Peter Sagan wygrał 3. etap BinckBank Tour, Maciej Bodnar drugi w klasyfikacji generalnej

Peter Sagan wygrał trzeci etap zaliczanego do cyklu UCI World Tour wyścigu BinckBank Tour. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej utrzymał Maciej Bodnar.

Piotr Ziemka
PAP / Stanisław Rozpędzik
Trzeci etap liczył 186 kilometrów. Start nastąpił w Blankenberge. Metę umiejscowiono w Ardooie. W 2016 roku, kiedy wyścig Dookoła Krajów Beneluksu rozgrywano jeszcze pod nazwą Eneco Tour, na trasie z Blankenberge do Ardooie również przeprowadzono trzeci odcinek zmagań. Wtedy zwyciężył Peter Sagan. Drugie miejsce zajął Danny Van Poppel. Zarówno Słowak, jak i Holender stanęli na starcie BinckBank Tour, choć jeszcze w poprzednim tygodniu uczestniczyli w 74. Tour de Pologne. Tam po cztery razy stanęli na podium etapów. Tym razem też w czołówce znaleźli się sprinterzy i ponownie wygrał Sagan.

W ucieczce jechało pięciu kolarzy: Słoweniec Kristjan Koren (Cannondale), Holender Elmar Reinders (Roompot) oraz trzech Belgów - Piet Allegaert (Sport Vlaanderen), Frederik Backaert (Wanty-Groupe Gobert), a także Sander Cordeel (Verandas). Allegaert i Reinders odjechali od peletonu również na poniedziałkowym, pierwszym odcinku.

Triumfatorem dwóch lotnych premii został Allegaert, który powiększył przewagę nad wszystkimi rywalami w klasyfikacji aktywnych. Z kolei na "złotym kilometrze" (trzy lotne finisze na jednym kilometrze) trzykrotnie najlepszy okazał się Backaert, dzięki czemu uzyskał dziewięć sekund bonifikaty do klasyfikacji generalnej. Peleton doścignął uciekinierów, kiedy do końca pozostawało sześć kilometrów.

Na przedostatnim kilometrze w peletonie była kraksa, która spowodowała, że kilku sprinterów nie liczyło się w pojedynku o etapowy sukces. Drugie zwycięstwo w BinckBank Tour 2017 odniósł Sagan. Drugą lokatę zajął Edward Theuns.

Słowak zdobył dziesięć sekund bonifikaty do klasyfikacji generalnej i awansował w niej z ósmego miejsca na czwarte. Drugi nadal jest Maciej Bodnar. Prowadzenie zachował Stefan Kueng.

67. Łukasz Wiśniowski Polska Sky +0:45

Czy Stefan Kueng będzie w najlepszej dziesiątce klasyfikacji końcowej wyścigu BinckBank Tour 2017?