Vuelta a Espana 2017: Vincenzo Nibali wygrał trzeci etap, Rafał Majka 38.

Vincenzo Nibali wygrał trzeci etap 72. edycji wyścigu Vuelta a Espana. Liderem klasyfikacji generalnej został Christopher Froome.

Piotr Ziemka
Vincenzo Nibali Materiały prasowe / Vincenzo Nibali
Trzeciego dnia rywalizacji w wyścigu Vuelta a Espana 2017 kolarze mieli do przejechania 158,5 kilometra z Prades do Andory. Na trasie były trzy górskie premie, w tym dwie pierwszej kategorii: Col de la Perche (19,5 km długości, 4,8 procent średniego nachylenia, maksymalnie 8 proc.) oraz Coll de la Rabassa (13,3 km, 6,8 procent średniego nachylenia, maks. 15 proc.).

W ucieczce dnia jechało ośmiu zawodników: Polak Przemysław Niemiec (UAE Team Emirates), Francuzi Axel Domont i Alexandre Geniez (obaj z AG2R), Urugwajczyk Fabricio Ferrari (Caja Rural), Belg Thomas De Gendt (Lotto Soudal), Kolumbijczyk Fernando Orjuela (Manzana), Francuz Anthony Turgis (Cofidis) oraz Włoch Davide Villella (Cannondale).

Niemiec jako ósmy, ostatni znalazł się w tej ucieczce. 21 kilometrów od startu ostrego triumfator etapu Vuelta a Espana z 2014 roku dołączył na podjeździe Col de la Perche do siódemki zawodników mających ponad 3-minutową przewagę nad peletonem.

Premie pierwszej kategorii wygrali De Gendt i Geniez, ale koszulkę lidera klasyfikacji górskiej zdobył Villella, który dwukrotnie był drugi. Peleton doścignął Niemca, kiedy do mety pozostawało 38 kilometrów. Najdłużej na czele spośród uciekinierów utrzymywali się Geniez i Villella. Złapano ich 27 km przed finiszem.

Na podjeździe Alto de la Comella (druga kategoria) - z jego szczytu do mety pozostawało 7 kilometrów zjazdu - zaatakowali Christopher Froome i Esteban Chaves. Później zdołało do nich dołączyć jeszcze siedmiu zawodników. Zwycięzcą etapu został Vincenzo Nibali. Drugie miejsce zajął David de la Cruz. Na trzeciej pozycji uplasował się Froome, który objął przodownictwo w klasyfikacji generalnej. Czas 4:01:22 uzyskali jeszcze: Romain Bardet, Esteban Chaves, Fabio Aru, Nicolas Roche, Tejay van Garderen, a także Domenico PozzovivoRafał Majka był 38., stracił do dziewięciu czołowych kolarzy dwie minuty i 35 sekund.

138. Przemysław Niemiec Polska UAE +22:12

Czy Vincenzo Nibali będzie w najlepszej trójce klasyfikacji końcowej wyścigu Vuelta a Espana 2017?