Podsumowanie 29. kolejki Ligue 1

29. seria spotkań nie przyniosła większych zmian w czołówce tabeli. Olympique Lyon i Girondins Bordeaux powiększyły swój dorobek o kolejne trzy punkty, na 3. i 4. miejscu utrzymały się AS Nancy oraz Olympique Marsylia, zespoły te zremisowały swoje mecze. Jeden punkt wywalczyła w sobotę także drużyna Ireneusza Jelenia, która zmierzyła się z FC Lorient.

Piotr Robaczyński

Olympique Lyon pewnie pokonał AS Monaco, podopieczni Alaina Perrina po dwóch golach Kadera Keity i trafieniu Freda wygrali na Stade Louis II 3:0. Goście podbudowani po zwycięstwie w meczu z Girondins Bordeaux, od początku byli stroną przeważającą i już w pierwszej części spotkania praktycznie zapewnili sobie trzy punkty. Po przerwie piłkarze Les Gones uspokojeni wysokim prowadzeniem wyraźnie zwolnili tempo, ale gospodarze wciąż atakowali nieudolnie i ich akcje nie stanowiły poważnego zagrożenia dla rywali. Lyon pokonał na wyjeździe AS Monaco po raz pierwszy od 2000 roku i liczył na potknięcie Bordeaux, które umożliwiłoby drużynie mistrza Francji powiększenie przewagi w tabeli nad najgroźniejszym rywalem.

Żyrondyści jednak nie zawiedli swoich kibiców i w niedzielę pokonali na własnym stadionie RC Strasbourg. W pierwszej połowie dwukrotnie na listę strzelców wpisał się Brazylijczyk Henrique, który skierował piłkę do siatki po strzałach głową. W dalszej części meczu gospodarze spokojnie kontrolowali przebieg gry, a w 74. minucie wynik na 3:0 ustalił Fernando Cavenaghi, dla którego była to już dziesiąta bramka w tym sezonie. Po 29. kolejce Bordeaux wciąż traci do lidera 6 punktów, beniaminek ze Strasbourga utrzymał 15. pozycję, ale ma już tylko trzy punkty przewagi nad strefą spadkową.

Już 12 punktów do lidera tracą piłkarze AS Nancy, którzy zaledwie zremisowali z FC Sochaux. Podopieczni Pablo Correi byli przed tym meczem zdecydowanym faworytem, ale zaprezentowali się zaskakująco słabo i biorąc pod uwagę przebieg meczu mogą być zadowoleni, że udało im się wywalczyć przynajmniej jeden punkt. FC Sochaux objęło prowadzenie w 53. minucie po golu Mevluta Erdinga, a jeden punkt dla drużyny gości uratował w końcówce spotkania rezerwowy Monsef Zerka. Gospodarze po 29. kolejce utrzymali 18. lokatę, goście natomiast wciąż znajdują się na 3. pozycji.

Wielu emocji dostarczył kibicom mecz RC Lens - Olympique Marsylia, na Stade Felix Bollaert fani obejrzeli aż sześć bramek. Pierwsza połowa ułożyła się wyjątkowo dobrze dla drużyny gości, piłkarze OM, którzy nie przegrali żadnego z poprzednich ośmiu spotkań, schodzili do szatni w zdecydowanie lepszych nastrojach. Po bramkach Samira Nasri'ego i Benoita Cheyrou prowadzili 2:0. Po przerwie gospodarze zaprezentowali się już zdecydowanie lepiej, w 57. minucie kontaktowego gola zdobył Toifilou Maoulida, osiem minut później było już 2:2, Steve'a Mandandę pokonał Kader Mangane, a w 73. minucie podopieczni Jean-Pierre Papina objęli prowadzenie po golu Loica Remy'ego. Wydawało się, że wynik nie ulegnie już zmianie, ale w końcówce goście poderwali się jeszcze do ataku i tuż przed końcowym gwizdkiem sędziego jeden punkt dla zespołu OM uratował Djibril Cisse. Zawodnicy obu klubów stworzyli w niedzielę dobre widowisko, ale z podziału punktów chyba nikt nie będzie zadowolony.

Szansy na poprawę swojej sytuacji w tabeli nie wykorzystały drużyny Le Mans i Stade Rennes, które podzieliły się punktami w bezpośredniej konfrontacji. Opiekun gości Guy Lacombe dokonał przed meczem kilku zmian w wyjściowej jedenastce (na ławce rezerwowych znalazł się m.in. Mickaël Pagis), ale jego zawodnikom nie udało się przełamać serii sześciu wyjazdowych spotkań bez zwycięstwa. Zacięty pojedynek na Stade Omnisports Léon-Bollée zakończył się wynikiem 1:1, po którym Le Mans spadło na 6. miejsce w tabeli, a Rennes utrzymało 10. lokatę.

AJ Auxerre zremisowało na wyjeździe z FC Lorient 1:1. Od początku spotkania inicjatywa była po stronie gospodarzy, to oni częściej stwarzali zagrożenie pod bramką Remy'ego Riou, ale nie potrafili udokumentować swojej przewagi bramką. W 73. minucie niespodziewanie prowadzenie objęli piłkarze AJA, w polu karnym Fabien Audard sfaulował Daniela Niculae, a "jedenastkę" wykorzystał Jean-Sebastien Jaures. Goście jednak nie mieli okazji do radości, ponieważ już w 75. minucie do wyrównania doprowadził Rafik Saifi. Później wynik nie uległ już zmianie, a z wywalczenia jednego punktu zadowoleni mogą być jedynie zawodnicy Auxerre. W 67. minucie na boisku pojawił się Ireneusz Jeleń, Polak nie wyróżnił się jednak niczym szczególnym.

W pozostałych spotkaniach zwycięstwa odniosły zespoły Lille OSC i OGC Nice, a mecze Paris SG - Valenciennes oraz St Etienne - Toulouse FC zakończyły się podziałem punktów.