Kuriozalne sceny na mecie. Był przekonany, że wygrał

Czwarty etap Tour de France zakończył się wygraną lidera wyścigu Wouta van Aerta. Jednak na mecie nie tylko on cieszył się z triumfu. Ręce w geście zwycięstwa podniósł też Jasper Philipsen.

Łukasz Witczyk
Jasper Philipsen małe zdjęcie: Wout van Aert PAP/EPA / Yoan Valat / Na zdjęciu: Jasper Philipsen małe zdjęcie: Wout van Aert
We wtorek kolarze mieli do pokonania ponad 171 kilometrów z Dunkierki do Calais. To był typowy etap dla sprinterów, którego losy rozstrzygnęły się na ostatnich metrach. Kapitalną akcję przeprowadził Wout van Aert, który potwierdził, że jest w wysokiej formie.

Belg uciekł swoim rywalom i po samotnym finiszu cieszył się z wygranej w czwartym etapie Tour de France. Jednak nie tylko on na mecie podnosił ręce w gest triumfu. To samo uczynił Jasper Philipsen. Belgijski kolarz po sprinterskim finiszu był najlepszy z grupy pościgowej.

Jednak Philipsen nie zauważył, że kilka chwil wcześniej linię mety minął lider wyścigu. Jego radość była przedwczesna i trwała dość krótko. Choć przeżył rozczarowanie, to teraz długo będzie to wspominał z uśmiechem na ustach.

Czwarty etap wygrał van Aert, który o 8 sekund wyprzedził peleton, z którego najszybciej finiszował wspomniany wyżej Philipsen. W grupie tej finiszował Łukasz Owsian, który sklasyfikowany został na 68. miejscu. Kamil Gradek był 136., Rafał Majka 138., a Maciej Bodnar 139. Ich strata do zwycięzcy wyniosła 3 minuty 52 sekundy.

W klasyfikacji generalnej nadal prowadzi van Aert, który o 25 sekund wyprzedza Yvesa Lampaerta oraz o 32 sekundy Tadeja Pogacara, zwycięzcę TdF z 2020 i 2021 r. Polacy? Owsian jest 103., Bodnar 132., Gradek 141., zaś Majka 160.