Szymon Sajnok ósmy w wieloboju na mistrzostwach świata w kolarstwie torowym

Szymon Sajnok zajął ósme miejsce w wieloboju (omnium) podczas mistrzostw świata 2017 w kolarstwie torowym w Hongkongu. Wygrał Benjamin Thomas.

Piotr Ziemka
Piotr Ziemka
Kolarze na torze / Kolarze na torze
Reprezentant Polski rozpoczął omnium od piątego miejsca w scratchu. W wyścigu tempowym Szymon Sajnok był trzeci. Po dwóch konkurencjach wieloboju w Hongkongu zdobywca Pucharu Świata za sezon 2016/2017 zajmował czwartą lokatę. W wyścigu australijskim (eliminacyjnym) 19-latek miał dwa upadki, na większości okrążeń plasował się pod koniec stawki i kilka razy do końca musiał walczyć o to, aby zapewnić sobie pozostanie w gronie jadących kolarzy (na co drugim okrążeniu odpadał jeden zawodnik). W tej konkurencji Sajnok zajął 15. miejsce i po 3/4 zmagań był ósmy w klasyfikacji łącznej.

W wyścigu punktowym kolarze przejechali 25 kilometrów - 100 okrążeń toru. Sajnok stanął na starcie pomimo upadków i triumfował na pierwszym finiszu. Później nie było go już w czołowej czwórce (po czterech zawodników zdobywało punkty na finiszach) i pozostał na ósmym miejscu w klasyfikacji omnium - uzyskał 85 punktów. Triumfował Francuz Benjamin Thomas (149 pkt). Drugi wynik miał mistrz świata z 2013 roku - Aaron Gate (147) z Nowej Zelandii. Na trzeciej pozycji został sklasyfikowany Albert Torres (138). Hiszpan spisał się najlepiej w scratchu. Prowadził też po drugiej oraz trzeciej konkurencji.

Thomas oraz Torres uplasowali się w czołowej trójce również 13 listopada 2016 roku podczas zawodów Pucharu Świata w Apeldoorn. Wtedy Hiszpan był drugi, a Francuz - trzeci. Przed nimi znalazł się wówczas jedynie Sajnok.

Najlepsza w 3-kilometrowym wyścigu na dochodzenie okazała się Chloe Dygert. W finale uczestniczyła też Ashlee Ankudinoff. Amerykanka oraz Australijka zaprezentowały się również w pojedynku o brąz, tu także wygrała kolarka ze Stanów Zjednoczonych - Kelly Catlin. Tuż za podium znalazła się obrończyni mistrzowskiego tytułu Rebecca Wiasak. Jedenasta była Justyna Kaczkowska, 24. zaś - Daria Pikulik.

ZOBACZ WIDEO: Katarzyna Kiedrzynek: Nawet nie marzyłam o takim klubie jak PSG, to był dla mnie szok

Madison wygrały z dorobkiem 45 punktów aktualne mistrzynie Europy - Belgijki Jolien d'Hoore oraz Lotte Kopecky. Srebrne medale zdobyły Elinor Barker i Emily Nelson z Wielkiej Brytanii (33 pkt). Trzecie miejsce zajęły Australijki Amy Cure i Alexandra Manly (26). Tej konkurencji nie ukończyły cztery duety, w tym Polki Daria Pikulik oraz Nikol Płosaj.

Rywalizację na 500 metrów ze startu zatrzymanego wygrała Rosjanka Daria Szmieliewa (33,282). Drugi czas miała mistrzyni świata z 2014 roku - Niemka Miriam Welte (33,382). Na trzecim stopniu podium stanęła Anastazja Wojnowa (33,454), która zwyciężała podczas światowego czempionatu na 500 m w latach 2015 i 2016.

Triumfatorem sprintu został brązowy medalista igrzysk olimpijskich 2016 - Denis Dmitrijew. To dla tego Rosjanina piąty krążek światowego czempionatu seniorów za sprint indywidualny - wcześniej wywalczył dwa srebrne medale oraz dwa brązowe. Srebro w Hongkongu zdobył Holender Harrie Lavreysen, a brąz - Nowozelandczyk Ethan Mitchell.

W niedzielę odbędzie się rywalizacja na kilometr ze startu zatrzymanego. Wystąpi między innymi Krzysztof Maksel, który był czwarty na MŚ w latach 2014 i 2016.

Czy Krzysztof Maksel zdobędzie w niedzielę medal mistrzostw świata 2017?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×