Wysokie zwycięstwa gospodarzy. Miasto Szkła Krosno zdobyło 116 punktów

Dwa jednostronne mecze zakończyły inauguracyjną kolejkę Suzuki I ligi. Liderem są koszykarze Miasta Szkła Krosno, którzy wygrali ze Startem II Lublin aż 116:74. Lepiej poradziły sobie inne rezerwy klubu z Energa Basket Ligi.

Patryk Neumann
Sebastian Bożenko WP SportoweFakty / Karolina Bąkowicz / Na zdjęciu: Sebastian Bożenko
To była deklasacja. Miasto Szkła Krosno łatwo wygrało wszystkie kwarty w pojedynku z młodą ekipą Startu II Lublin. Już w pierwszej odsłonie było 28:8. Goście odpowiedzieli serią dziewięciu "oczek", ale ich chwilowy zryw nie zmienił obrazu spotkania.

Gospodarze trafili 12/30, a ich rywale 11/34 prób z za linii 6,75 metra. Wyraźna była jednak różnica w zbiórkach (53:30). Dla rezerw Startu zdecydowaną większość punktów zdobyli Norbert Ziółko (29) i Wiktor Kępka (24). Ten duet oddał łącznie 41 rzutów z gry, a pozostali koszykarze lubelskiej ekipy tylko 30.

W Mieście Szkła czołowymi postaciami byli Michał Jankowski (18), Stanisław Heliński (17) i Klavs Dubults. Łotewski środkowy skompletował double-double. W 20 minut zdobył 16 punktów (8/9 za dwa). Miał też 10 zbiórek i cztery asysty.

W pierwszym niedzielnym meczu rezerwy mistrza Polski pokonały AZS AGH Kraków 72:52. Goście zaczęli od prowadzenia 6:2, ale WKS Śląsk II Wrocław odpowiedział serią dziewięciu punktów i od tego momentu przejął inicjatywę. Gospodarze wygrali wszystkie kwarty, a rekordowo prowadzili 72:47.

Goście trafili tylko 29 proc. prób z gry. Obie drużyny nie imponowały w rzutach z dystansu - WKS Śląsk II 3/13, a AZS AGH 5/24. Akademicy wykorzystali też tylko 11/24 rzutów wolnych, a ich rywale 23/31. Liderem gospodarzy był Sebastian Bożenko - 16 punktów, cztery zbiórki i trzy asysty.

Rozgrywający trafił 8/10 rzutów wolnych. Warto też odnotować double-double Mikołaja Adamczaka - 17 zbiórek i 10 punktów. W AZS AGH najwięcej punktów (10) zdobył Szymon Szmit.

Wyniki niedzielnych spotkań 1. kolejki Suzuki I ligi:

WKS Śląsk II Wrocław - AZS AGH Kraków 72:52 (16:11, 21:15, 19:11, 16:15)

WKS Śląsk II: Bożenko 16, Adamczak 10, Czempiel 9, Góreńczyk 8, Bereszyński 7, Głodek 6, Hlebowicki 6, Leńczuk 6, Mindowicz 4, Siembiga 0, Strzępek 0.

AZS AGH: Szmit 10, Sobiech 8, Wydra 8, Dyrda 7, Michałowski 6, Rojek 5, Zmarlak 4, Leśniak 2, Orłowski 2, Hościłowicz 0, Matyja 0.

Miasto Szkła Krosno - Start II Lublin 116:74 (32:17, 26:13, 25:19, 33:25)

Miasto Szkła: Jankowski 18, Heliński 17, Dubults 16, Dawdo 13, Walciszewski 10, Harris 8, Łałak 7, Śpica 7, Traczyk 7, Zagórski 6, Gomułka 4, Oczkowicz 3.

Start II: Ziółko 29, Kępka 24, Grzesiak 7, Turewicz 5, Cherepanov 3, Majchrowicz 2, Świtacz 2, Ziółkowski 2, Głąb 0, Brzyski 0, Flisiak 0, Tyburek 0.