WTA Bad Gastein: Olaru z Petkovic w finale

Ioana Raluca Olaru (WTA 66) i Andrea Petkovic (WTA 98) zagrają ze sobą w finale turnieju Nurnberger Gastein Ladies rozgrywanego na kortach ziemnych w austriackim Bad Gastein (z pulą nagród 220 tys. dolarów). W półfinałach Rumunka pokonała Alize Cornet (nr 1) 6:3, 5:7, 3:6, a Niemka wygrała z Jarosławą Szwedową (WTA 57) 6:2, 6:1.

Dla Alize Cornet był to czwarty kolejny trzysetowy mecz. W poprzednich rundach pokonała Kolumbijkę Marianę Duque Marino (WTA 131), Austriaczkę Patricię Mayr (WTA 75) i Czeszkę Barborę Zahlavovą Strycovą (WTA 127). Po raz czwarty tej samej sztuki nie udało się jej dokonać. Po półfinałach Francuzka mówiła, że często grała z Rumunką w czasach juniorskich, ale nigdy nie udało się jej pokonać. Zapowiadany odwet się nie udał.

Olaru w całym spotkaniu wykorzystała sześć z dziewięciu break pointów. W sumie wygrała o jedną piłkę więcej (95-94). W drugim secie Cornet prowadziła 5:4 i serwowała, by wygrać mecz. Popełniła jednak dwa podwójne błędy serwisowe, a w 12. gemie została przełamana po raz kolejny. W decydującym secie Olaru objęła prowadzenie 3:0 i do końca kontrolowała sytuację. Cornet może być jednak zadowolona z tego występu, bo po raz pierwszy w tym sezonie osiągnęła półfinał. Po serii słabszych występów spadła ona z 11 miejsca w rankingu WTA na 28 pozycję.

20-letnia Ioana Raluca Olaru po raz pierwszy zagra w finale turnieju WTA. Dwa poprzednie półfinały osiągnęła w 2007 roku w Memphis i Fes przegrywając odpowiednio z Amerykanką Venus Williams i Wenezuelką Milagros Sequerą.

Swój znakomity marsz kontynuuje Andrea Petkovic, która w poprzednich rundach wyeliminowała Ivetę Benesovą (nr 4) i Annę-Lenę Groenefeld (nr 7). Szwedowa nie wykorzystała żadnego z trzech break pointów, sama zaś została przełamana cztery razy. Niemka wygrała 83 proc. piłek przy swoim pierwszym podaniu. Mecz trwał 77 minut. Petkovic w szóstym spotkaniu pokonała Szwedową po raz piąty.

Dla Petkovic już ćwierćfinał był życiowym osiągnięciem. Niemka jednak poszła za ciosem i w niedzielę będzie walczyć o swój historyczny tytuł.

Andrea Petkovic i Ioana Raluca Olaru dotychczas grały ze sobą trzy razy. W 2007 roku w finale turnieju w Torrencie (ITF) górą była Rumunka. Dwie kolejne konfrontacje odbyły się w 2009 roku. W marcu w kwalifikacjach do turnieju w Indian Wells zdecydowanie lepsza była Petkovic (6:1, 6:0). W czerwcu w Marsylii (ITF) drugie zwycięstwo odniosła Olaru, która później wygrała cały turniej. Rumunka zatem dwukrotnie pokonała Niemkę na kortach ziemnych.

Nürnberger Gastein Ladies, Bad Gastein (Austria)
WTA International, kort ziemny, pula nagród 220 tys. dol.
sobota, 25 lipca 2009
wyniki

półfinały gry pojedynczej:

Ioana Raluca Olaru (Rumunia) - Alize Cornet (Francja, 1) - 3:6, 7:5, 6:3

Andrea Petkovic (Niemcy) - Jarosława Szwedowa (Kazachstan) 6:2, 6:1

półfinał gry podwójnej:

Andrea Hlavackova/Lucie Hradecka (Czechy, 3) - Sarah Borwell/Sharon Fichman (Wielka Brytania/Kanada) 6:2, 4:6, 10-7