FIBA Americas - dzień 9: Kanadyjska sensacja

Przed decydującym meczem mało kto dawał szanse drużynie spod znaku Klonowego Liścia. Okazało się jednak, że Kanadyjczycy ograli faworyzowaną Dominikanę i jadą na Mistrzostwa Świata do Turcji.

Łukasz Brylski

Ostatnia seria spotkań na FIBA Americas miała rozstrzygnąć jedną niewiadomą - Kanada czy Dominikana? Nagrodą było ostatnie wolne miejsce na MŚ.

Wydawało się, że drużyna prowadzona przez Julio Toro bez problemów rozprawi się z drużyną z Ameryki Północnej. Pierwsza kwarta meczu wydawała się potwierdzać te przypuszczenia. Dominikana pojedynek dziesięć minut wygrała 16-13. Kolejna odsłona niewiele różniła się od poprzedniej i ponownie zakończyła się prowadzeniem podopiecznych Toro (35-30). Dobrze spisywał się Carlos Morban, który po dwóch kwartach na swoim koncie miał 8 punktów.

Sytuacja zmieniła się po przerwie, to Kanada przejęła inicjatywę. Spora zasługa w tym Carla Englisha, który w krótkim odstępie czasu dwa razy trafił z dystansu. Wówczas ekipa z Północy prowadziła 56-50. Nie była jednak w stanie zadać decydującego ciosu i ostatecznie ta część spotkania zakończyła się remisem po 56.

To zwiastowało emocje przed ostatnią kwartą. W niej na 1:26 przed końcem po punktach Aarona Doornekampa Kanada uciekła na cztery oczka. Ponad minutę później Al Horford zaliczył zbiórkę w ataku i umieścił piłkę w koszu. Dominikana przegrywała zaledwie 76-78. Podopieczni trenera Toro szybko faulowali. Wybór padł na Levona Kendalla, jednak ten doznał urazu nosa i musiał go zastąpić Andy Rautins. Zawodnik z Kanady nie pomylił się na linii osobistych i przypieczętował zwycięstwo swojej drużyny.