WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Surowa ocena działań PZKol. Ministerstwo Sportu i PKOl pomogą kolarstwu

Ministerstwo Sportu i Polski Komitet Olimpijski krytycznie oceniły działania Polskiego Związku Kolarskiego. Jednocześnie wspólnie podjęły działania mające na celu wsparcie kolarstwa w Polsce.
Karol Borawski
Karol Borawski
Getty Images / Adam Nurkiewicz / Na zdjęciu: Witold Bańka

W środę odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra sportu Witolda Bańki, prezesa PKOl Andrzeja Kraśnickiego, a także Czesława Langa. W przygotowanym dla mediów komunikacie podsumowano pracę Polskiego Związku Kolarskiego.

PZKol od dłuższego czasu zmaga się z problemami organizacyjnymi, finansowymi i wizerunkowymi. W komunikacie ministerstwa sportu i PKOl przypomniano najważniejsze problemy związku, którego zadłużenie wobec firmy Mostostal Puławy S.A. wynosi ok. 10 mln złotych.

Konto PZKol jest zajęte przez komornika, przed kilkoma dniami odbyła się pierwsza licytacja części majątku. Ponadto poinformowano, że związek ma zobowiązania również wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego, nie jest w stanie podpisać ugody z wierzycielami, nie daje gwarancji dbałości o dobro zawodników, nie jest w stanie finansować zgrupowań, a wizerunek medialny jest tak słaby, że powoduje to wycofanie sponsorów.

"W związku z brakiem ze strony PZKol realnych działań, które umożliwiłyby bieżące funkcjonowanie Związku, a także w trosce o dobro zawodników, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polski Komitet Olimpijski zdecydowały się podjąć szereg działań, których celem będzie realna, bezpośrednia pomoc dla najlepszych sportowców, zapewnienie im odpowiednich warunków szkolenia, a także zapoczątkowanie niełatwego procesu poprawy sytuacji polskiego kolarstwa" - czytamy w komunikacie.

ZOBACZ WIDEO: Snowboardzista z Polski spędził w śpiączce 9 dni. "To bardzo duże zagrożenie"

Pierwszą decyzją było pokrycie przez PKOl kosztów wyjazdu kadry na zawody torowego Pucharu Świata w Mińsku. Ponadto Orlen w porozumieniu z MSiT udzielił jednorazowego, kwartalnego wsparcia stypendystom z kadry narodowej oraz zadeklarował refundację kosztów związanych ze startem torowców w Mińsku.

Ministerstwo Sportu oraz PKOl razem zamierzają wspierać polskie kolarstwo "z pominięciem niewydolnego organizacyjnie i finansowo Związku".

Poza wyżej wymienionymi działaniami resort uruchomił pilotażowy program "MSiT - MTB, Szosa i Tor". Ma on na celu podniesienie poziomu sportowego kolarstwa w Polsce, wspieranie najlepszych zawodników różnych grup wiekowych i umożliwienie wybranym kolarzom odpowiednich przygotowań do najważniejszych imprez sportowych.

W 2018 roku na program "MSiT - MTB, Szosa i Tor" zostanie przeznaczone 4 mln złotych. O dotację będą mogły się przede wszystkim kluby sportowe, które działają od co najmniej trzech lat (licząc od daty złożenia wniosku) i które mają w swojej kadrze zawodników spełniających wymagane kryteria.

Kolarze, którzy będą mogli zostać objęci programem, muszą spełnić odpowiednie kryteria. Przede wszystkim muszą posiadać status członka kadry narodowej oraz jeden z warunków: medal IO z Rio de Janeiro 2016, medal MŚ lub ME (w kategorii seniorów, młodzieżowców lub juniorów) uzyskany w latach 2017-2018, 4-8 miejsce na IO w Rio de Janeiro 2016 lub 4-8 miejsce na MŚ lub ME (w kategorii seniorów, młodzieżowców lub juniorów) uzyskane w latach 2017-2018.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami pomoc ma trafić bezpośrednio do klubów z pominięciem Polskiego Związku Kolarskiego.

Czy Polski Związek Kolarski ogłosi upadłość?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×