Tirreno-Adriatico 2019: Julian Alaphilippe triumfatorem szóstego etapu

Julian Alaphilippe wygrał szósty etap wyścigu Tirreno-Adriatico 2019. Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Adam Yates.

Piotr Ziemka
Julian Alaphilippe PAP/EPA / DARIO BELINGHERI / Na zdjęciu: Julian Alaphilippe
Szóstego dnia rywalizacji uczestnicy 54. edycji wyścigu Tirreno-Adriatico przejechali 195 kilometrów na trasie Matelica - Jesi. W ucieczce dnia znalazło się siedmiu kolarzy: Davide Ballerini (Astana), Igor Bojew (Gazprom-RusVelo), Benjamin King (Dimension Data), Mirco Maestri (Bardiani-CSF), Dayer Quintana (Neri Sottoli - Selle Italia), Jose Rojas Gil (Movistar), a także Gijs Van Hoecke (CCC Team).

Na czele peletonu ścigającego uciekinierów bardzo długo jechał Rafał Majka z ekipy Bora-Hansgrohe przygotowującej się do końcowego finiszu z udziałem Petera Sagana.

Zwycięzcą obu lotnych premii został Maestri. Dzięki temu Włoch objął przodownictwo w klasyfikacji punktowej. Ten płaski etap kończyły trzy okrążenia o długości 12,6 kilometra. Podział w gronie uciekinierów nastąpił na drugiej z tych pętli. Najdłużej na czele utrzymywał się Ballerini. Peleton minął Włocha z Astany, kiedy do końca pozostawały 3 kilometry i 100 metrów.

Trasa wydawała się idealna do tego, aby o etapowy sukces rywalizowali sprinterzy. Tymczasem jako pierwszy metę minął niespodziewanie Julian Alaphilippe z drużyny Quick-Step. Trzeci był lider tej ekipy na płaskie odcinki - Elia Viviani. Drugie miejsce zajął Davide Cimolai. Sagana sklasyfikowano na piątej pozycji. Ósmy finiszował Greg Van Avermaet z CCC Team.

Alaphilippe wygrał również czwartkowy, drugi etap tego wyścigu. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej zachował Adam Yates. We wtorek rywalizację zakończy licząca 10 kilometrów jazda indywidualna na czas.

W 2018 roku wyścig Tirreno-Adriatico wygrał Michał Kwiatkowski. W obecnym sezonie Polak z grupy Sky uczestniczył w innej marcowej "etapówce" zaliczanej do cyklu UCI World Tour - Paryż-Nicea.

115. Maciej Bodnar Polska Bora-Hansgrohe +1:00:58

Kto będzie pierwszy w klasyfikacji końcowej wyścigu Tirreno-Adriatico w 2019 roku?