiego to Małopolska, w tym połowa Bielska-Białej.
  Czasy powojenne tak ukształtowały społeczeństwo, a województwo bielskie tak to utrwaliło, że o śląskości Bielska-Białej w zasadzie możemy mówić wyłącznie w ujęciu historycznym a w innych tj. społecznym, kulturowym na pewno nie. Identyfikujemy się z Beskidami, polskością a kulturowo jesteśmy bardziej małopolscy niż jacykolwiek inni. Wychodzimy częściej 'na pole' a nie 'na dwór', mówimy 'se', pieniądze mamy w 'pularysach' i wspominamy 'Franca Josefa' a nie pruskiego Wilhelma.

  Maskotka TS Podbeskidzie to góral w stroju górala żywieckiego a nie śląskiego.

  Nie zapominajmy, że stadion na którym gra TSP leży w Małopolsce, w dzielnicy miasta która geograficznie i historycznie jest ziemią krakowską, w Białej Krakowskiej. Sam klub nosi nazwę regionu społeczno-gospodarczego, który ukształtował się przez ostatnie dziesięciolecia wokół Bielska-Białej a sama nazwa 'Górale' wskazuje na identyfikację z Beskidami.

  O jakichkolwiek 'derbach' 'derbikach' ze śląską drużyną nie może być mowy.
  Pisanie przez dziennikarzy o takich meczach jako o 'derbach' to jeszcze bardziej bezsensowne jak pisanie o 'derbach' w przypadku meczu Górnika Zabrze z Zagłębiem Sosnowiec, co dziennikarzom ze Śląska na pewno nie przyszłoby do głowy.

Tablica użytkownika

Tablica to miejsce gdzie możesz zostawić komentarz użytkownikowi.
Komentarze umieszczone na tablicy są publiczne i widoczne przez wszystkich. ok

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.


Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.