Wyścig dookoła kraju Basków - zapowiedź

autor: kolarsko-pilkarski | 2015-04-06, 01:14 |

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|
Nie opadły jeszcze emocje związane z niezwykle interesującymi wydarzeniami do jakich doszło na trasie tegorocznego Ronde van Vlaanderen, a oczy fanów kolarstwa już zwracają się ku krajowi Basków. Od jutra na tym górzystym, a więc ciekawym z punktu widzenia miłośników dwóch kółek terenie rozpoczyna się 6-etapowy Vuelta Ciclista al Pais Vasco. Jak przystało na wyścig o kategorii World Tour, na liście startowej nie zabraknie ciekawych nazwisk. Nas z pewnością przyciągną przed telewizory przede wszystkim dwie postacie: mistrz świata Michał Kwiatkowski oraz zeszłoroczny zwycięzca Tour de Pologne oraz klasyfikacji górskiej Tour de France Rafał Majka. Obaj zostali wyznaczeni na liderów swoich grup. O ile Majka nie jest jeszcze na pewno w świetnej dyspozycji, gdyż przygotowuje formę na późniejszą część sezonu, o tyle "Kwiatek" celujący w tym roku w rozpoczynający się za 2 tygodnie cykl ardeńskich klasyków powinien być przygotowany bardzo dobrze. Zawodnik Etixx-u lubi ten wyścig, co udowodnił zajmując tutaj drugie miejsce przed rokiem. Poza naszą wielką dwójką będziemy mogli obserwować również poczynania Pawła Poljańskiego, który prawdopodobnie będzie pracował na sukces Rafała Majki oraz Michała Gołasia, który będzie miał przydzielone podobne zadania w drużynie Kwiatkowskiego. Ciekawą sprawą jest fakt, że w wyścigu zobaczymy Diego Ulissiego, który powraca na kolarskie trasy po zawieszeniu za stosowanie niedozwolonych środków i na pewno ma coś do udowodnienia w peletonie.

Generalka
Praktycznie wszystkie etapy wyścigu dookoła kraju Basków są pagórkowate lub górskie, więc nie ma innej możliwości, jak końcowe zwycięstwo najlepszego startującego górala. Wyścig kończy się czasówką, która również ma pofałdowany profil, więc umiejętności jazdy na czas na pewno również się przydadzą. Głównym faworytem do wygrania wyścigu jest Nairo Quintana. Zwycięzca Giro d'Italia sprzed roku pod nieobecność Froome'a, Contadora i Nibalego jest niewiątpliwie najlepszym góralem, jaki staje na starcie tego wyścigu. Kolumbijczyk jest od początku sezonu w dobrej formie, co potwierdził wygrywając przed miesiącem w świetnym stylu Tirreno-Adriatico. Kolejnym kolarzem, który powinien znaleźć się w czołówce jest Joaquim Rodriguez. "Purito" co prawda nie błyszczy w tym sezonie, ale na pewno będzie chciał się pokazać na hiszańskich drogach i nie można go lekceważyć. Wspomniany już Michał Kwiatkowski, gdy będzie miał "nogę" pod górę i nie da się zgubić lepszym od siebie w tej specjalności, może sporo odrobić na czasówce i również zameldować się w ścisłej czołówce klasyfikacji generalnej, czego na pewno każdy z nas sobie życzy. Na uwagę na pewno zasługuje również Mikel Nieve. Hiszpan zazwyczaj pracujący dla Christophera Froome'a jest bardzo dobrym góralem i pod nieobecność Brytyjczyka może okazać się czarnym koniem wyścigu. Poza tym, należy liczyć się również z dobrym góralem i czasowce Tejay'em van Garderenem, Bauke Mollemą, który podczas mocno obsadzonego Tirreno-Adriatico ustąpił tylko Quintanie i Rui Costą, który w tym sezonie pokazał się już z dobrej strony w Paryż-Nicea.

Etap 1
Trasa ropoczynającego wyścig etapu jest pofałdowana, lecz na pewno nie będziemy tutaj obserwować walki o klasyfikację generalną. Faworyci: Michael Matthews, Michał Kwiatkowski, czarny koń: Diego Ulissi.
Etap 2
Bardzo ciężki podjazd został usytuowany w początkowej fazie etapu, lecz w drugiej części próżno szukać wzniesień, które mogą znacznie podzielić peleton. Faworyci: Philippe Gilbert, Michał Kwiatkowski, czarny koń: Adam Yates.
Etap 3
Etap bardzo pagórkowaty, bez długich podjazdów, lecz z dość "sztywną" hopką kilka kilometrów przed metą, na której można zaatakować i nie dać się już do gonić na zjeździe prowadzącym na finisz. Tutaj można spodziewać się pierszych rozstrzygnięć w generalce. Faworyci: Nairo Quintana, Michał Kwiatowski, czarny koń: Daniel Moreno.
Etap 4
Decydujący etap w tegorocznym wyścigu kończący się długim podjazdem prowadzącym prawie do samej mety. Faworyci: Nairo Quintana, Joaquim Rodriguez, czarny koń: Mikel Nieve.
Etap 5
Bardzo pofałdowany etap kończący się krótkim, lecz sztywnym podjazdem, który może zostać wykorzystany przez dynamicznego górala do zyskania kilku sekund nad rywalami. Bardzo prawdopodobnym scenariuszem jest również dojechanie ucieczki. Faworyci: Joaquim Rodriguez, Samuel Sanchez, czarny koń: Amets Txurruka.
Etap 6
Jazda indywidualna na czas na nie do końca płaskiej trasie. Wydaje się jednak, że delikatne hopki nie powinny przeszkodzić najlepszym czasowcom i to oni powalczą o zwycięstwo na tym etapie. Faworyci: Tony Martin, Michał Kwiatkowski, czarny koń: Simon Spilak.

Tak więc ze swojej strony polecam śledzenie wyścigu Vuelta Ciclista al Pais Vasco, gdyż zapowiada się niezwykle interesująco oraz można się spodziewać polskich akcentów na czele klasyfikacji etapowych oraz końcowej. W przyszły weekend postaram się napisać podsumowanie zmagań w Hiszpanii oraz przybliżyć interesujące kwestie dotyczące kolejnego niedzielnego święta, jakim będzie Paryż-Roubaix

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.


Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.