ATP Umag: Massu eliminuje Ferrera!

Nicolas Massu (ATP 85) pokonał Davida Ferrera (nr 2) 4:6, 6:2, 6:4 i awansował do ćwierćfinału turnieju Studena Croatia Open rozgrywanego na kortach ziemnych w chorwackim Umag (z pulą nagród 450 tys. euro).

Chilijczyk wykorzystał sześć z 11 break pointów i wygrał w sumie o pięć piłek więcej (83-78). Mecz trwał dwie godziny i 17 minut. To już drugi maraton Massu w Umag. Wczoraj potrzebował dwóch godzin i 44 minut, by wyeliminować Słoweńca Blaza Kavcica (ATP 135).

To pierwsze zwycięstwo Massu w trzecim spotkaniu z Ferrerem. Dwa poprzednie spotkania rozegrane w Monte Carlo (3006) i Bastad (2007) przegrywał w trzech setach. Dla podwójnego mistrza olimpijskiego z Aten będzie to pierwszy ćwierćfinał od lutego 2008 roku, gdy w walce o półfinał przegrał z Hiszpanem Nicolasem Almagro. Po raz ostatni w najlepszej czwórce turnieju ATP Chilijczyk znalazł się w styczniu 2007 roku, gdy w finale w Vina del Mar przegrał z Peruwiańczykiem Luisem Horną.

Kolejnym rywalem Massu będzie Andreas Seppi (nr 7), który pokonał Portugalczyka Frederico Gila (ATP 93) 7:5, 7:6(5) serwując siedem asów i broniąc siedem z 10 break pointów. Dla 25-letniego Włocha będzie to drugi ćwierćfinał w tym sezonie. W maju w Belgradzie doszedł do półfinału przegrywając w trzech setach z Serbem Novakiem Djokovicem.

Do ćwierćfinału awansował Nikołaj Dawidienko (nr 1), który pokonał Hiszpana Alberto Martina (ATP 100) 6:2, 6:3.Rosjanin w całym spotkaniu wykorzystał cztery z siedmiu break pointów oraz wygrał 73 proc. piłek przy swoim podaniu. To siódme zwycięstwo z rzędu Dawidienki. Przed tygodniem w Hamburgu wygrał on turniej w Hamburgu w finale pokonując Francuza Paula-Henri Mathieu. W ten sposób Rosjanin zdobył 15. tytuł w swojej karierze i wrócił do czołowej 10 rankingu ATP. Dzięki zwycięstwu nad Martinem osiągnął trzeci ćwierćfinał z rzędu, a czwarty w pięciu ostatnich turniejach. We French Open w walce o półfinał nie sprostał Szwedowi Robinowi Soderlingowi, a w Stuttgarcie w ćwierćfinale uległ Włochowi Fabio Fogniniemu.

Kolejnym rywalem Dawidienki będzie Simone Bolelli (ATP 69), który pokonał swojego rodaka Fabio Fogniniego (ATP 71) 6:3, 6:4. Bolleli obronił dziewięć z 10 break pointów, sam zaś przełamał rodaka trzy razy. Poza tym wygrał 63 proc. piłek przy swoim podaniu. W ten sposób osiągnął pierwszy ćwierćfinał w sezonie. Aby dojść jeszcze dalej będzie musiał po raz pierwszy pokonać Dawidienkę. Dwa dotychczasowe spotkania z Rosjaninem przegrał.

Bolleli zrewanżował się Fogniniemu za porażkę, jaką poniósł przed rokiem w New Haven.

W ćwierćfinale zagra także będący ostatnio w gazie Juan Carlos Ferrero (nr 5), który pokonał Włocha Potito Starace (ATP 104) 1:6, 6:3, 6:2. Hiszpan obronił siedem z 10 break pointów i wygrał 62 proc. piłek przy swoim podaniu. W sumie zdobył o pięć punktów więcej (82-77). Mecz trwał jedną godzinę i 54 minuty. Ferrero odniósł piąte zwycięstwo nad Starace w ich szóstym spotkaniu. W kwietniu pokonał Włocha w Casablance w drodze po swój 12. tytuł.

