PŚ w przełajach: Al wygrywa w Heusden-Zolder

Thijs Al wygrał zawody przełajowego Pucharu Świata w belgijskim Heusden-Zolder. Holender wyprzedził na finiszu reprezentantów gospodarzy Pauwelsa i Vanthourenhouta. Mistrz świata Holender Boom był czwarty, lider PŚ Belg Nys szósty. Puchar Świata w kategorii młodzieżowców po wygraniu wszystkich dotychczasowych wyścigów zdobył Niemiec Walsleben.

Krzysztof Straszak

Na torze rajdowym w belgijskim Heusden-Zolder, gdzie w latach 70-tych i 80-tych odbywały się wyścigi F1 o punkty PŚ rywalizowały wszystkie kategorie. W najważniejszej niespodziewanym zwycięzcą, po raz pierwszy w cyklu PŚ został Al, który urwał się na ostatniej rundzie rodakowi Boomowi i grupie trzech Belgów.

Al to były kolarz górski. W klasyfikacji generalnej cyklu przesunął się na piąte miejsce, ale w walce o końcowy triumf nie będzie się raczej liczył. Prowadzenie utrzymał Nys a najlepiej na zawodach w Heusden-Zolder wyszedł Kevin Pauwels, który odrobił do lidera PŚ 20 pkt. Jedyny Polak startujący w tej edycji, Mariusz Gil uplasował się na 42. miejscu wśród 52 zawodników, którzy ukończyli wyścig.

Wśród pań najlepsza była Holenderka Marianne Vos, który na mecie wyprzedziła Niemkę Hankę Kupfernagel i swoją rodaczkę Daphny Van Der Brand. To był dopiero drugi występ w PŚ w tym sezonie Vos a do końca rywalizacji pozostały, podobnie jak u panów, dwie edycje. W klasyfikacji generalnej bezpieczną przewagę nad Van Den Brand ma pierwsza w historii zdobywczyni PŚ i była mistrzyni świata w wyścigu szosowym na czas Kupfernagel.

Niemiec Philipp Walsleben wygrał trzecie z trzech rozegranych zawodów w kategorii U-23 i sięgnął w Zolder po Puchar Świata. 20-latek był najszybszy w finiszującej piątce kolarzy. Jedyny klasyfikowany w młodzieżowym PŚ Polak, Marek Konwa, nie startował.

W rywalizacji juniorów triumfował Sean De Bie (Belgia), kuzyn byłego mistrza świata Danny'ego De Bie. 17-latek finiszował przed dwójką reprezentantów gospodarzy: Larsem Van Der Haarem i Tijmenem Eisingiem. Ten ostatni utrzymał prowadzenie w klasyfikacji PŚ.

Do zakończenia rywalizacji w PŚ wśród seniorów i pań pozostały zawody w Roubaix (Francja, 18 stycznia) i w Mediolanie (Włochy, 25 stycznia). W niedzielę, 28 grudnia w belgijskim Diegem odbędą się szóste w tym sezonie zawody z cyklu Superprestige.

Puchar Świata w kolarstwie przełajowym
Heusden-Zolder (Belgia), 26.12.2008
Wyniki:

mężczyźni: 1. Thijs Al (Holandia) 1:02:10; 2. Kevin Pauwels (Belgia) +2 s; 3. Sven Vanthourenhout (Belgia) +8; 4. Lars Boom (Holandia) +22; 5. Zdenek Stybar (Czechy); 6. Sven Nys (Belgia) obaj + 24;... 42. Mariusz Gil (Polska) +4:06

w klas. PŚ (6/8): 1. Nys 475; 2. Pauwels 393; 3. Bart Wellens (Belgia) 392; 4. Stybar 362; 5. Al 321; 6. Boom 306;... 32. Gil 112

kobiety: 1. Marianne Vos (Holandia) 42.22 min; 2. Hanka Kupfernagel (Niemcy); 3. Daphny Van Den Brand (Holandia) obie ten sam czas

w klas. PŚ (6/8): 1. Kupfernagel 320; 2. Van Den Brand 260; 3. Katherine Compton (USA) 210

U-23: 1. Philipp Walsleben (Niemcy) 50.39 min; 2. Cristian Cominelli (Włochy); 3. Aurelien Duval (Francja) obaj ten sam czas

w klas. PŚ: (3/4): 1. Walsleben 180; 2. Aurelien Duval (Francja) 119; 3. Kenneth Van Compernolle (Belgia) 109;... 17. Marek Konwa (Polska) 35

juniorzy: 1. Sean De Bie (Belgia) 45.10 min; 2. Lars Van Der Haar (Holandia) Netherlands +1 s; 3. Tijmen Eising (Holandia) +6

w klas. PŚ (3/4): 1. Eising 165; 2. Van Der Haar 140; 3. Wietse Bosmans (Belgia) 113