Polski tydzień: Brzeźna oddaje koło liderce

Trzy włoskie wyścigi jednodniowe dzień po dniu, tzw. Tryptyk Lombardzki, były okazją dla kierownictwa ekipy Liquigas, by przyjrzeć się w warunkach rywalizacji na wysokim poziomie swoim stażystom, m.in Polakowi Maciejowi Paterskiemu.

Krzysztof Straszak

Członek reprezentacji Polski na Tour de Pologne ma nadzieję na sezon 2010 podpisać z włoską grupą pierwszy zawodowy kontrakt, dzięki czemu dołączyłby w Liquigas do Sylwestra Szmyda i Macieja Bodnara. Razem z nim test w minionym tygodniu, po raz pierwszy w koszulce Liquigas, przechodził Cesare Benedetti, prywatnie chłopak Doroty Gregorowicz.

We włoskich wyścigach wypełniających tydzień najlepszą z Polaków pozycję zajął w sobotę w Melindzie Szmyd (12.), tuż za którym dotarł na metę Przemysław Niemiec (14., Miche).

W Eneco Tour, czyli wyścigu Dookoła Beneluksu, największej imprezie szosowej przed Vuelta a España (29 sierpnia - 20 września), wystartowało trzech Polaków, ale w niedzielę na metę piątego etapu nie dojechał Bodnar, który poważne straty ponosił nawet gdy finiszowała duża grupa. Na dni dni przed zakończeniem rywalizacji dalej w imprezie biorą udział Michał Gołaś (Vacansoleil) i Marcin Sapa (Lampre).

Wyścigu Dookoła Irlandii, ostatniej imprezy z Lancem Armstrongiem w koszulce Astany, nie ukończył Bartosz Huzarski (ISD), jedyny startujący Polak, również mający w nogach Tour de Pologne.

Tymczasem w kobiecej wersji GP Plouay, dzień przed panami, triumfowała Emma Pooley, a pozycję liderki Pucharu Świata odzyskała Marianne Vos. Z pierwszego miejsca w klasyfikacji generalnej spadła Emma Johansson (trzecia, 2:30 min. straty), której po defekcie z pomocną dłonią przyszła Paulina Brzeźna (17. na mecie w peletonie, 2:33 min. straty), dając Szwedce swoje przednie koło. Do zakończenia cyklu PŚ (Brzeźna, jedyna startująca Polka, zdobyła kolejne punkty i jest 44.) pozostał jeszcze wyścig klasyczny na starówce w Norymberdze (13 września).

Tygodniowe podsumowanie występów Polaków w wydarzeniach kalendarza UCI:

Wyścig Dookoła Beneluksu (ProTour), 18-25 sierpnia
po pięciu etapach:

47. Michał Gołaś (Vacansoleil), 7:21 min. straty; prolog - 151., 30 s straty; 1. etap - 85. w peletonie; 2. etap - 85., 6:01 min.; 3. etap - 73. w peletonie; 4. etap - 41. w peletonie; 5. etap - 25., 31 s

59. Marcin Sapa (Lampre), 22,44 min. straty; prolog - 60., 17 s straty; 1. etap - 61. w peletonie; 2. etap - 55. w peletonie; 3. etap - 100. w peletonie; 4. etap - 73. w peletonie; 5. etap - 73., 22:08 min.

5. etapu nie ukończył Maciej Bodnar (Liquigas): prolog - 47., 14 s straty; 1. etap - 139. w peletonie; 2. etap - 116., 9:57 min.; 3. etap - 152., 3:10 min.; 4. etap - 126., 19:23 min.

Wyścig Dookoła Irlandii (2.1), 21-23 sierpnia
Bartosz Huzarski nie ukończył trzeciego i ostatniego etapu. 1. etap - 57. miejsce, 2:12 min. straty; 2. etap - 87. miejsce w peletonie