Czym jest fundacja?

autor: malineczka123 | 2021-04-19, 12:11 |

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|
Fundacja jest organizacją o określonej formie prawnej. Jest ona angażowana do realizowania użytecznych celów społecznych, jak również gospodarczych. Dziedziny, którymi zajmuje się fundacja obejmują między innymi ochronę zdrowia i środowiska, pomoc społeczną, rozwój gospodarki oraz rozwój nauki i kultury.

Fundacja - co powinieneś o niej wiedzieć?

Fundację tworzy się zazwyczaj samemu lub w kilka osób - fizycznych i prawnych, które realizują określony cel oraz wspólnie starają się go osiągnąć dla dobra ogółu. Fundacja posiada osobowość prawną, dlatego mimo, iż jest stworzona dzięki inicjatywie osób fizycznych czy prawnych, jest ona samodzielnym podmiotem praw i obowiązków. Procedury do utworzenia i rejestracji fundacji wymagają wykonania wielu czynności, między innymi złożenia oświadczenia u notariusza o stworzenie fundacji, przyjęcia przez fundatorów statutu oraz złożenia wniosku o rejestrację fundacji do Krajowego Rejestru Sądowego. Rejestracja fundacji cieszy się coraz większą popularnością, na co wskazują dane z Google i popularność frazy fundacja Malta.

W prawnym punkcie widzenia istotnym elementem fundacji jest jej majątek. A mianowicie kapitał przekazywany przez osoby, które tworzą fundację i już na etapie kreowania aktu fundacyjnego wyznaczają, jaką wartość chcą przeznaczyć na jej stworzenie. Przepisy nie przedstawiają minimalnego kapitału założycielskiego, jednak w praktyce przyjęte jest, że fundacja, która nie prowadzi działalności gospodarczej ma obowiązek posiadać kapitał założycielski o wysokości przynajmniej tysiąca złotych. Warto jednak pamiętać, że majątek, który przekazujemy fundacji powinien być wykorzystany do realizacji działań statutowych, a więc powyżej opisanych celów, które zostały podane dla przykładu, jednak mogą one mieć zdecydowanie szerszy zakres.

Jakie są różnice między fundacją, a stowarzyszeniem?


Fundacja, jak również stowarzyszenie są najbardziej typowymi oraz najliczniejszymi formami prawnymi, w których zakładane są organizacje pozarządowe. Obie formy prawne odróżniają się od siebie zasadniczo, natomiast w praktyce ich działalność może być zbliżona. Generalnie mówiąc, różnice między fundacją, a stowarzyszeniem sprowadzają się do jednego zdania: jeśli masz pieniądze - załóż fundację, natomiast jeśli masz przyjaciół - załóż stowarzyszenie.

Fundację tworzą ludzie, jednak o jej powołaniu oraz o tym, czym będzie się ona zajmować decyduje jedna lub więcej osób. Są to fundatorzy, którzy mają w planach osiągnięcie jakiegoś bardzo ważnego celu - na przykład podniesienie poziomu wykształcenia młodzieży w konkretnej miejscowości. Stowarzyszenie również tworzy grupa osób, jednak takich, jak członkowie rodziny czy przyjaciele, które mają dużo wspólnych zainteresowań lub wspólny cel - na przykład ochrona przedwojennej fabryki przed zniszczeniem.

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.


Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.

Ostatnie komentarze

Sortuj: