Adrian Tekliński 21. w scratchu na MŚ. Amerykanki trzeci rok z rzędu najlepsze w wyścigu drużynowym

Drugiego dnia mistrzostw świata 2018 na torze w Apeldoorn rozegrano cztery finały. 21. miejsce w scratchu zajął Adrian Tekliński.

Piotr Ziemka
Adrian Tekliński Reuters / Bobby Yip / Na zdjęciu: Adrian Tekliński
W scratchu kolarze mieli do przejechania 60 okrążeń toru, czyli 15 kilometrów. Gdy do zakończenia wyścigu pozostawało 21 pętli, rywali zdublowało trzech zawodników: Jauheni Karaliok, Michelle Scartezzini, a także Callum Scotson. Późniejsze próby nadrobienia okrążenia - podjęli je między innymi obrońca mistrzowskiego tytułu Adrian Tekliński oraz Maximilian Beyer - okazały się nieudane i było pewne, że medale zdobędą Białorusin, Włoch oraz Australijczyk. Jako pierwszy metę z tego grona minął Karaliok i to on zdobył tęczową koszulkę mistrza świata. To dla niego kolejne zwycięstwo odniesione w 2018 roku - w styczniu reprezentant Białorusi triumfował w scratchu podczas zawodów Pucharu Świata.

Drugą lokatę zajął Scartezzini. Teklińskiego sklasyfikowano na 21. miejscu.

W drużynowym wyścigu na dochodzenie ósme miejsce zajęły Polki występujące w składzie: Wiktoria Pikulik, Katarzyna PawłowskaJustyna Kaczkowska oraz Łucja Pietrzak. Trzeci rok z rzędu złote medale mistrzostw świata w tej konkurencji zdobyły Amerykanki. Na najwyższym stopniu podium stanęły: Jennifer Valente, Kelly Catlin, Chloe Dygert, a także Kimberly Geist. Te same zawodniczki wygrały w 2017 roku, a w 2016 z tej czwórki w zwycięskim składzie nie znalazła się jedynie Geist (wówczas startowała jeszcze Sarah Hammer).

W pierwszej rundzie repasażu keirinu odpadł w czwartek Patryk Rajkowski. Uplasował się on wspólnie z pięcioma kolarzami na trzynastym miejscu. Natomiast w sprincie 29. była Julita Jagodzińska.

Czołowe trójki czwartkowych finałów:

Scratch:
1. Jauheni Karaliok
2. Michelle Scartezzini
3. Callum Scotson

Wyścig drużynowy na dochodzenie mężczyzn:
1. Edward Clancy, Kian Emadi, Ethan Hayter, Charlie Tanfield (Wielka Brytania)
2. Niklas Larsen, Julius Johansen, Frederik Madsen, Casper von Folsach (Dania)
3. Simone Consonni, Liam Bertazzo, Filippo Ganna, Francesco Lamon (Włochy)

Wyścig drużynowy na dochodzenie kobiet:
1. Jennifer ValenteKelly Catlin, Chloe Dygert, Kimberly Geist (Stany Zjednoczone)
2. Katie Archibald, Elinor Barker, Laura Kenny (w poprzednich sezonach startująca jako Laura Trott), Emily Nelson (Wielka Brytania)
3. Elisa Balsamo, Letizia Paternoster, Silvia Valsecchi, Tatiana Guderzo (Włochy)

Keirin mężczyzn:
1. Fabian Puertas Zapata (Kolumbia)
2. Tomoyuki Kawabata (Japonia)
3. Maximilian Levy (Niemcy)

W piątek na starcie staną między innymi: mistrz Europy w wyścigu punktowym Alan Banaszek, zwycięzca klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sprincie Mateusz Rudyk, a także Daria Pikulik, która w poprzedniej edycji światowego czempionatu była czwarta w omnium.

Czy Mateusz Rudyk zakwalifikuje się do ćwierćfinału sprintu podczas mistrzostw świata w 2018 roku?