Primoz Roglic wygrał najdłuższy etap Tirreno-Adriatico 2018. Kwiatkowski 5. w "generalce", kraksa Majki

Primoz Roglic wygrał trzeci etap 53. edycji wyścigu Tirreno-Adriatico. Liderem klasyfikacji generalnej został Geraint Thomas.
Piotr Ziemka
Primoz Roglic AFP / LUK BENIES / ANP / Na zdjęciu: Primoz Roglic

Trzeci etap był najdłuższym w wyścigu Tirreno-Adriatico 2018. Kolarze mieli do pokonania 239 kilometrów. W ucieczce, która wypracowała osiem minut przewagi nad peletonem, znalazło się pięciu zawodników: Włoch Nicola Bagioli i Japończyk Sho Hatsuyama (obaj Nippo-Vini Fantini), Włoch Jacopo Mosca (Wilier Triestina), Rosjanin Stiepan Kurjanow (Gazprom-RusVelo) oraz Holender Dannis van Winden (Israel Cycling Academy). Bagioli uciekał również na początku drugiego dnia rywalizacji, ale po zdobyciu pięciu punktów do klasyfikacji górskiej, wrócił do peletonu. Z kolei na piątkowym odcinku wygrał trzy górskie premie.

35 kilometrów przed metą upadek zaliczył lider klasyfikacji generalnej Patrick Bevin. Tuż po tym, gdy Nowozelandczyk z zespołu BMC zdołał wrócić do grupy zasadniczej, miała miejsce kolejna kraksa, w której ucierpieli między innymi Simon Geschke oraz Rafał Majka. Niemiec z drużyny Sunweb wycofał się z wyścigu. Polak z ekipy Bora-Hansgrohe poniósł duże straty.

Uciekinierzy zajęli czołowe pozycje również na dwóch lotnych finiszach. Pierwszą z tych premii wygrał Kurjanow, drugą zaś - Mosca.

Hatsuyama, Mosca, Kurjanow oraz van Winden zostali doścignięci na 12 kilometrów przed końcem. Na czele utrzymywał się jeszcze Baggioli, ale i jego złapano na pokonywanym dwukrotnie tego dnia podjeździe w Trevi (2500 metrów długości, 7,9 procent średniego nachylenia, maksymalnie 20 proc.).

Na zjeździe - przed finałowym podjazdem - w czołówce peletonu w pełnym, siedmioosobowym składzie jechali kolarze grupy Sky. 1200 metrów przed metą zaatakował i odskoczył rywalom Primoz Roglic. Były skoczek narciarski jako pierwszy minął metę.

Trzy sekundy do zwycięzcy stracił Adam Yates. Trzeci był Tiesj Benoot. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej objął Geraint Thomas, który zajął w piątek czwartą lokatę. Na szesnastej pozycji został sklasyfikowany Michał Kwiatkowski. Polak awansował w "generalce" z szóstego miejsca na piąte. Ten sam czas, co Thomas ma w klasyfikacji łącznej Greg Van Avermaet.

Majka i jadący razem z nim Maciej Bodnar ukończyli zmagania trzynaście minut po zwycięzcy.