Appennino: Nibali w optymalnej formie

Vincenzo Nibali (Liquigas) wygrał w środę po samotnej ucieczce 70. edycję Giro dell'Appennino. W pierwszej dziesiątce uplasowali się sami Włosi, a na podium zmieścili się Leonardo Bertagnolli (Diquigiovanni) i Marco Marzano (Lampre).

Krzysztof Straszak

24-letni Nibali uzyskał nad grupą przewagę na najtrudniejszym na trasie wzniesieniu Bocchetta (tylko Gilberto Simoni w 2003 roku wspiął się tam szybciej), 35 km przed metą, powiększając jeszcze dystans na zjeździe. Z powodu mocnego wiatru stracił nieco w końcówce, ale i tak wygrał z przewagą 47 s nad goniącymi go Bertagnollim, zwycięzcą etapu podczas ostatniego Giro d'Italia, i Marzano.

To pierwsze zwycięstwo w sezonie Sycylijczyka, który podczas Tour de France będzie liderem włoskiej ekipy Liquigas, gdzie jego partnerem będzie być może Maciej Bodnar. Nibali poprzedni sukces odniósł wiosną ubiegłego roku, wygrywając klasyfikację generalną wyścigu Dookoła Trydentu.

14. na mecie był Alessandro Bertolini, dwukrotny ostatnio triumfator Appennino. Impreza była ostatnim sprawdzianem przed krajowymi mistrzostwami. Dla Filippa Simeoniego był to być może ostatni wyścig w barwach czempiona Italii.

Tuż za podium w środę uplasowali się Pasquale Muto i Massimo Giunti. Ich kolega z zespołu Miche Silver Cross, Tomasz Marczyński, jako jedyny, na 20. pozycji, ukończył rywalizację w Pontedecimo.

Bardzo chciał sprawdzić się w Appennino Przemysław Niemiec, kolejny zawodnik Miche na liście startowej, który jednak wciąż odczuwa skutki upadku na ostatnim etapie Route du Sud, gdzie wygrał klasyfikację generalną. Oświęcimianin był w 2005 roku trzeci na mecie, wjeżdżając wcześniej jako pierwszy na Bocchettę.

Piąte miejsce w ubiegłym roku zajął w Appennino Sylwester Szmyd (Liquigas), który po krótkim wypoczynku udaje się z Ivanem Basso na obóz górski w Dolomity.