Złoty medal Sanyi Richards na 400 metrów

Nie było niespodzianki w biegu kobiet na 400 metrów. Tytuł mistrzyni świata na tym dystansie wywalczyła główna faworytka Sanya Richards z USA, która już na 100 metrów przed metą miała bezpieczną przewagę. Medale zdobyły ponadto Shericka Williams i Antonina Kriwoszapka.

Daniel Ludwiński

Pochodząca z Jamajki Sanya Richards już od kilku sezonów, mimo dopiero 24 lat, uznawana jest za najlepszą specjalistkę dystansu 400 metrów i ma na swym koncie liczne medale, jednak jak dotąd nie miała złota z imprezy największej rangi wywalczonego w indywidualnym biegu. W 2003 i 2007 roku na mistrzostwach świata wygrywała tylko w sztafecie 4x400 metrów, podobnie było w Atenach i w Pekinie na igrzyskach olimpijskich, natomiast biegnąc samemu zdobywała dotąd tylko srebro i brąz. W Berlinie Richards ponownie stawiła się na starcie w roli głównej faworytki i tym razem w pełni zdołała wykorzystać kolejną szansę na zwycięstwo przed którą stanęła.

W połowie dystansu na czele zamiast Amerykanki znalazła się Antonina Kriwoszapka, jednak wchodząc na ostatnią prostą Rosjanka była już za plecami Richards. Ta uzyskała niewielką, acz bezpieczną przewagę, i choć w samej końcówce rywalki zdołały się do niej nieco zbliżyć, o jakimkolwiek ataku na pozycję liderki nie było już mowy. Ostatecznie Amerykanka triumfowała z czasem 49,00. Za jej plecami jako druga do mety dobiegła Shericka Williams z Jamajki, która dorzuciła tym samym kolejny medal do coraz pokaźniejszego berlińskiego dorobku swych rodaków, a na trzeciej pozycji uplasowała się wspomniana Kriwoszapka.

Słabiej wypadły druga z Rosjanek Anastazja Kapaczyńska, była mistrzyni świata na 200 metrów, która była siódma, a także Brytyjka Christine Ohuruogu sklasyfikowana ostatecznie na piątym miejscu.