Gruber utrzymał prowadzenie i został pierwszym austriackim mistrzem świata

Bernhard Gruber został w Falun mistrzem świata w kombinacji norweskiej. Srebrny medal zdobył Francois Braud. Trzeci do mety dobiegł Johannes Rydzek.

Piotr Ziemka

Bernhard Gruber jako pierwszy wyruszył na trasę biegu liczącego 10 kilometrów, bo zdobył najwięcej punktów podczas serii skoków na dużej skoczni. Urodzony 12 sierpnia 1982 roku Austriak utrzymał prowadzenie i pierwszy dobiegł do mety. W 2013 roku Gruber zdobył srebrny medal w konkursie mistrzostw świata, również na dużym obiekcie. W 2010 stanął na trzecim stopniu podium igrzysk olimpijskich w Vancouver. Gruber został pierwszym austriackim mistrzem świata seniorów w kombinacji norweskiej. 11 medali tej imprezy zdobył Felix Gottwald, ale nie wywalczył on złota indywidualnie.

Wicemistrzem globu został Francois Braud. Przez kilka kilometrów na czele znajdowało się trzech zawodników: Gruber, Braud oraz Jason Lamy Chappuis. Zwykle największe sukcesy z grona Francuzów odnosił Lamy Chappuis, ale tym razem najmocniejszy okazał się Braud.

Awans zaliczyli Johannes Rydzek oraz Magnus Moan. Ci zawodnicy zajmowali odpowiednio 17. i 14. lokatę po skokach. Na finiszu szybszy był minimalnie Rydzek, co oznacza, że ten niemiecki zawodnik ma już w dorobku trzy medale światowego czempionatu w Falun. Chappuis minął linię mety jako szósty.