Strzeleckie popisy i dogrywka w Suzuki I lidze

Szalony mecz rozpoczął 2. kolejkę Suzuki I ligi. HydroTruck Radom po dogrywce pokonał Enea Basket Poznań 94:89. W Wałbrzychu 33 punkty zdobył Adrian Kordalski, a jego wyczyn w Krakowie jeszcze przebił James Washington.

Patryk Neumann
James Washington (w białej koszulce) WP SportoweFakty / Karolina Bąkowicz / Na zdjęciu: James Washington (w białej koszulce)
Drugiej porażki doznali koszykarze Enea Basket Poznań. Beniaminek był blisko, ale przegrał z HydroTruckiem Radom 89:94. Obie drużyny wymieniały się seriami i nie potrafiły utrzymać wypracowanych przewag. W końcówce czwartej kwarty było 82:78. Z dystansu przymierzyli jednak Filip Zegzuła i Jakub Patoka, a pomiędzy tymi akcjami gospodarze stracili piłkę. Do dogrywki doprowadził jednak Marcin Dymała.

W regulaminowym czasie rzutu na zwycięstwo nie trafił Zegzuła, ale nic straconego. To on ustalił rezultat, a HydroTruck zakończył mecz serią 6:0. Goście trafili 15, a gospodarze 13 "trójek", ale przy tym popełnili 22 straty. Dla Enei Basketu 22 punkty i 10 zbiórek uzyskał Wojciech Fraś, a Marcin Dymała dodał 20 "oczek", dziewięć zbiórek i sześć asyst.

W HydroTrucku 21 punktów (7/9 za trzy!) rzucił młodzieżowiec Iwo Olender, który z bardzo dobrej strony pokazuje się na początku sezonu. Amerykanin Kaheem Ransom miał w tym elemencie 1/7, ale i tak uzyskał 17 punktów, 11 asyst i siedem zbiórek.

Mecz w Wałbrzychu zapowiadał się ciekawie i tak było przez trzy kwarty. Górnik Trans.eu Zamek Książ uciekał, a Miasto Szkła odrabiało straty. W trzeciej kwarcie krośnianie zbliżyli się z 11 na trzy punkty, ale ostatnią część przegrali 8:29 i cały mecz 68:92.

Gospodarze popełnili tylko pięć strat przy 14 przeciwnika, a do wysokiego zwycięstwa poprowadził ich Adrian Kordalski. Rozgrywający zdobył 33 punkty (14/22 z gry w tym 5/8 za trzy). Miał też po siedem zbiórek i asyst, co złożyło się na 40 punktów rankingowych. Piotr Niedźwiedzki miał 12 "oczek", 10 zbiórek i cztery bloki.

Więcej punktów od Adriana Kordalskiego zdobył James Washington (34). Rozgrywający Sensation Kotwicy trafił 9/13 prób z gry i wykorzystał komplet 12 rzutów wolnych. Nie wykazał się jednak tak bardzo w innych elementach. Prowadzona przez Washingtona ekipa z Kołobrzegu długo kontrolowała mecz w Krakowie. AZS AGH odrobił 16 z 17 punktów straty, ale od wyniku 79:80 przyjezdni odzyskali panowanie nad sytuacją. Zdobyli 12 punktów z rzędu i wygrali 92:81.

Drugie zwycięstwo odniósł SKS Starogard Gdański. Goście pokonali KKS Polonię Warszawa 86:74. Już w pierwszej kwarcie mieli 11 punktów przewagi. Gospodarze później gonili, ale w decydujących momentach ponownie stracili dystans. Filip Małgorzaciak uzyskał dla SKS-u 18 "oczek", 12 zbiórek i sześć asyst. Damian Janiak dołożył 17 punktów, po siedem zbiórek i asyst. Trafił wszystkie rzuty z gry, ale nie był bezbłędny, bo spudłował cztery z siedmiu rzutów wolnych.

