Wyścig Volta a Catalunya z 10 Polakami i dwiema polskimi grupami rozpoczęty. Nacer Bouhanni wygrał 1. etap

Nacer Bouhanni wygrał pierwszy etap 96. edycji wyścigu Volta Ciclista a Catalunya. Francuz dzięki triumfowi uzyskał 4 sekundy bonifikaty i został liderem klasyfikacji generalnej.

Piotr Ziemka
Kolarze na trasie / Kolarze na trasie

23 marca 2015 roku inauguracyjny etap Volta a Catalunya wygrał Maciej Paterski. Było to pierwsze zwycięstwo kolarza polskiej grupy w cyklu UCI Word Tour. Paterski prowadził wtedy w klasyfikacji generalnej przez dwa dni, a na szóstym etapie zajął trzecią pozycję. Wyścig dookoła Katalonii 2016 również jest historyczny dla polskiego kolarstwa.

Po raz pierwszy na starcie zawodów zaliczanych do UCI World Tour stanęły dwie polskie grupy zawodowe - CCC Sprandi Polkowice oraz Verva ActiveJet. Obie te ekipy znalazły się wśród sześciu drużyn, które otrzymały "dzikie karty". Oprócz tych zespołów jedzie 18 zespołów z elity. Do rywalizacji zgłoszono 10 Polaków. Paterskiego tym razem zabrakło z powodu kontuzji doznanej 5 marca podczas Strade Bianche.

Volta a Catalunya 2016 ma znakomitą obsadę. Wystartowali między innymi: Fabio Aru, Alberto Contador, Christopher FroomePhilippe Gilbert, Richie Porte, Joaquim Rodriguez oraz Nairo Quintana.

Gospodarzem pierwszego odcinka zmagań była Calella. Tam umiejscowiono start i metę. Zawodnicy mieli do pokonania 175 kilometrów i pięć górskich premii: jedną pierwszej kategorii oraz po dwie - drugiej i trzeciej. Zwycięzcę wyłonił jednak finisz z peletonu. Triumfował Nacer Bouhanni. Francuz w 2016 roku wygrał już m.in. etap Paryż-Nicea.

Drugie miejsce zajął Ben Swift, który drugi finiszował też podczas sobotniego Mediolan-San Remo. Trzeci był Daryl Impey. Na siódmej pozycji został sklasyfikowany Jordi Simon (Verva ActiveJet).