Peter Sagan zwycięzcą 16. etapu Tour de France, Alexander Kristoff drugi

Peter Sagan wygrał liczący 209 kilometrów 16. etap wyścigu Tour de France 2016. Start odbył się we Francji (Moirans-en-Montagne), ale metę umiejscowiono w Szwajcarii.

Piotr Ziemka
WP SportoweFakty / YOAN VALAT
Od peletonu oderwali się Julian Alaphilippe oraz Tony Martin. Do dwóch zawodników z zespołu Etixx-Quick Step próbowało dołączyć czterech kolarzy: Lawson Craddock (Cannondale), Nicolas Edet (Cofidis), Timo Roosen (LottoNL Jumbo) oraz Vegard Breen (Fortuneo). Akcja tej czwórki zakończyła się niepowodzeniem. Natomiast Francuz i Niemiec uzyskali 5 minut i 55 sekund przewagi nad peletonem. Jedyną lotną premię na trasie szesnastego etapu 103. edycji Tour de France wygrał Alaphilippe. Na drugiej pozycji uplasował się Martin, a 15 punktów za trzecie miejsce do klasyfikacji punktowej zdobył Peter Sagan. Z kolei Martin został zwycięzcą górskiej premii czwartej kategorii.

Alaphilippe został złapany, gdy do końca rywalizacji pozostawało 25 kilometrów. Martin miał wtedy jeszcze 22 sekundy przewagi. Niemiec stracił przodownictwo 22 km przed metą. Po złapaniu duetu kolarzy z drużyny Etixx Quick Step, na atak zdecydował się Rui Alberto Faria da Costa. Portugalczyka z ekipy Lampre Merida wchłonięto 4,4 km przed finiszem.

Ostatni kilometr etapu zakończonego w Bernie był płaski, lecz 2300 metrów przed metą rozpoczęły się podjazdy: pierwszy o długości 250 metrów (7 procent), a drugi liczył 600 m (6,5 procent). Zwyciężył Sagan. To dla niego siódma etapowa wygrana w Tour de France, a trzecia odniesiona w 2016 roku.

Drugi był Alexander Kristoff. W czołowej dziesiątce sklasyfikowano trzech Norwegów. Oprócz Kristoffa znaleźli się w niej Sondre Holst Enger (trzecie miejsce) i Edvald Boasson Hagen (dziewiąta pozycja).

Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Christopher Froome, a klasyfikacji górskiej - Rafał Majka.