ATP Gstaad: Andriejew z Chardym o półfinał

Igor Andriejew (nr 3) pokonał Jana Hernycha (ATP 84) 6:4, 6:1 i awansował do ćwierćfinału turnieju Allians Suisse Open rozgrywanego na kortach ziemnych w szwajcarkim Gstaad (z pulą nagród 450 tys. euro).

Rosjanin, dwukrotny finalista imprezy, obronił wszystkie trzy break pointa, sam zaś przełamał rywala trzy razy. Poza tym wygrał 87 proc. piłek przy swoim pierwszym podaniu (27 z 31). Mecz trwał 62 minuty.

26-letni Andriejew już po raz trzeci z rzędu, a w sumie po raz czwarty zagra w ćwierćfinale turnieju w Gstaad. Za każdym razem fazę ćwierćfinałową udało mu się przebrnąć. W 2004 roku w półfinale pokonał Niemca Rainera Schuettlera, ówczesną ósmą rakietę świata. Dopiero w finale zatrzymał go Szwajcar Roger Federer. Dwa lata później w ćwierćfinale okazał się lepszy od Francuza Richarda Gasquet, ówczesnego numeru siedem na świecie. W półfinale nie sprostał Włochowi Andreasowi Seppiemu. W ubiegłym sezonie Rosjanin po raz drugi dotarł tutaj do finału i tym razem przegrał z Victorem Hanescu. Czy powiedzenie do trzech razy sztuka w jego przypadku znajdzie zastosowanie?

Rywalem Andriejewa w ćwierćfinale będzie Jeremy Chardy (nr 5), który pokonał Michaiła Jużnego (ATP 70) 6:3, 5:7, 6:3. Notowany na 33 miejscu Francuz zaserwował osiem asów przy sześciu podwójnych błędach oraz wygrał 59 proc. piłek przy własnym podaniu.

22-letni Francuz zrewanżował się Rosjaninowi za porażkę, jaką poniósł w marcu w Miami. Ostatnio osiągnął on wysoką formę. Przed dwoma tygodniami w Stuttgarcie zdobył swój pierwszy tytuł w finale pokonując Victora Hanescu. Poza tym na początku sezonu doszedł do finału w Johannesburgu, w którym przegrał z Francuzem Jo-Wilfriedem Tsongą. Z Andriejewem, rodakiem Jużnego, Francuz ma dodatnio bilans (2-1). Jedno z tych zwycięstwo odniósł w styczniu tego roku w Sydney. Każde z trzech dotychczasowych spotkań między tymi tenisistami rozstrzygało się w trzech setach.

Niezwykle zacięty bój stoczyli Guillermo Garcia-Lopez (ATP 53) i Andreas Beck (ATP 51). Górą był Niemiec, który zwyciężył 7:6(3), 1:6, 7:6(3) po dwóch godzinach i 48 minutach. W całym spotkaniu Beck wykorzystał trzy z 18 break pointów, zaserwował tylko trzy asy przy 10 podwójnych błędach serwisowych. Garcia-Lopez miał po 12 podwójnych błędów i asów oraz wykorzystał pięć z 10 break pointów. W tym zaciętym spotkaniu obaj tenisiści wygrali po 118 punktów.

Garcia-Lopez w maju w Kitzbuhel zdobył swój pierwszy tytuł w finale pokonując Francuza Juliena Benneteau. Dla Becka będzie to drugi w tym sezonie ćwierćfinał na kortach ziemnych. Pierwszy osiągnął w kwietniu w prestiżowej imprezie w Monte Carlo. Niemiec, który przedzierał się przez kwalifikacje, pokonał Niemca Nicolasa Kiefera i Francuza Gillesam Simona, a przegrał ze Szwajcarem Stanislasem Wawrinką. Poza tym w ubiegłym miesiącu grał on jeszcze w ćwierćfinale w Halle na kortach trawiastych (przegrał z Niemcem Philippem Kohlschreiberem).

Kolejnym rywalem Becka będzie Victor Crivoi (ATP 81), który pokonał Rosjanina Teimuraza Gabaszwiliego (ATP 76) 6:4, 6:4 w ciągu 72 minut. Rumun zaserwował osiem asów i wygrał 80 proc. piłek przy swoim podaniu i teraz wystąpi w swoim pierwszym ćwierćfinale w ATP World Tour. Crivoi zrewanżował się Rosjaninowi za porażkę, jaką poniósł w spotkaniu rozgrywanym w ramach Pucharu Davisa pomiędzy Rumunią a Rosją w marcu tego roku.

Allianz Suisse Open, Gstaad (Szwajcaria)
ATP World Tour 250, kort ziemny, pula nagród 450 tys. euro
środa, 29 lipca 2009
wyniki

druga runda gry pojedynczej:

Igor Andriejew (Rosja, 3) - Jan Hernych (Czechy) 6:4, 6:1

Jeremy Chardy (Francja, 5) - Michaił Jużnyj (Rosja) 6:3, 5:7, 6:3

Andreas Beck (Niemcy) - Guillermo Garcia-Lopez (Argentyna) 7:6(3), 1:6, 7:6(3)

Victor Crivoi (Rumunia) - Teimuraz Gabaszwili (Rosja) 6:4, 6:4

ćwierćfinały gry podwójnej:

Marc Chiudinelli/Michael Lammer (Szwajcaria, WC) - Michael Kohlmann/Sebastian Prieto (Niemcy/Argentyna, 2) 6:4, 6:4

Lucas Arnold Ker/Leos Friedl (Argentyna/Czechy) - Christopher Kas/Philipp Kohlschreiber (Niemcy, 4) 7:6(7), 6:2

pierwsza runda gry podwójnej:

Jaroslav Levinsky/Filip Polasek (Czechy/Słowacja, 1) - Marcos Daniel/Rogier Wassen (Brazylia/Holandia) 4:6, 6:1, 11-9

Yves Allegro/Horia Tecau (Szwajcaria/Rumunia, 3) - Stephane Bohli/Jean-Claude Scherrer (Szwajcaria) 6:2, 5:7, 10-6