Komplet dwóch zwycięstw podobnie, jak cztery inne drużyny ma też Żak. Na drugim biegunie są trzy nowe zespoły. W Koszalinie złej serii beniaminków nie przerwała Polonia Bytom, bo przegrała 74:94. Double-double skompletował Artur Łabinowicz. Trafił tylko 2/9 prób z dystansu, ale i tak uzyskał 26 punktów i 11 zbiórek. Dołożył też cztery asysty.

Wyniki sobotnich spotkań 2. kolejki Suzuki I ligi:

Enea Basket Poznań - HydroTruck Radom 89:94 (20:21, 23:22, 16:15, 25:26, d. 5:10)

Enea Basket: Fraś 22, Dymała 20, Tomaszewski 12, Andrzejewski 11, Wielechowski 8, Fiszer 7, Simon 5, Stankowski 4, Maćkowiak 0.

HydroTruck: Olender 21, Patoka 17, Ransom 17, Zegzuła 15, Jeszke 12, Wall 10, Sowa 2, Zalewski 0.

KKS Polonia Warszawa - SKS Starogard Gdański 74:86 (16:24, 23:22, 20:22, 15:18)

Polonia: Piliszczuk 17, Dutkiewicz 12, Linowski 12, Wieluński 12, Cechniak 6, Kierlewicz 6, Gospodarek 5, Anusewicz 2, Pełka 2, Szymański 0.

SKS: Małgorzaciak 18, Janiak 17, Ziółkowski 14, Życzkowski 11, Lis 10, Motylewski 7, Czerlonko 4, Ćwikliński 3, Szymański 2.

AZS AGH Kraków - Sensation Kotwica Kołobrzeg 81:92 (17:24, 23:28, 23:22, 18:18)

AZS AGH: Sobiech 22, Lis 15, Wydra 15, Szmit 14, Zmarlak 9, Dyrda 4, Rojek 2, Michałowski 0.

Sensation Kotwica: Washington 34, Pieloch 16, Śmigielski 15, Kurpisz 9, Klawa 7, Kucharek 4, Pułkotycki 3, Dzierżak 2, Kowalenko 2, Walkowiak 0.

Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych - Miasto Szkła Krosno 92:68 (28:21, 19:21, 16:18, 29:8)

Górnik Trans.eu Zamek Książ: Kordalski 33, Stopierzyński 16, Niedźwiedzki 12, Durski 9, Majewski 7, Walski 7, Ratajczak 3, Sobkowiak 3, Marek 2, Kabała 0, Kruszczyński 0.

Miasto Szkła: Jankowski 18, Dubults 13, Łałak 9, Harris 6, Heliński 5, Oczkowicz 5, Dawdo 4, Zagórski 4, Śpica 2, Traczyk 2, Walciszewski 0.

MKKS Żak Koszalin - BS Polonia Bytom 94:74 (26:22, 22:16, 31:23, 15:13)

Żak: Łabinowicz 26, Dłoniak 15, Kaszowski 12, Pisarczyk 10, Itrich 8, Marcinkowski 8, Sanders 8, Szewczyk 4, Karpik 3.

Polonia: Piechowicz 19, Dąbek 13, Szczepanik 11, Zygmunciak 11, Bogdanowicz 10, Chrabota 7, Deja 2, Chorab 1, Jagoda 0, Krakowiak 0.

WKK Wrocław - Dziki Warszawa 73:75 (13:20, 21:19, 18:13, 21:23)

WKK: Koelner 18, Wilczek 16, Kiwilsza 12, Ochońko 10, Rutkowski 10, Gabiński 5, Zywert 2, Kowalczyk 0, Matusiak 0, Nowakowski 0, Zabłocki 0.

Dziki: Grochowski 19, Aleksandrowicz 12, Motel 11, Bartosz 10, Czujkowski 10, Kuźkow 8, Komenda 4, Munyama 1, Groth 0, Michalski 0.