Challenge Mallorca: McEwen się doczekał

Australijczyk Robbie McEwen odniósł pierwsze premiowane zwycięstwo w tym sezonie finiszując na mecie w Cala Millor. Sprinter rosyjskiej ekipy Katiusza został liderem cyklu wyścigów na Balearach.

W tym artykule dowiesz się o:

McEwen wygrał w styczniu prolog Tour Down Under, które wyniki nie liczyły się do klasyfikacji generalnej pierwszej w sezonie imprezy ProTour. W niedzielnym Trofeo Mallorca, pierwszej odsłonie tegorocznej Volta Ciclista a Mallorca 36-letni Australijczyk był drugi za kolegą z zespołu, Geertem Steegmansem.

W poniedziałek były triumfator klasyfikacji punktowej Tour de France finiszował przed swoim rodakiem Graemem Brownem a także Francuzem Guillaumem Blotem.

Po kilkunastu kilometrach od startu w Cala Millor wywiązała się ucieczka z udziałem czterech zawodników, którzy mieli już nawet 6 min przewagi na resztą. Rosjanin Władimir Izajczew, Holender Emmanuel Ruitenbeek, Hiszpan Javier Ramirez i Francuz Romain Sicard podzielili między siebie punkty na lotnych i górskich premiach. Były potem przegrupowania, a peleton znów wyszedł na czoło wyścigu 14 km przed metą w tej samej miejscowości na Majorce.

Dla Sylwestra Szmyda był to niezwykle trudny etap. Polak wystąpił drugi raz w barwach swojej nowej ekipy Liquigas dojeżdżając na metę jako przedostatni sklasyfikowany zawodnik. W klasyfikacji generalnej niedobrze czujący się na płaskich trasach Szmyd też jest przedostatni.

W środę coś dla Szmyda i innych "górali": dwie premie górskie drugiej kategorii na etapie liczącym 182,6 km.