29-letni Ferrero w tym sezonie gra falami. Po słabym początku sezonu wypadł z czołowej 100 rankingu. Jednak dwa ćwierćfinały (Costa do Sauipe, Buenos Aires) i triumf w Casablance pozwoliły mu do niej szybko wrócić. Potem w żadnym z czterech turniejów nie był w stanie wygrać dwóch kolejnych spotkań i spadł nawet na 115 miejsce. Ostatnio jednak znowu spisuje się znakomicie. Najpierw dotarł do półfinału na kortach klubu Queen's, a następnie był rewelacją Wimbledonu, w którym osiągnął ćwierćfinał pokonując dwóch zawodników z czołowej 10: Chilijczyka Fernando Gonzaleza i Francuza Gillesa Simona. W Umag osiągnął zatem trzeci ćwierćfinał z rzędu.

W walce o półfinał przyjdzie się zmierzyć Ferrero z Maximo Gonzalezem (ATP 95), który w czwartek wygrał z innym Hiszpanem Oscarem Hernandezem (ATP 72) 6:4, 6:4. Hernandez obronił dziewięć z 15 break pointów, sam zaś z sześciu okazji na przełamanie zamienił cztery. Dla 26-letniego Gonzaleza będzie to drugi ćwierćfinał w tym sezonie. W lutym w Buenos Aires w tej fazie przegrał z rodakiem Juanem Monaco. Pod koniec maja dobrze wypadł on we French Open, w którym doszedł do trzeciej rundy pokonując po drodze Amerykanina Mardy'ego Fisha. Ostatnie dwa turnieje (Bastad, Hamburg) miał jednak kompletnie nieudane, z obu odpadał w pierwszej rundzie. Teraz będzie walczył o powtórzenie swojego osiągnięcia z zeszłego sezonu. W drodze do półfinału pokonał on wówczas reprezentanta gospodarzy Ivo Karlovica, przegrał zaś z Rosjaninem Igorem Andriejewem.

Pewny awans do ćwierćfinału wywalczył Jurgen Melzer (nr 4), który pokonał Pablo Cuevasa (ATP 74). Austriak zrewanżował się Urugwajczykowi za porażkę, jaką poniósł w ubiegłym tygodniu w Hamburgu. Będzie to jego czwarty ćwierćfinał w tym sezonie. Trzy dotychczasowe próby dostania się do najlepszej czwórki były nieudane (Kitzbuhel, Halle, Bastad). W piątek będzie walczył o drugi półfinał turnieju w Umag. W 2002 roku drogę do finału zagrodził mu Hiszpan Carlos Moya.

W półfinale Melzer zagra z reprezentantem gospodarzy Ivanem Ljubicicem (ATP 64), który wyeliminował Hiszpana Nicolasa Almagro (nr 6) zwyciężając 7:5, 7:6(2) po dwóch godzinach i dwóch minutach walki. Chorwat w całym meczu zaserwował 14 asów i wygrał 65 proc. piłek przy swoim podaniu. Obronił także wszystkie osiem break pointów, jakie miał jego rywal. Ljubicic przegrał trzy dotychczasowe spotkania z Melzerem, ale na kortach ziemnych zagrają ze sobą po raz pierwszy.

Juan Carlos Ferrero (Hiszpania, 5) - Potito Starace (Włochy) 1:6, 6:3, 6:2

Ivan Ljubicic (Chorwacja) - Nicolas Almagro (Hiszpania, 6) 7:5, 7:6(2)

Andreas Seppi (Włochy, 7) - Frederico Gil (Portugalia) 7:5, 7:6(5)

ćwierćfinały gry podwójnej:

Frantisek Cermak/Michal Mertinak (Czechy/Słowacja, 1) - Brian Dabul/Sergio Roitman (Argentyna) 6:1, 4:6, 12-10

Johan Brunstrom/Jean-Julien Rojer (Szwecja/Antyle Holenderskie, 2) - Simone Bolelli/Andreas Seppi (Włochy) 7:6(5), 7:6(6)

Pablo Cuevas/Maximo Gonzalez (Urugwaj/Argentyna) - Julian Knowle/Jurgen Melzer (Austria, 4) 6:4, 6:1

Daniel Gimeno-Traver/Marcel Granollers (Hiszpania) - James Cerretani/Travis Rettenmaier (USA) 6:4, 6:3