Vuelta a Espana 2018: Thibaut Pinot wygrał 19. etap. 11. miejsce Rafała Majki

Thibaut Pinot wygrał dziewiętnasty etap 73. edycji wyścigu Vuelta a Espana. Jedenaste miejsce zajął Rafał Majka. Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Simon Yates.

Piotr Ziemka
Thibaut Pinot Getty Images / Chris Graythen / Na zdjęciu: Thibaut Pinot
Etap z Lleidy do Andory liczył 154,4 kilometra. Na koniec kolarze mieli do pokonania podjazd pierwszej kategorii o długości 17 kilometrów i średnim nachyleniu wynoszącym 6,6 procent (maksymalnie 13,8 proc.). Na początku finałowej wspinaczki, tuż po lotnej premii, doścignięci przez peleton zostali uciekający w płaskiej części etapu: Hiszpan Jonathan Castroviejo (Sky) oraz Francuz Benjamin Thomas (Groupama-FDJ).

Aktywnie jechał Nairo Quintana. Kolumbijczyk z Movistaru miał jednak defekt osiem kilometrów przed metą i ostatecznie zamknął czołową dziesiątkę.

Meta znajdowała się na wysokości 2025 metrów nad poziomem morza - to najwyżej położony punkt w Vuelta a Espana 2018. Zwyciężył Thibaut Pinot. Francuz wygrał też niedzielny, piętnasty etap tego wyścigu.

Pięć sekund po triumfatorze finiszował Simon Yates. Kolarz grupy Mitchelton-Scott zachował przodownictwo w klasyfikacji łącznej. Z piątej pozycji na trzecią w "generalce" awansował Steven Kruijswijk. Holender jako trzeci minął też metę etapu. Ósmą lokatę zajął Alejandro Valverde. Strata drugiego w "generalce" Hiszpana do prowadzącego Yatesa wzrosła z 25 sekund po czwartkowej rywalizacji do 98.

Rafał Majka na podjeździe pomagał liderowi grupy Bora-Hansgrohe Emanuelowi Buchmannowi. Polak został sklasyfikowany na jedenastej pozycji, a Niemiec - piętnastej. Obaj stracili do zwycięzcy dwie minuty i 20 sekund.

W składzie pierwszej ucieczki, która nie wypracowała jednak zbyt dużej przewagi, był Michał Kwiatkowski.